Morze Czarne. Najpiękniejsze miejsca na urlop

GettyImages-1132987745.jpg
GettyImages-1132987745.jpg
Morze Czarne to ciepłe morze, a mimo to wakacje nad nim są stosunkowo tanie. Temperatura wody latem może wynosić nawet 29℃. Dokąd się wybrać nad Morze Czarne? Może zamiast Bułgarii zdecydować się na Rumunię?

Słabo zasolone, ciepłe Morze Czarne robi się coraz popularniejsze wśród turystów. Miasta i kurorty nad jego brzegami oferują słoneczne plaże, ale też inne atrakcje.

Zobacz także: Od czerwca niektóre plaże nad Bałtykiem będą zamknięte!

Morze Czarne – zasolenie, temperatura wody

Gdzie jest Morze Czarne ? To śródlądowe morze między Kaukazem, Azją Mniejszą, Półwyspem Bałkańskim i Niziną Wschodnioeuropejską. Kraje z dostępem do Morza Czarnego:

  • Bułgaria,
  • Gruzja,
  • Mołdawia,
  • Rumunia,
  • Rosja,
  • Turcja,
  • Ukraina.

Powierzchnia Morza Czarnego wynosi ponad 400 tys. km2. Głębokość maksymalna to 2,2 tys. m (średnia – 1,3 tys. m).

Temperatura wody w Morzu Czarnym wynosi latem 25–29℃, a zimą 5℃.

Zasolenie Morza Czarnego jest niezbyt wysokie – ok. 18‰, przy dnie rośnie do ok. 22‰.

Morze Czarne – nurkowanie

Morze Czarne ma bogatą historię – przed wiekami krzyżowało się tu wiele szlaków handlowych. Wiąże się z nim wiele historii i legend. Na wybrzeżu Morza Czarnego miały mieszkać Amazonki. Tutaj odbyła się wyprawa po złote runo.

Ze względu na to, że w głębszych warstwach wody Morza Czarnego nie ma tlenu, fauna i flora występują bliżej powierzchni. Nurkowanie w Morzu Czarnym najczęściej koncentruje się więc na zwiedzaniu doskonale zachowanych wraków starych statków.

Morze Czarne – fauna

W Morzu Czarnym żyją rekiny , są to jednak gatunki, których nie trzeba się bać. Rekiny Morza Czarnego to ryby z rzędu koleniokształtnych (np. kolenie pospolite) i rekinki psie (osiągają maksymalnie do 1 m długości).

Inne zwierzęta Morza Czarnego to:

  • delfiny,
  • morświny,
  • foki,
  • meduzy,
  • koniki morskie.

W Morzu Czarnym żyje ok. 185 gatunków ryb, m.in.:

  • płaszczki,
  • sardele,
  • makrele,
  • karpie,
  • babki,
  • podnawki.

Wybrzeże Morza Czarnego jest domem dla wielu gatunków ptaków, dla innych miejscem migrowania. Można tu zobaczyć mewy, kormorany, czaple, pelikany, nury i bociany.

Zobacz także: Zoo Wrocław, Afrykarium - podwodny świat tropików!

Morze Czarne – Bułgaria

W Bułgarii Morze Czarne ma temperaturę 27℃ w najcieplejszym okresie, czyli od połowy lipca do sierpnia. W całym sezonie letnim woda ma średnio 26–27℃. Klimat jest śródziemnomorski, ciepły, z niezbyt obfitymi deszczami w okresie wiosennym i zimowym. Plaż w Bułgarii jest ok. 90, a wiele z nich spełnia wysokie standardy, jeśli chodzi o czystość wody i samej plaży.

Burgas nad Morzem Czarnym to miejscowość turystyczna z deptakiem, molo i wypożyczalniami sprzętu do sportów wodnych oraz klubami, pubami i restauracjami. Można tu także odwiedzić winnice i spróbować lokalnych win. Latem organizowany jest konkurs rzeźb z piasku oraz festiwal muzyczny Spirit of Burgas. Ciemny kolor piasku plaże w Burgas zawdzięczają domieszce magnetytu.

Złote Piaski w Bułgarii nad Morzem Czarnym to popularny kurort. Plaże są szerokie, ale też zatłoczone. Innym znanym kurortem Bułgarii jest Słoneczny Brzeg.

Warna to także popularny cel wycieczek do Bułgarii, jednak plaże w mieście są mniej zadbane niż te w kurortach. Warna „nadrabia” bogatą historią i zabytkami.

Morze Czarne – Rumunia

Najbardziej znaną miejscowością turystyczną w Rumunii nad Morzem Czarnym jest miasteczko Mamaia. Znajduje się tu wiele hoteli, długie przedwojenne molo i kolejka linowa. Ze względu na popularność plaże są tam zatłoczone.

Największym miastem portowym Rumunii jest Konstanca. Morze Czarne ma tam w lecie średnio 25℃. Można zwiedzić starówkę i promenadę przy samym wybrzeżu. Historia tego miasta sięga czasów starożytnego Rzymu, jednak lepiej widać jego przeszłość związaną z ZSRR.

Zobacz także: Rumuński przysmak. Nawet Dracula by mu się nie oparł!

Morze Czarne – Gruzja

Batumi to miasto w Gruzji nad Morzem Czarnym . Leży niedaleko granicy z Turcją. Można w nim wypoczywać na plaży (kamienistej). Miasto oferuje jednak głównie inne atrakcje turystyczne, takie jak jeden z największych ogrodów botanicznych byłego ZSRR, delfinarium, muzea, zadbane nabrzeże, fontannę z czystym alkoholem czy oryginalne budynki przypominające latarnie morskie. Aby zobaczyć panoramę miasta, można wjechać na taras widokowy kolejką linową. Miasto jest dość deszczowe w lecie ze względu na bliskość gór.

Jeśli w planach mamy głównie opalanie, lepiej wybrać w Gruzji piaszczyste plaże Kobuleti . Latem to tutaj przyjeżdża więcej turystów.

Turcja – Morze Czarne

Turcja ma dostęp do Morza Egejskiego i Śródziemnego i miłośnicy plażowania raczej wybiorą ten kierunek. Turcja nad Morzem Czarnym zazwyczaj ma zmienną pogodę ze względu na bliskość gór.

Nad Morzem Czarnym w Turcji znajdziemy niewielkie, malowniczo położone kurorty, np. Amasrę z 400-metrową piaszczystą plażą czy Tirebolu – z pięknymi plażami oraz zabytkami.

Zobacz także: Cypr – najciekawsze atrakcje turystyczne na wyspie miłości

Morze Czarne – Ukraina

Odessa nad Morzem Czarnym jest dobrym pomysłem na urlop. Plaże są zlokalizowane niedaleko centrum miasta, a w samej Odessie możemy też zwiedzić kilka atrakcji turystycznych, takich jak słynne Schody Potiomkinowskie, budynek opery czy piękne wille przy bulwarze.

Morze Czarne w Odessie ma ok. 25℃ w najcieplejszym miesiącu – sierpniu.

Morze Czarne – Rosja

Znanymi kurortami i miejscowościami uzdrowiskowymi w Rosji nad Morzem Czarnym są Gelendżyk i Soczi, gdzie znajdziemy wiele plaż i zabytków. Panuje tam klimat subtropikalny.

Nad Morzem Czarnym leżą także miejscowości turystyczne Krymu, zaanektowane przez Rosję. Po aneksji nie jest to już popularny cel wycieczek.

Więcej:

Zobacz film: Wakacje w Turcji bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości