Australia, ze względu na swoje położenie, klimat i warunki gospodarcze, jest bardzo kuszącą destynacją dla podróżników. Czy potrzebna jest wiza do Australii? Jak najbardziej! Musi być dopasowana dokładnie do celu podróży – inne wizy wyrabia się przy wyjeździe do pracy, inne aby zwiedzać lub żeby studiować.
Zobacz też: L.U.C i Justyna w podróży kamperem po Stanach Zjednoczonych >>>
Australijski proces wizowy jest dość skomplikowany. Do wyboru jest wiele wiz, dlatego w zależności od sytuacji, wybór wcale nie jest prosty. Właściwa wiza do Australii może zostać wybrana dla podróżnych przez Australijskiego Agenta Imigracyjnego. Zanim skorzystamy z jego usług, sprawdźmy, czy osoba ta jest akredytowana przez Australijski Urząd Imigracyjny.
Wiza turystyczna do Australii
Zobacz też: Meksyk – jakie szczepienia należy wykonać przed wyjazdem? >>>
Wiza turystyczna do Australii jest darmowa. Zanim zostanie wypełniony wniosek wizowy, należy założyć konto internetowe w systemie E-Visitor. Konto to nazywa się ImmiAccount – jest to profil zawierający podstawowe dane osobowe. Gdy już konto jest założone, należy przejść do aplikowania o wizę typu E-Visitor. Cała aplikacja składana jest przez internet, nie ma potrzeby dowożenia lub dosyłania żadnych dokumentów. Ewentualne, dodatkowe pytania od konsula zostaną przesłane na adres e-mail. Jeśli nie będzie żadnych wątpliwości, zostanie przesłana od razu wiza. Australia, jeśli chodzi o zwykłe wizy turystyczne, ma bardzo prosty system, który nie nastręcza problemów. Koszt wizy do Australii w tym przypadku to 0 zł. Niestety pozostałe rodzaje wiz są płatne. Należy jednak pamiętać, że na tej wizie można przebywać w Australii jedynie 3 miesiące. Po tym czasie należy opuścić kraj – nie ma możliwości przedłużenia wizy.
Istnieje również nieco dłuższa forma wizy turystycznej visa sublass 600 – można wnioskować od razu o wizę na 6 lub 12 miesięcy. Jak dostać wizę do Australii w tej formie? Podobnie, jak w przypadku wizy E-Visitor należy złożyć aplikację przez internet, na stronie http://www.immi.gov.au/Services/Pages/visitor-e600-visa-online-applications.aspx .
Jest to wiza płatna. Koszt uzależniony jest od tego, skąd składa się aplikację. Jeśli wysyła się wniosek z zagranicy, opłata wynosi 130 dolarów. Jeśli wniosek składany jest w celu przedłużenia pobytu, opłata wynosi 335 dolarów. Przedłużona wiza musi zostać odebrana na terytorium Australii. Jeśli wiza australijska została zakupiona za granicą, tam też musi być odebrana. Potwierdzenie nadania tej wizy, podobnie jak przy E-Visitor, zostanie wysłane mailowo. Na ten sam adres dotrze również sama wiza. Nie jest ona wpisywana w paszport, ale widnieje w australijskim systemie wizowym.
Australia wiza – studia, nauka
Chcąc wyjechać na studia, praktyki, kurs językowy lub Erasmusa do Australii, należy wystąpić o wizę pozwalającą na naukę. Nie muszą być to koniecznie studia – wystarczy szkolenie, kurs lub jakakolwiek inna nauka. Wiza do Australii tego rodzaju daje również możliwość pracy do 20 godzin tygodniowo – można więc na niej pracować na pół etatu. Ten typ wizy jest często traktowany jako wiza rodzinna do Australii. Osoba ubiegająca się o taką wizę może zabrać ze sobą dzieci, partnera lub małżonka. Partner tej osoby może także pracować na pół etatu. Powierzchownie może wydawać się, że jest to bardzo łatwy sposób na wyjazd całą rodziną. Urząd emigracyjny jednak dokładnie sprawdza intencje podróżujących. Sprawdza, czy dany kurs ma związek z poprzednią edukacją i wykształceniem, analizuje wiek podróżnych, ich stan majątkowy, zatrudnienie, czy mają stały adres zameldowania itp. Koszt wizy studenckiej do Australii to 550 dolarów australijskich za głównego aplikanta i 440 dolarów za dodatkowe osoby.
Zobacz też: Wiza, USA - krok po kroku, jak złożyć wniosek o wizę do USA? >>>
Australia wiza – Work&Holiday
W przypadku wyjazdu do Australii do pracy, najlepiej aplikować o wizę Work&Holiday – subclass 462. O tę wizę niestety nie można aplikować online. Pierwszym krokiem, aby ją otrzymać, jest przesłanie zapytania do Urzędu Imigracyjnego Australii w Berlinie. Należy pamiętać, że nie jest to wiza na pobyt stały w Australii – jest ważna jedynie rok. Z takiej wizy mogą skorzystać osoby w wieku 18-31 lat, a jej liczba jest limitowana. Urząd Imigracyjny może przyznać jedynie 200 takich wiz dla Polaków rocznie. Gdy ilość ta się wyczerpie, dalsze aplikacje nie są przyjmowane. Warto również wiedzieć, że nowy rok wizowy nie jest równoznaczny z rokiem kalendarzowym. Początek nowego roku wizowego przypada na czerwiec/lipiec. Posiadając wizę Work&Holiday wolno pracować nie dłużej niż 6 miesięcy dla jednego pracodawcy. Wiza pozwala również na czteromiesięczne kształcenie. Wiza imigracyjna do Australii pozwala na wjazdy i wyjazdy z kraju w dowolnej liczbie w ciągu roku. Bardzo ważny jest fakt, że wizę taką można otrzymać tylko raz w roku. Od 2016 roku posiadacze tej wizy mogą aplikować o jej przedłużenie, będąc jeszcze na terenie Australii. Warunkiem jest podjęcie pracy na mało zaludnionych terenach kraju, czyli powyżej Zwrotnika Koziorożca.
Wiza biznesowa do Australii
Osoby chcące dostać się do Australii w celach biznesowych i pracowniczych, powinny ubiegać się o wizę subclass 457. Oto wymogi, jakie powinny być spełnione:
- nie można mieć więcej niż 55 lat – chyba, że wizyta osoby starszej w Australii miałaby przynieść państwu zyski;
- dobra znajomość języka angielskiego;
- potwierdzone kwalifikacje;
- doświadczenie w biznesie;
- podanie aktywów netto i brutto – majątek musi wynosić min. 800 000 dolarów;
- wykazanie, jakie firma ma obroty;
- czy jest innowacyjna;
- czy jej działalność jest legalna;
- chęć prowadzenia działalności w Australii.
Taka wiza do Australii pozwala na pobyt od tygodnia do nawet 4 lat. Jej cena jest uzależniona od długości pobytu – maksymalna to 1060 dolarów. Główny aplikant może zabrać ze sobą członków najbliższej rodziny.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN