Styl życia

Palce umarlaka, czyli horror w polskich lasach

Styl życia

Autor:
Diana
Ryściuk
HRISHIKESH/Getty ImagesPalce umarlaka

W polskich lasach pojawił się grzyb, który może nieźle nastraszyć. Wszystko przez to, że swoim wyglądem przypomina dłonie zombie próbującego wydostać się spod ziemi. Mowa o próchnilcu maczugowatym, potocznie zwanym "palce umarlaka".

Z początkiem października w Polsce zaczęły pojawiać się już pierwsze przymrozki. To oznaka zbliżającego się ochłodzenia, a co za tym idzie, kończącego się sezonu na zbieranie grzybów. Nadal jednak można trafić na nietypowe, niekiedy nawet przerażające okazy.

Palce umarlaka czyli próchnilec maczugowaty. Co to za grzyb?

Polska nazwa tego grzyba - próchnilec maczugowaty, związana jest z faktem, że rośnie na martwym drewnie, powodując tym samy dalsze jego próchnienie. Sine, obumarłe palce ludzkie najbardziej przypomina wtedy, gdy wyrasta z drewna przykrytego ziemią i mchem.

Palce umarlaka kształtem przypominają nieco maczugi, które są wydłużone i czasami lekko zgięte. Zdarza się, że ich zakończenia lekko się rozszerzają. Mierzą od 3 do 10 centymetrów wysokości, zwykle mają około 2,5 cm grubości. Występują przez cały rok, czyli nawet wtedy, kiedy innym grzybom jest już za zimno. Rosną w niewielkich grupach i najczęściej w sąsiedztwie buków i dębów.

Próchnilec maczugowaty nie jest grzybem jadalnym.

Palce umarlaka
Bogdan Ionescu/Getty Images

Palce umarlaka - gdzie w Polsce szukać tego grzyba?

Nie ma wyjątkowego miejsca w Polscy, w którym grzyby te występują wyjątkowo często. Jednak ostatnio pojawiło się w sieci sporo doniesień o jego obecności.

O próchnilcu maczugowatym informowały m.in. Lasy Państwowe. Na swoim profilu na Twitterze opublikowały post zawierający zdjęcia kilku okazów tego niezwykłego, niepokojącego grzyba. Podobne okazy sfotografowane zostały także w ostatnich tygodniach w nadleśnictwie Kolbudy na Pomorzu oraz w parku Kortowo w Olsztynie.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Nietypowe grzyby w polskich lasach

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: HRISHIKESH/Getty Images

Pozostałe wiadomości