wizzair.com

Budapeszt – zwiedzanie stolicy Węgier

wizzair.com

Budapeszt – zwiedzanie stolicy Węgier

Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Na pewno piękną architekturę – to ze względu na nią stolica Węgier jest często nazywana Paryżem Wschodu. Miasto przyciąga turystów również bogatym życiem kulturalnym. Jakie są inne atrakcje Budapesztu?

Dzięki tanim liniom lotniczym Budapeszt to coraz popularniejszy kierunek dla podróżników z całego świata. To przepiękne, tętniące życiem miasto, które zdecydowanie warto odwiedzić. Nadaje się zarówno na weekendowy city break i na dłuższy pobyt, ale nawet jeśli będziecie w nim przejazdem (albo przelotem) poświęćcie klika godzin na zobaczenie stolicy Węgier.

Loty z Warszawy do Budapesztu linią Wizzair

Każdy turysta powinien na swojej mapie odhaczyć najważniejszą metropolię Środkowej Europy jakim jest Budapeszt. Tanie loty z Warszawy do Budapesztu oferuje linia lotnicza Wizzair. Do Budapesztu możemy udać się praktycznie codziennie, a dzięki rozsądnym cenom lotów coraz więcej Polaków decyduje się na dostanie się do stolicy Węgier właśnie drogą powietrzną.

Międzynarodowy Port Lotniczy Budapeszt Liszt Ferenc to główny port lotniczy w Budapeszcie. Odloty i przyloty Wizz Air są obsługiwane przez Terminal 2.

Budapesztańskie lotnisko znajduje się kawałek od centrum - oddalone jest od niego o około 16 kilometrów. Istnieje kilka możliwości dostania się do centrum - od mało wygodnej trasy z przesiadką, przez ekspresowe autobusy miejskie aż po autobusy wahadłowe czy taksówki. Pod terminalami znajdują się także przystanki autobusów, które mogą nas dowieźć do końcowej stacji budapesztańskiego metra Köbánya-Kispest.

Bilety na środki transportu komunikacji miejskiej można zakupić na lotnisku w wyznaczonych punktach, a także w automatach stojących przed terminalami.

Budapeszt – atrakcje i zabytki miasta

Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie stolicy Węgier można zacząć od Budy, czyli zachodniej części miasta, która przez długi czas była oddzielną aglomeracją. Właśnie tam, na wzgórzu zamkowym, znajduje się zamek królewski w Budapeszcie . Budynek został mocno uszkodzony podczas II wojny światowej. Następnie odbudowano go, jednak znacznie zmieniono jego wygląd. Dzisiaj w zamku swoją siedzibę mają Muzeum Historii Budapesztu i Węgierska Galeria Narodowa . W galerii znajduje się również kopuła, z której rozciąga się widok na piękną panoramę miasta. To najwyżej położony punkt widokowy w Budapeszcie.

Baszta Rybacka w Budapeszcie , jeden z symboli miasta, również znajduje się na wzgórzu zamkowym. Zwiedzając zamek, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na piękną fontannę mieszczącą się na tyłach budynku. Na wzgórze można dostać się piechotą lub skorzystać ze specjalnej kolejki. Poniżej wzgórza znajduje się wart odwiedzenia, piękny ogród w neorenesansowym stylu – Várkert Bazár . Będąc w Budzie, można wybrać się również na spacer na Górę Gellérta i zobaczyć znajdującą się na szczycie cytadelę.

Zabytki Budapesztu znajdują się również w drugiej części miasta, w Peszcie. Koniecznie trzeba tu zobaczyć reprezentacyjny budynek parlamentu (którego część można zwiedzić z przewodnikiem), największą w stolicy bazylikę św. Stefana , mogącą pomieścić około 8500 wiernych, czy budynek opery . W tej części miasta nie brakuje szerokich, reprezentacyjnych ulic i placów. Aleja Andrassyego jest uważana za jedną z najpiękniejszych ulic Europy. Następnie można przejść się do VII dzielnicy, nazywanej Miastem Elżbiety . Znajduje się tutaj największa w Europie czynna synagoga – Wielka Synagoga . VII dzielnica słynie też z ciekawych, alternatywnych kawiarenek i barów, zlokalizowanych często w ruinach.

Zwiedzając Budapeszt, można skorzystać z dobrze funkcjonującego i niedrogiego transportu publicznego, na który składają się tramwaje, autobusy i metro. Ciekawostką jest fakt, że pierwsza linia budapesztańskiego metra jest najstarszą w Europie.

Budapeszt – termy

Termy, które znajdują się na terenie dzisiejszego Budapesztu, pochodzą jeszcze z czasów, gdy na tych ziemiach byli Rzymianie. Następnie, za czasów panowania Turków osmańskich, powstały nowe termy. Te dzisiejsze to jedna z największych atrakcji turystycznych Budapesztu . Można wybierać spośród kilkunastu kompleksów, które różnią się między sobą architekturą wnętrz, usługami i ceną. Za najbardziej okazałe i najlepsze uchodzą łaźnie Gellérta znajdujące się przy hotelu Gellért. W środku zrobionym w secesyjnym stylu, z prawdziwym rozmachem można podziwiać piękne mozaiki. Do dyspozycji gości jest osiem basenów znajdujących się wewnątrz budynku i dwa odkryte. Oprócz kąpieli można również skorzystać z sauny i licznych zabiegów spa. W hotelu w latach 30. ubiegłego wieku zbierała się europejska elita na wystawnych balach. Najbogatsi i najbardziej wpływowi ludzie Europy tańczyli na szklanym, przezroczystym parkiecie, który jest jednocześnie dachem basenu.

Z kolei łaźnie w Széchenyi są jednym z największych kompleksów basenów termalnych w Europie. 21 basenów ma powierzchnię ponad 2700 m2. Temperatura wody waha się od 18℃ do 40℃. Sama woda jest zasilana ze źródła znajdującego się ponad kilometr pod ziemią. Temperatura wody sięga tam aż 70℃. Ciekawostką jest fakt, że woda z tego samego źródła wykorzystywana jest z pobliskim zoo. Dzięki niej zwierzęta podobno rzadziej chorują i częściej się rozmnażają.

W lecie najlepiej wybrać się na Wyspę św. Małgorzaty . Na gości czeka zarówno zadbany basen na świeżym powietrzu, jak i liczne kawiarenki i restauracje. Sama wyspa jest świetnym miejscem, by odpocząć od zgiełku miasta.

Budapeszt – ceny

Ceny w Budapeszcie są dosyć podobne do polskich. Przy podróży niskobudżetowej można kupować produkty spożywcze w popularnych dyskontach. Ceny są tam znacznie niższe niż w normalnych supermarketach. Jak w każdym turystycznym mieście restauracje położone w ścisłym centrum są najdroższe. Jeśli jednak podjedzie się metrem kilka stacji, można zjeść smaczny, lokalny obiad w niższej cenie. W barach koszt piwa i innych alkoholi jest podobny do cen znanych z większych polskich miast.

Budapeszt – zwiedzanie. Ile czasu potrzeba?

Budapeszt jest dużym miastem, które oferuje turystom niezliczone atrakcje. Ile więc czasu potrzeba, by zwiedzić to miasto? Budapeszt na weekend to dobry pomysł na krótką wyprawę. W dwa dni można zobaczyć najważniejsze zabytki i muzea, zrelaksować się w termach i zasmakować słynnego nocnego budapesztańskiego życia. Jednak stolica Węgier to również świetne miejsce na dłuższy, kilkudniowy pobyt.

WizzAir belka

fot. WizzAir


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
85
11
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
02.06.2019
Cymbalista
W Budapeszcie najciekawszzych zabytkiem jest Parlament a jego zwiedanie do prawdziwe zaskoczenie architektura i wygladem wnetrz. Dalej to podroz sttkiem po Dunaju w nocy , gdzie cale miasto i zabytki sa podswietlone. N a koncu zuppa Halaszle, watrobki gęsie oraz slynne torny jak tort Dobosza.