Jak wygląda życie naukowców na Spitsbergenie? "Jeżeli ktoś się zdecyduje na wyjazd, raczej tam zostaje"

Mimo że strefa podbiegunowa nie należy do najbardziej oczywistych kierunków podróży, są tacy, którzy i tak decydują się tam pojechać. Zafascynowani polarną przyrodą i obserwacją klimatu naukowcy za nic mają trudne warunki i decydują się spędzić długie miesiące, a niekiedy nawet lata, z dala od wszelkich skupisk ludzkich. Jednym z nich jest Dariusz Ignatiuk, naukowiec, który obecnie prowadzi badania na Spitsbergenie.

Gorączka polarna

Wyprawy naukowe prowadzące badania w Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie składają się na ogół z 8-11 członków. Naukowcy przebywają w Arktyce ponad 13 miesięcy, w odległości ponad 150 km od jakiejkolwiek ludzkiej infrastruktury. Na miejscu czekają na nich różnorakie zadania: od utrzymania technicznego stacji, przez zapewnienie wsparcia logistycznego dla przyjeżdżających z całego świata naukowców, po prowadzenie międzynarodowych monitoringów środowiskowych.

Przed wyjazdem na Spitsbergen należy poczynić staranne i dokładne przygotowania, jako że podróż zarówno na, jak i z wyspy jest nie lada wyzwaniem.

Znam osoby, które na dwa miesiące przed wyjazdem na Spitsbergen prowadziły rzetelny dzienniczek i notowały, ile zużywają pasty do zębów, ile szamponu, potem mnożyły to razy ileś miesięcy, które muszą spędzić w Arktyce i takie dokonują zakupy

– powiedział Dariusz Ignatiuk, naukowiec.

Z drugiej strony stacja jest wyposażona bardzo dobrze – w pełne wyżywienie i zaplecze sanitarne, ale każdy ma swoje zachcianki, więc bagaż jest zazwyczaj spory

Badania nad zmianami klimatu

W Arktyce od wielu lat prowadzi się badania nad zmianami klimatycznymi. W wyniku globalnego ocieplenia zmienia się cyrkulacja atmosferyczna, co ma ogromny wpływ na warunki meteorologiczne, także w Polsce.

Wydawać by się mogło, że takie oceany i przemieszczanie się ciepłych prądów może nie mieć znaczenia na Polskę, lecz badania dowodzą, że im bardziej strumień ciepłej wody przemieszczał się na północ, powodując topnienie lodowców, skutkowało to tym, że w Polsce odnotowano wtedy jedne z najcieplejszych lat

– wyjaśnił badacz.

Spitsbergen – wyspa, która zadziwia

Spitsbergen to największa wyspa należąca do Norwegii, która znajduje się w archipelagu Svalbard na Morzu Arktycznym. Jej powierzchnia zajmuje obszar około 39 tys. km kw. i w dużej mierze pokryta jest lodowcami. Ukształtowanie terenu jest górzyste, a najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 1717 m n.p.m. Obecnie wyspę zamieszkuje około 3 tys. mieszkańców.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz też:

Pianista zakochany w górach. Między koncertami wyjeżdża się wspinać

Niesamowity spektakl na nocnym niebie, czyli gdzie i kiedy można zobaczyć zorze polarne

Samodzielnie zdobył Biegun Południowy. Jest trzecim Polakiem, który tego dokonał

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości