Co warto zobaczyć w Bretanii? Zabytki, kuchnia, ciekawostki

Bretania, skały, ocean
Fot. Frank Herrmann/Getty Images
Najstarsze zabytki Bretanii mają aż 6,5 tys. lat. Kuchnia obfituje w świeże owoce morza, naleśniki i... masło. Sprawdź, jakie atrakcje turystyczne Bretanii zwiedzić!

Bretania to kraina historyczna w północno-zachodniej Francji. Leży na Półwyspie Bretońskim.

Bretania we Francji jest wyjątkowo mało ...francuska. Zupełnie nie przypomina innych regionów kraju. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest barwna historia Bretanii. Przewijają się w niej Brytowie, fascynujące celtyckie wierzenia, tajemnicze budowle megalityczne (ba, słowa „menhir” i „dolmen” pochodzą z języka bretońskiego), druidzi, król Artur oraz Rzymianie.

Bretania - stolica, język, historia

Historyczna stolica Bretanii to Nantes, która obecnie znajduje się w regionie Kraj Loary. Nantes założyli Celtowie ok. 70 r. p.n.e. Obecnie stolicą Bretanii jest Rennes .

Istnieje język bretoński, któremu bliżej do walijskiego niż do francuskiego. Jest uznawany za jeden z języków celtyckich. W XX wieku język ten - delikatnie mówiąc - nie był powodem do dumy, ale udało mu się przetrwać.

Megalityczna Bretania. Co warto zobaczyć?

Patrząc chronologicznie, najstarsze zabytki Bretanii to budowle megalityczne. Do najbardziej znanych należą menhiry, dolmeny i kromlechy w Carnac, gminie na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. To niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych Bretanii - megality pochodzą z 4500 r.p.n.e. i jest ich, bagatela, 10 tys. W okolicy działa też Musée de Préhistorie de Carnac, czyli muzeum prehistoryczne. Carnac to także uzdrowisko.

Cairn de Barnenez jest jedną z najstarszych budowli w Europie, pochodzi z 4800 r. p.n.e. Znajduje się niedaleko miejscowości Plouezoc’h.

Największym menhirem (czyli megalitem stojącym pionowo) jest Menhir de Champ-Dolent, niedaleko miasta Dol-de-Bretagne. Ma 9 m i waży prawdopodobnie ok. 100 ton.

Gavrinis to niepozorna (750 m na 400 m), granitowa, niezamieszkała wyspa u wybrzeża Bretanii. To na niej znajduje się grobowiec megalityczny z 3500 r. p.n.e. W tych czasach wyspa miała jeszcze połączenie z lądem. Z kolei głazy w kurhanie są pięknie zdobione.

Bretania - zabytki późniejsze

Śladów obecności Rzymian nie ma wiele. Zabytki Bretanii z czasów rzymskich znajdziemy w Nantes i Rennes - są to pozostałości murów miejskich. W Corseul z kolei znajdziemy ruiny Rzymskiej świątyni Marsa.

Opactwo św. Michała Archanioła na wzgórzu Mont Saint-Michel wybudowano w 966 r. Łączą się w nim styl gotycki i romański, a poszczególne budynki dobudowywano również w późniejszych wiekach.

Bretania - ciekawe miejsca

Bretania to także kraina bajecznych zamków, najpiękniejsze są w: Fougères, Kerjean, Vitré, Châteaubriant, Clisson, Kerguéhennec, Comper. Wiele z nich oferuje nie tylko zwiedzanie, ale i różnorodne wystawy, atrakcje dla dzieci czy wykłady.

Styl secesyjny i art déco w architekturze znajdziemy w wielu miejscowościach nadmorskich.

Muzeum Bretanii jest w Brennes i - jak sama nazwa wskazuje - prezentuje historię regionu. To coś dla osób zafascynowanych Bretanią, a jest ich wiele... Ale pozostałych na pewno zainteresuje inne muzeum w tym mieście: Muzeum Sztuk Pięknych. Zbiory zawierają zabytki starożytnego Egiptu, ale najbardziej znane są z kolekcji obrazów i rysunków z czasów od XIV do XX w. Szczególnie cenne są rysunki Leonarda da Vinci, Botticellego, Donatella, Michała Anioła, Albrechta Dürera i Rubensa.

Bretania - atrakcje turystyczne

Jeśli będziemy na północnym wybrzeżu Bretanii, koniecznie odwiedźmy Île Vierge z najwyższą w Europie, 77-metrową latarnią morską. Można ją zwiedzić między kwietniem a wrześniem, ale trzeba zarezerwować sobie bilet wcześniej.

Warto odwiedzić również targowiska, gdzie sprzedawane są świeże lokalne produkty. Są niemal we wszystkich nadmorskich miejscowościach.

Bretania, plaże, klimat

Klimat Bretanii jest łagodny, oceaniczny, z małą amplitudą (lata są niezbyt upalne, a zimy ciepłe). Pogoda często się zmienia. Nie można wykluczyć niespodziewanych opadów i silnego wiatru nawet w środku lata. Średnio jest tam 200 dni deszczowych w roku. A temperatura oscyluje w lecie w okolicach 20 st. C. Dzięki temu nie natrafimy tam na tłumy turystów.

W Bretanii są przeróżne plaże - od kamiennych po piaszczyste - oraz klify. Najpiękniejsze plaże Bretanii są m.in. w: Dinard, La Baule (znane wśród Francuzów i bardzo popularne wśród nich miejsce wypoczynku i plażowania), Bénodet (oprócz kilku plaż, jest tam centrum talasoterapii, port dla jachtów, hotele, kasyno, browar; to również popularne miejsce wśród Francuzów, wielu ma tam swoje domki letniskowe).

Bretania - kuchnia

Bretania słynie ze swoich owoców morza. Nie może być inaczej, skoro z trzech stron graniczy z Oceanem Atlantyckim. Bardzo często je się tam także naleśniki - i wytrawne, i słodkie, w zależności od upodobań. W regionie produkuje się cydr, często pija się również wina.

Bretończycy używają sporo masła, i to solonego. Legendarne są ich maślane ciasteczka. Trzeba spróbować!

Bretania - ciekawostki

W północnej części Bretanii nazwy miejscowości na znakach są zapisywane w dwóch językach: po bretońsku i francusku.

Najwygodniej zwiedzać Bretanię samochodem, ponieważ - uwaga! - wszystkie autostrady są tam darmowe, w odróżnieniu od reszty Francji. Jeśli chcemy jeszcze dodatkowo zaoszczędzić, to campingi Bretania ma liczne i w różnych zakresach cenowych.

Do dziś nie wiadomo, kto zbudował megality w Bretanii.

Bibliografia:

http://www.brittanytourism.com

Zobacz film: Za co Polacy kochają Francuzów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości