Odessa – miasto pełne skarbów

Odessa podróż Ukraina atrakcje
Krasyuk/Getty Images
Odessa to jedno z największych ukraińskich miast. Przecinają się w niej ślady wielu wybitnych europejskich artystów, a samo miasto ma do zaoferowania turystom wiele ciekawych atrakcji. Sprawdź, gdzie warto się udać podczas wizyty w Odessie.

Wielokulturowa Odessa od lat przyciąga turystów z całej Europy. To miasto zachwyca nie tylko dobrymi warunkami do letniego odpoczynku, ale i oryginalną architekturą.

Co warto wiedzieć przed wizytą w Odessie?

Odessa to miasto leżące nad Morzem Czarny , niedaleko granicy z Mołdawią. Tamtejszą walutą jest hrywna, a językiem urzędowym ukraiński, choć oprócz niego powszechny jest także język rosyjski. W Odessie można jednak porozumieć się w języku angielskim, choć znajomość cyrylicy bywa bardzo pomocna.

Aby przyjechać do tego miasta, nie trzeba mieć wizy. Z Polski można dostać się bezpośrednio lub z przesiadką w Kijowie. Jednak w tym drugim przypadku do Odessy trzeba już lecieć jedną z ukraińskich linii lotniczych.

Termin wizyty warto zarezerwować na wiosnę i lato, gdyż w trakcie sezonu istnieje możliwość skorzystania z większej ilości atrakcji, w tym kąpieli w Morzu Czarnym. Pod tym względem najlepszymi miesiącami są maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Z kolei najchłodniejszym miesiącem jest styczeń. Odessa w trakcie sezonu jest pełna turystów. Można tam spotkać głównie Rosjan, ale nie brakuje również innych obcokrajowców.

Odessa to stosunkowo młode miasto, które liczy ponad milion mieszkańców. Mimo że jest trzecim co do wielkości ukraińskim miastem, ma wyjątkowy klimat, zupełnie odmienny od Kijowa czy Lwowa.

Jakie są najciekawsze atrakcje turystyczne Odessy?

Chociaż największym zainteresowaniem turystów cieszą się odeskie plaże, miasto ma do zaoferowania znacznie więcej. Pierwszym z jej skarbów jest filharmonia. Mieści się w budynku, w którym niegdyś znajdowała się giełda. Gmach zaczęto budować w 1894 roku. Ma ciekawy kształt architektoniczny, więc warto go obejrzeć choćby z zewnątrz. Odessa to miasto, w którym docenia się sztukę, a odeski Teatr Opery i Baletu z pewnością dostarczy wrażeń wszystkim miłośnikom sztuki klasycznej. To najbardziej znany budynek miasta, posiadający pięć pięter balkonów i mogący pomieścić nawet 1,5 tys. widzów. Program artystyczny teatru także jest bogaty, a sala cechuje się doskonałą akustyką.

Nietypową atrakcją Odessy są katakumby, sieć podziemnych tuneli i wyrobisk, o których nie wszyscy wiedzą. Powstały w wyniku wydobywania wapienia i liczą 4 tys. kilometrów. W trakcie II wojny światowej chowali się w nich rosyjscy partyzanci. Co ciekawe, katakumby wciąż się powiększają, gdyż nadal wydobywa się tam wapień.

Dużą popularnością wśród odwiedzających Odessę cieszą się Schody Potiomkinowskie, które przez mieszkańców uznawane są za wizytówkę miasta. Na ich szczycie znajduje się pomnik księcia Richelieu, pierwszego gubernatora Odessy. Schody łączą miasto z portem i budowane były w latach 1837–1841.

Jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Odessy jest deptak miejski. Został wybudowany w 1822 roku i wciąż wygląda tak samo. Niegdyś podczas spaceru można było podziwiać morze, choć dziś utrudniają to wysokie drzewa. Niemniej jednak bulwar to wciąż ciekawa atrakcja turystyczna i można tam zobaczyć wiele zabytkowych budynków.

Oprócz wyżej wymienionych obiektów warto obejrzeć pałac Woroncowów i Dworzec Główny. W Odessie pełno jest kamienic oraz zacienionych uliczek nadających się do spokojnego spacerowania. Niektóre z nich zostały odnowione, inne wciąż czekają na remont – to ukraińskie miasto jest pełne kontrastów.

Jakie są mniej znane atrakcje turystyczne w Odessie?

Odessa to miasto, w którym przebywało wielu znanych Polaków, m.in. Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Przy ulicy Deribasowskiej 16 mieści się dom Adam Mickiewicza, w którym poeta napisał „Sonety krymskie” i „Sonety odeskie”. Dodatkowo na Prospekcie Aleksandrowskim można zobaczyć pomnik Mickiewicza postawiony w 2004 roku.

Atrakcja, którą z pewnością zainteresują się miłośnicy architektury, jest rokokowy pałac Beliny-Brzozowskiego. Znajduje się niedaleko pałacu Woroncowów, a powstał w XIX wieku. Wybudował go Zenon Belina-Brzozowski, polski szlachcic, który gościł w tym miejscu m.in. Juliusza Słowackiego.

Czy warto jechać na wakacje do Odessy?

Odessa to miasto przyjazne turystom. Nie jest to jednak miejsce, do którego przyjeżdżają zwolennicy ekskluzywnych kurortów. Dużą zaletą są przystępne ceny za korzystanie z różnych atrakcji turystycznych oraz same koszty życia.

Problemów nie powinno także sprawić załatwienie noclegów. Można to zrobić zarówno przed wyjazdem, jak i po przyjeździe na miejsce. Ofert wypoczynkowych jest dużo, szczególnie w trakcie sezonu, choć w tym okresie ceny są wyższe. Odeskie plaże to idealne miejsce do wypoczynku. Ciągną się wzdłuż wybrzeża, więc noclegów można szukać również w nadmorskich wioskach. Można tam znaleźć wiele dzikich plaż, które z pewnością przypadną do gustu zwolennikom wypoczynku z dala od zatłoczonego centrum.

Zobaczcie, jak świętują w Odessie Dzień Czekolady.

>>> Zobacz także:

Morze Czarne. Najpiękniejsze miejsca na urlop

Gruzja oczami Katarzyny Pakosińskiej. Zobacz, co warto zobaczyć w Tbilisi

Lwów niejedno ma oblicze. Miasto oczami mieszkańców

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!