Styl życia

Palce umarlaka, czyli horror w polskich lasach. Co to za grzyb?

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Palce umarlaka

W polskich lasach pojawił się grzyb, który może nieźle nastraszyć. Wszystko przez to, że swoim wyglądem przypomina dłonie zombie próbującego wydostać się spod ziemi. Mowa o próchnilcu maczugowatym, potocznie zwanym "palce umarlaka". Co to za grzyb?

Z początkiem października w Polsce zaczęły pojawiać się już pierwsze przymrozki. To oznaka zbliżającego się ochłodzenia, a co za tym idzie, kończącego się sezonu na zbieranie grzybów. Nadal jednak można trafić na nietypowe, niekiedy nawet przerażające okazy.

Grzyby

Trufle – najdroższe grzyby świata
Trufle – najdroższe grzyby świata Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Palce umarlaka czyli próchnilec maczugowaty. Co to za grzyb?

Polska nazwa tego grzyba - próchnilec maczugowaty, związana jest z faktem, że rośnie na martwym drewnie, powodując tym samy dalsze jego próchnienie. Sine, obumarłe palce ludzkie najbardziej przypomina wtedy, gdy wyrasta z drewna przykrytego ziemią i mchem.

Palce umarlaka kształtem przypominają nieco maczugi, które są wydłużone i czasami lekko zgięte. Zdarza się, że ich zakończenia lekko się rozszerzają. Mierzą od 3 do 10 centymetrów wysokości, zwykle mają około 2,5 cm grubości. Występują przez cały rok, czyli nawet wtedy, kiedy innym grzybom jest już za zimno. Rosną w niewielkich grupach i najczęściej w sąsiedztwie buków i dębów.

Próchnilec maczugowaty nie jest grzybem jadalnym.

Palce umarlaka Źródło: Bogdan Ionescu/Getty Images

Palce umarlaka - gdzie w Polsce szukać tego grzyba?

Nie ma wyjątkowego miejsca w Polsce, w którym grzyby te występują wyjątkowo często. W 2021 r. pojawiło się w sieci sporo doniesień o jego obecności. O próchnilcu maczugowatym informowały wówczas m.in. Lasy Państwowe. Na swoim profilu na Twitterze opublikowały post zawierający zdjęcia kilku okazów tego niezwykłego, niepokojącego grzyba. Podobne okazy sfotografowane zostały sfotografowane w różnych częściach Polski także w tym roku.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: HRISHIKESH/Getty Images

Pozostałe wiadomości