Mimo że strefa podbiegunowa nie należy do najbardziej oczywistych kierunków podróży, są tacy, którzy i tak decydują się tam pojechać. Zafascynowani polarną przyrodą i obserwacją klimatu naukowcy za nic mają trudne warunki i decydują się spędzić długie miesiące, a niekiedy nawet lata, z dala od wszelkich skupisk ludzkich. Jednym z nich jest Dariusz Ignatiuk, naukowiec, który obecnie prowadzi badania na Spitsbergenie.
Na Spitsbergenie, największej wyspie Norwegii, znajduje się Polska Stacja Polarna Hornsund. I, gdy u nas, w środku lata, termometry pokazują prawie 40 stopni Celsjusza, to na Spitsbergenie zaledwie 4,5 stopnia. Jak wygląda lato na Spitsbergenie? Ile niedźwiedzi polarnych zamieszkuje tę wyspę? Katarzyna Jaroszyńska rozmawiała na ten temat z Krystyną Kozioł, która pracuje w Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie.
Kiedyś walczyli w Afganistanie, a dziś walczą o poprawę życia weteranów w Polsce. Wzięli udział w ekspedycji Spitsbergen Arctic Expedition 2014. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Przemysław Wójtowicz, były snajper, który został ranny w Afganistanie oraz Tomek Rożniatowski, który w Afganistanie stracił ramię. Co przeżyli na kole podbiegunowym i jak ważna jest dla weteranów rehabilitacja przez sport? Połączyliśmy się także z naszymi, którzy "zimują" na Spitsbergenie. Jak obchodzą sylwestra w temperaturze minus 40 stopni?