Gruzja to kraina majestatycznych górskich widoków, średniowiecznych twierdz i malowniczo położonych klasztorów. Rozkocha w sobie zarówno miłośników plażowania, jak i pasjonatów trekkingu. Co warto w niej zobaczyć i kiedy najlepiej jechać do Gruzji?
Ciekawostki na temat Gruzji
Gruzja trafnie kojarzona jest głównie z wysokimi górami. Znaczna część jej obszaru to teren górzysty, a jej północna granica przebiega wzdłuż Pasma Głównego Wielkiego Kaukazu. Wzdłuż jej zachodniej granicy rozciąga się zaś Morze Czarne. Kontynent, na którym leży Gruzja, to często kwestia sporna. Jedni uważają, że leży ona w Azji, drudzy – że w Europie. W rzeczywistości geograficznie położona jest na pograniczu obydwu kontynentów. Panujący na terytorium Gruzji klimat to klimat podzwrotnikowy (wilgotny na zachodzie kraju, a kontynentalny na wschodzie). Temperatury na terenach nadmorskich są dużo wyższe od tych panujących na wschodzie, na terenach górzystych. Dominującą religią w Gruzji jest prawosławie, choć spotkać tam można również spore grupy wyznawców islamu.
Stolica Gruzji – Tibilisi
Podczas podróży do Gruzji warto zwiedzić jej stolicę – Tbilisi, położoną we wschodniej części kraju. Tradycja przeplata się tam w niezwykle harmonijny sposób z nowoczesnością, co tworzy niepowtarzalny klimat miasta. Wizyta w Tbilisi daje możliwość dokładnego zaznajomienia się ze wspaniałą kulturą kraju, smaczną kuchnią i życiem codziennym mieszkańców, czyli wszystkim tym, czym urzeka Gruzja. Zwiedzanie miasta warto zacząć od placu Wolności i alei Szoty Rustawelego. Znajdują się tam m.in. zabytkowy ratusz miejski, kościół i pomnik patrona miasta – św. Jerzego, Gruzińskie Muzeum Narodowe oraz Opera im. Zakarii Paliaszwilego. Warto wybrać się również na spacer brzegiem rzeki Kury, z którego rozpościera się widok na całe miasto.
Co wybrać w Gruzji – morze czy góry?
Wielu turystów jadących do Gruzji staje przed dylematem: morze czy góry? Teren państwa jest bowiem niezwykle zróżnicowany, a każdy z rejonów zachwyca i zaskakuje innymi aspektami. Zachód słynie z pięknych nadmorskich miejscowości, a wschód z niezwykle malowniczych górskich szczytów. Na zachodzie kraju warto wybrać się w podróż po nadmorskich wioskach i miasteczkach, których klimat znacznie różni się od tych znanych znad Bałtyku. W Gruzji morze jest ciepłe, a plaże niezatłoczone. Jednym z większych nadmorskich kurortów jest Batumi. Choć to duże, portowe miasto, w jego okolicy znajduje się wiele piaszczystych plaż oraz ogród botaniczny – urokliwe miejsce, gdzie podziwiać można tropikalne gatunki roślin. Z nadmorskich regionów warto udać się Kutaisi. To właśnie w tym mieście znajdują się wszystkie najważniejsze zabytki Gruzji, takie jak katedra Bagrata, monastyr Gelati czy cerkiew Archanioła. Wybierając na kierunek swojej podróży wschodnią część kraju, nie sposób nie odwiedzić Cminda Sameba. Wznoszący się na wzgórzu prawosławny klasztor niewątpliwie stał się najważniejszym symbolem całego kraju. Podstawowym przepisem na aktywne spędzanie czasu w Gruzji jest trekking. Prawdopodobnie najpopularniejszym miejscem do górskich wędrówek jest Pasmo Boczne Wielkiego Kaukazu, nad którym góruje najwyższy szczyt Gruzji – Kazbek.
Idealne miejsce na narty, czyli Gruzja zimą
Gruzja w styczniu, lutym i w święta Bożego Narodzenia zamienia się w prawdziwą mekkę pasjonatów sportów zimowych. Do jej najpopularniejszych ośrodków narciarskich należą Gudauri, Bakuriani i Mestia. Wszystkie trzy znajdują się w paśmie pięciotysięczników, a dodatkowo doświadczają wilgotnego powietrza nadciągającego znad Morza Czarnego. Te dwa czynniki gwarantują im przez cały sezon idealne warunki śniegowe, co czyni je ciekawą alternatywą dla ośrodków we Francji, Szwajcarii czy Austrii. Choć Gruzja kojarzy się raczej z zielonymi wzgórzami, zimą stanowi idealny kierunek na narty i snowboard.
Gruzja – informacje praktyczne
Ważną kwestią dla osób wybierających się do Gruzji jest bezpieczeństwo. Kraj ten uznawany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych jako kierunek bezpieczny. Zarówno prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego, jak i przestępczość oceniane są na stopień "umiarkowany". Choć Gruzja nie należy do Unii Europejskiej, można podróżować do niej bez paszportu.
Zobacz także:
- Jest kontynuacja wstrząsającego reportażu o kardynale Dziwiszu. Jego autor: "Niektórzy w to nie uwierzą"
- Palce umarlaka, czyli horror w polskich lasach
- Michał Cessanis na tropie Federico Felliniego. Co warto zobaczyć w Rimini?
Zobacz wideo: Pieszo wzdłuż Bałtyku
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Tanatat pongphibool, tajlandia/GettyImages