Świat

Jak wygląda życie naukowców na Spitsbergenie? "Jeżeli ktoś się zdecyduje na wyjazd, raczej tam zostaje"

Świat

Jak wygląda życie naukowców na Spitsbergenie? "Jeżeli ktoś się zdecyduje na wyjazd, raczej tam zostaje"

Mimo że strefa podbiegunowa nie należy do najbardziej oczywistych kierunków podróży, są tacy, którzy i tak decydują się tam pojechać. Zafascynowani polarną przyrodą i obserwacją klimatu naukowcy za nic mają trudne warunki i decydują się spędzić długie miesiące, a niekiedy nawet lata, z dala od wszelkich skupisk ludzkich. Jednym z nich jest Dariusz Ignatiuk, naukowiec, który obecnie prowadzi badania na Spitsbergenie. 

Gorączka polarna

Wyprawy naukowe prowadzące badania w Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie składają się na ogół z 8-11 członków. Naukowcy przebywają w Arktyce ponad 13 miesięcy, w odległości ponad 150 km od jakiejkolwiek ludzkiej infrastruktury. Na miejscu czekają na nich różnorakie zadania: od utrzymania technicznego stacji, przez zapewnienie wsparcia logistycznego dla przyjeżdżających z całego świata naukowców, po prowadzenie międzynarodowych monitoringów środowiskowych.

Przed wyjazdem na Spitsbergen należy poczynić staranne i dokładne przygotowania, jako że podróż zarówno na, jak i z wyspy jest nie lada wyzwaniem.

Znam osoby, które na dwa miesiące przed wyjazdem na Spitsbergen prowadziły rzetelny dzienniczek i notowały, ile zużywają pasty do zębów, ile szamponu, potem mnożyły to razy ileś miesięcy, które muszą spędzić w Arktyce i takie dokonują zakupy 

– powiedział Dariusz Ignatiuk, naukowiec.

Z drugiej strony stacja jest wyposażona bardzo dobrze – w pełne wyżywienie i zaplecze sanitarne, ale każdy ma swoje zachcianki, więc bagaż jest zazwyczaj spory

Badania nad zmianami klimatu

W Arktyce od wielu lat prowadzi się badania nad zmianami klimatycznymi. W wyniku globalnego ocieplenia zmienia się cyrkulacja atmosferyczna, co ma ogromny wpływ na warunki meteorologiczne, także w Polsce.

Wydawać by się mogło, że takie oceany i przemieszczanie się ciepłych prądów może nie mieć znaczenia na Polskę, lecz badania dowodzą, że im bardziej strumień ciepłej wody przemieszczał się na północ, powodując topnienie lodowców, skutkowało to tym, że w Polsce odnotowano wtedy jedne z najcieplejszych lat 

– wyjaśnił badacz.

Spitsbergen – wyspa, która zadziwia

Spitsbergen to największa wyspa należąca do Norwegii, która znajduje się w archipelagu Svalbard na Morzu Arktycznym. Jej powierzchnia zajmuje obszar około 39 tys. km kw. i w dużej mierze pokryta jest lodowcami. Ukształtowanie terenu jest górzyste, a najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 1717 m n.p.m. Obecnie wyspę zamieszkuje około 3 tys. mieszkańców.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz też:

Pianista zakochany w górach. Między koncertami wyjeżdża się wspinać

Niesamowity spektakl na nocnym niebie, czyli gdzie i kiedy można zobaczyć zorze polarne

Samodzielnie zdobył Biegun Południowy. Jest trzecim Polakiem, który tego dokonał

Co sądzisz o tym artykule?
77
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0