Domki trulli w Alberobello – największa atrakcja miasteczka

Alberobello
Masahiro Noguchi/Getty Images
Alberobello słynie z trulli, czyli charakterystycznych okrągłych domków ze stożkowatymi dachami. Jak i kiedy powstały trulli w Alberobello?

Alberobello znajduje się w regionie Apulia i leży nad Morzem Adriatyckim. Jest ono chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata, a to za sprawą niezwykłych domków, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co roku to niewielkie miasteczko odwiedza około milion gości chcących zobaczyć trulli – unikalne budynki mieszkalne, których nie można spotkać w innych częściach Europy. Trulli w Alberobello – dlaczego warto zobaczyć te wyjątkowe domy?

Trulli w Alberobello – wygląd i budowa

Trulli to małe, zazwyczaj jednopiętrowe domy o grubych ścianach, zbudowane na planie koła lub kwadratu, wykonane z kamienia wapiennego bez zaprawy. Wnętrze domków jest najczęściej wykonane z drewna. Trulle charakteryzują też stożkowate, kamienne dachy, na których często znajdują się namalowane symbole. Trulli były budowane w Apulii, najwięcej z nich, bo aż ok. 1500, zachowało się do dzisiaj w miasteczku Alberobello. Większość z nich powstała na planie kwadratu i są one jednopoziomowe. W miasteczku można zobaczyć jedynie kilka dwupiętrowych budowli. W mniejszej ilości te wyjątkowe budowle można też podziwiać w położonej blisko Alberobello miejscowości Martina Franca i kilku wioskach w prowincji Bari. Szacuje się, że najstarsze trulli pochodzą z XII wieku, ale większość domów wybudowano około 200–300 lat temu. Wiele trulli do dzisiaj jest zamieszkanych. Dzięki grubym ścianom we wnętrzach domków w lecie jest chłodno, a w zimowych miesiącach ciepło.

Na stożkowych dachach trulli znajdują się różnorodne symbole. Niektóre z nich pochodzą jeszcze z czasów pogańskich, na innych budowlach namalowano krzyże i inne znaki związane z religią chrześcijańską. Wiele domów ma również na swoich dachach malunki wskazujące na profesję, którą zajmowali się ich mieszkańcy, np. młotek czy kosę. Niektóre ze znaków hieroglificznych do dziś nie zostały odczytane i ich znaczenie pozostaje tajemnicą.

Z racji niewielkich rozmiarów domków rodziny mieszkały w kilku z nich, zbudowanych obok siebie. Nierzadko do jednej rodziny należało kilka lub nawet kilkanaście sąsiadujących ze sobą domków. Budowa trulli była tania i prosta, w razie powiększenia się rodziny postawienie nowego budynku odbywało się więc niezwykle szybko.

Skąd w Alberobello wzięły się trulli?

Pochodzenie tych niezwykłych domków nie jest do końca jasne. Część badaczy uważa, że tworzyli je chłopi za rządów Ferdynanda I Aragońskiego, który zakazał budowania stałych domostw. Miało to na celu umożliwiać władcy łatwą migrację wiejskich społeczności do miejsc, gdzie akurat były potrzebne ręce do pracy. Trulli faktycznie nie były stałe i w razie kontroli można je było łatwo zburzyć, a następnie odbudować i ponownie zasiedlić.

Kolejna teoria wiąże powstawanie tego typu budowli z tym, że chłopi chcieli uniknąć płacenia podatków, którymi były objęte wszystkie budynki mieszkalne oprócz tych niedokończonych. Gdy w Apulii pojawiali się urzędnicy, miejscowi burzyli dachy, by udowodnić, że ich domy są naprawdę nieukończone.

Trzecia teoria mówi, że charakterystyczne budowle mają związek z greckimi Mykenami i kulturą Bliskiego Wschodu, gdzie można znaleźć domy o podobnym kształcie.

Zwiedzanie Alberobello

Alberobello to niewielkie miasteczko – żyje tu ok. 11 tys. mieszkańców. Jest ono podzielone na dwie dzielnice. Jedną z nich jest Aia Piccola, spokojna, mieszkaniowa część. Drugą dzielnicą jest turystyczna Rione Monti. Znajduje się w niej ok. 1000 trulli, które są zbudowane obok siebie i ciągną się wzdłuż wąskich uliczek. Obecnie niektóre z trulli w Alberobello pełnią funkcje hoteli, sklepów z pamiątkami, można też spotkać trulli-bary, a nawet kościół trullo wybudowany w XX wieku. W miasteczku znajduje się również muzeum trullo, w którym można znaleźć wiele szczegółowych informacji o tych niezwykłych budowlach. Innymi muzeami wartymi odwiedzania są Muzeum Wina, Muzeum oliwy z oliwek i Muzeum Rękodzieła.

Najlepszym okresem na zwiedzanie Alberobello jest lato. Można wtedy cieszyć się piękną pogodą, słońcem i bezchmurnym niebem. W miesiącach letnich w miasteczku odbywa się wiele imprez i festiwali, które przyciągają gości z całego świata.

Jak dojechać do Alberobello?

Najbliższym lotniskiem jest to położone w Bari. Z portu lotniczego regularnie kursują autobusy do dworca znajdującego się w centrum miasta, z którego można dostać się do Alberobello. Podróż samochodem z Bari do Alberobello trwa ok. półtorej godziny.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Jakie kierunki wakacyjne w tym roku wybiorą Polacy? "Jest kilka krajów, które wprowadziły bardzo liberalne sposoby podróżowania"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości