Na czym polega couchsurfing? Jest to możliwość znalezienia darmowego noclegu przy jednoczesnym zaoferowaniu takiego noclegu w swoim domu lub mieszkaniu. Dzięki temu tworzy się społeczność, która może podróżować po całym świecie, nie martwiąc się kosztami noclegów w hotelach, hostelach czy pensjonatach.
Couchsurfing – od czego to się zaczęło?
Co to jest couchsurfing? Couchsurfing oznacza dosłownie „surfowanie po kanapach”, a więc po prostu spanie na kanapach w domach i mieszkaniach ludzi w różnych zakątkach świata, zarejestrowanych na platformie Couchsurfing.org. To od tej platformy wszystko się zaczęło. Została założona przez Amerykanina Caseya Fentona. Rejestracja na platformie umożliwia zaoferowanie za darmo swojej kanapy (czyli miejsca noclegowego) osobie podróżującej, a także możliwość noclegu w domu innej zarejestrowanej osoby. Jest to platforma łącząca ludzi z całego świata, zatem dzięki niej podróżnik może znaleźć darmowy nocleg np. w Kanadzie, ale może też spodziewać się, że o taką samą przysługę poprosi go np. mieszkaniec Indii.
Jak to się stało, że Casey Fenton wpadł na pomysł stworzenia takiej strony? Otóż w 1999 roku był on na Islandii i szukał niedrogiego noclegu. Wpadł na pomysł napisania do 1500 studentów z University of Iceland z zapytaniem o nocleg. Otrzymał około 50 zaproszeń! To sprawiło, że Casey Fenton zaczął rozmyślać nad portalem, który umożliwiałby korzystanie z darmowych noclegów. Stworzył go wraz z Danielem Hofferem, Sebastianem Le Tuanem oraz Leonardem Bassani da Silveirą w roku 2004.
Idea i filozofia couchsurfingu
Ideą couchsurfingu jest dzielenie się. Użytkownicy dzielą się nie tylko miejscem noclegowym w swoim domu, ale także swoim życiem, doświadczeniami, uśmiechem, przeżyciami, dobrym słowem, poradą, a czasem, jeżeli pozwala na to ich sytuacja, również jedzeniem, np. kolacją. W ten sposób zawiązują się przyjaźnie i znajomości. Couchsurfing pomaga w budowaniu mostów między ludźmi różnych narodowości. Mogą oni poznać inne kultury, a być może zmienić zdanie i obalić krzywdzące stereotypy. Ideą jest również pokazywanie siebie z jak najlepszej strony. Twórcy portalu zachęcają do tego, aby opuszczając czyjś dom, sprawić, aby był on jeszcze lepszy! Couchsurfing to nie tylko nocleg, to budowanie pozytywnych relacji, serdeczność, ciekawość, przekazywanie ważnych wartości, dyskusja na ważne tematy, śmiech i żarty.
Couchsurfing – idea, która się podoba
Couchsurfing łączy podróżnych globalną siecią i jest ich coraz więcej! Portal każdego roku jest coraz bardziej popularny. W 2014 roku mógł pochwalić się 6 milionami zarejestrowanych użytkowników. W 2018 roku liczba ta zwiększyła się aż do 14 milionów. Użytkownicy pochodzą z 200 tysięcy miast rozsianych po całym świecie! A kto najczęściej korzysta z couchsurfingu? Na czołowych miejscach znajdują się Niemcy, Francuzi, Anglicy i Kanadyjczycy. Średnia wieku użytkowników to 28 lat.
Dlaczego warto korzystać z couchsurfingu?
Zalet couchsurfingu jest naprawdę wiele. Do najważniejszych można zaliczyć:
- możliwość darmowego noclegu,
- poznanie kraju „od wewnątrz” (być może z opcją oprowadzania),
- bezpośredni kontakt z językiem,
- możliwość poznania nowych ludzi,
- możliwość spróbowania domowej kuchni danego kraju,
- możliwość poznania przyjaciół lub drugiej połówki.
Jak to działa?
Każdy, kto chciałby dołączyć do społeczności couchsurfingu, musi najpierw zarejestrować się na stronie Couchsurfing.org i uzupełnić swój profil. Należy w nim podać podstawowe informacje o sobie, poinformować, jakimi językami się włada, opisać zainteresowania, dodać zdjęcia. Użytkownik powinien zaznaczyć, co oferuje przyjezdnym: czy będzie to tylko kanapa (miejsce do spania), czy może wspólne zwiedzanie miasta, wyjście do lokalu. Profile wszystkich użytkowników, zarówno tych oferujących, jak i tych korzystających z noclegu, są oceniane.
Czy couchsurfing jest bezpieczny?
Każdy może zarejestrować się na stronie. Nigdy jednak nie ma się pewności, do czyjego domu się trafi. Couchsurfing jest portalem internetowym, a użytkownicy nie są sprawdzani przez żadne zewnętrzne organizacje czy instytucje. Korzystając z portalu, trzeba mieć świadomość, że można trafić do osoby niebezpiecznej lub na nocleg o wyjątkowo niskim standardzie. Wybierając nocleg, należy przede wszystkim sprawdzić opinie o użytkowniku i dokładnie przeanalizować, co sam o sobie pisze. Przychodząc pod wskazany adres, warto zjawić się stosunkowo wcześnie, aby mieć czas na spędzenie czasu z gospodarzem, rozmowę i wybadanie jego intencji.
Zobacz też:
Pomorze i jego zwierzęce bogactwo w oczach Adama Wajraka
Jak dolecieć na Bora-Bora? Atrakcje wyspy
Pułtusk - Wenecja Mazowsza. "Tutaj jest nieprzeparte bogactwo przyrody"
Autor: Adrianna Kowalczyk