Tunel miłości na Ukrainie – dlaczego warto go zobaczyć?

tunel miłości
Fot. sukanya sitthikongsak / Getty Images

Tunel miłości znajduje się w północno-zachodniej Ukrainie. Drzewa rosnące przy torach kolejowych stworzyły niezwykłą, łukowatą strukturę. Tunel miłości jest niezwykle malowniczy zwłaszcza wiosną, latem i jesienią.

Słynny ukraiński tunel miłości znajduje się pomiędzy dwoma miejscowościami: Klewaniem i Orzewem. Przyjeżdżają tu zakochani z całej Ukrainy i zagranicy na sesje zdjęciowe, by wyznać sobie miłość lub by po prostu przespacerować się po tym urokliwym miejscu.

Więcej:

Jak powstał tunel miłości na Ukrainie?

Kilkadziesiąt lat temu zdecydowano się na poprowadzenie torów kolejowych, dzięki czemu pociągi towarowe mogły docierać do pobliskich fabryk. Na przestrzeni lat krzewy i drzewa rosnące przy torach coraz szczelniej je obrastały, tworząc niezwykły, naturalny zielony korytarz . Współpraca natury z człowiekiem poskutkowała tym, że odwiedzający mogą cieszyć się dziś urokliwym zielonym tunelem, który ma około 3 km długości. Tunel miłości ogłoszono jednym z najbardziej romantycznych miejsc w całej Ukrainie . Stało się ono bardzo popularne zwłaszcza wśród zakochanych par. Legenda głosi, że życzenia zakochanych w sobie ludzi wypowiedziane w tunelu szybko się spełnią. Pary przyjeżdżają tu na romantyczne spacery, sesje zdjęciowe lub żeby wyznać sobie miłość. Zwyczajem jest też zostawianie na konarach drzew różnokolorowych wstążek z imionami zakochanych.

Kiedy odwiedzić ukraiński tunel miłości?

Najlepszym okresem na odwiedzenie tunelu miłości na Ukrainie jest późna wiosna, lato lub wczesna jesień . W lecie bujna zieleń całkowicie wypełnia tunel z każdej strony. Na jesień liście drzew nabierają różnokolorowych barw, przez co miejsce to wygląda jeszcze bardziej magicznie. Na spacer tunelem najlepiej wybrać się wcześnie rano lub o zachodzie słońca . Promienie słońca dostają się do wnętrza tunelu przez roślinność, tworząc niezwykłą atmosferę. Obecnie pociągi jeżdżą tym odcinkiem trasu niezwykle rzadko, często nie spotkamy żadnego przed cały dzień. Nawet jeśli usłyszymy zbliżający się pociąg, nie musimy się martwić, ponieważ jeżdżą one bardzo wolno, będziemy mieć więc czas, by bezpiecznie wydostać się z tunelu.

Dojazd do tunelu miłości

Jak dojechać do ukraińskiego tunelu miłości? Najpierw musimy dostać się do Klewania, stamtąd pokierują nas specjalne znaki. Tunel miłości znajduje się ok. 3 km od trasy pomiędzy Łuckiem a Równem. Żeby mieć pewność, że jedziemy dobrą drogą, możemy ustawić GPS. Niedaleko od tunelu znajduje się bezpłatny, całodobowy parking, który może pomieścić ok. 10 samochodów. Gdy już przespacerujemy się magicznym zielonym korytarzem, możemy odpocząć w pobliskim hotelu lub zjeść dobry posiłek w restauracji. Przy tunelu można również kupić pamiątki związane z tym miejscem.

Zobacz film: Jak pracownicy z Ukrainy są traktowani w Polsce? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ukraiński tunel miłości – ciekawostki

Tunel miłości w pobliżu Klewania jest najczęściej odwiedzany przez Ukraińców, którzy przyjeżdżają tu z całego kraju. Tunel cieszy się też niezwykle dużą popularnością wśród turystów z Azji. Powodem tego zainteresowania jest m.in. fakt, że słynny japoński reżyser Akiyoshi Imazeki nakręcił tu kilka scen do swojego filmu Klevani: Ai no Tunnel. Produkcja powstała w 2014 r. i była dużym sukcesem w wielu krajach Azji. Film opowiada historię miłości pomiędzy nauczycielem a uczennicą. Od premiery filmu tunel odwiedza coraz więcej azjatyckich turystów. W Chinach powstała nawet kopia ukraińskiego tunelu miłości – znajduje się ona w mieście Hefei. Tak jak w przypadku oryginału, chiński tunel również odwiedzają przede wszystkim zakochane pary.

Co zobaczyć w okolicy oprócz tunelu miłości?

W pobliżu tunelu miłości znajdują się również inne miejsca warte zobaczenia . Można np. zajrzeć na chwilę do Klewania, który powstał w XVI w. Znajduje się tam reprezentacyjny zamek, który przez długi czas był rezydencją Czartoryskich. W Klewaniu nie brakuje też zabytkowych świątyń (np. kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny czy cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy).

Niedaleko od tunelu miłości znajduje się też miasto Łuck, historyczna stolica Wołynia . W mieście znajduje się wiele cennych zabytków, z zamkiem Lubarta pochodzącym z XIII w. na czele. Będąc w Łucku powinniśmy też odwiedzić tutejsze świątynie, szczególnie cerkiew Opieki Matki Bożej, która została zbudowana w XIII w. i jest jedną z najstarszych świątyń na Wołyniu. W mieście znajduje się też ufundowany przez Władysława Jagiełłę klasztor Dominikanów, XVIII-wieczny klasztor Bernardynów i pochodzący z XVII w. klasztor Brygidek.

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości