Katedra Sagrada Familia w Barcelonie. Ciekawostki, zwiedzanie, bilety

Sagrada Familia
Fot: Sir Francis Canker Photography
Źródło: Moment RF
Kościół Sagrada Familia w Barcelonie to dzieło życia Antonio Gaudíego. Budowę rozpoczęto w 1882 r. i do tej pory jej nie ukończono. Mimo to jest jedną z najsłynniejszych katedr w Hiszpanii.

Świątynia Sagrada Familia to symbol Barcelony i Hiszpanii wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rozpoznawalny, charakterystyczny kształt nie jest ukończoną budowlą. Aby zobaczyć bazylikę w całości, musimy poczekać do 2026 r., jednak z jej zwiedzaniem nie warto zwlekać. Gaudí stworzył Sagradę Familię tak, by zachwycały nie tylko jej wieże i fasada, ale też jej niepowtarzalne wnętrze.

Barcelona – Gaudí i jego dzieło Sagrada Familia

Pełna nazwa Sagrady Familii to Świątynia Pokutna Świętej Rodziny – po hiszpańsku Templo Expiatorio de la Sagrada Familia, a po katalońsku Temple Expiatori de la Sagrada Família.

Twórcą Sagrady Familii był kataloński architekt Antonio Gaudí . W 1883 r. przejął projekt kościoła Sagrada Familia od Francisco de Paula del Villar y Lozano. Młody architekt początkowo realizował plan swojego poprzednika. Po tym, jak na poczet budowy anonimowy darczyńca wpłacił pokaźną sumę, Antonio Gaudí zaproponował zmianę założenia – ze zwykłego neogotyckiego kościoła chciał stworzyć secesyjny, nowoczesny kościół nawiązujący do gotyku. Od tamtej pory zapalił się do projektu i wręcz – dosłownie – zamieszkał na budowie. Jego wizja katedry wielokrotnie ewoluowała. Świątyni Sagrada Familia Gaudí poświęcił się do końca swojego życia. Zginął, nie ukończywszy dzieła. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany w bazylice.

Kościół Sagrada Familia – styl

Katedra Sagrada Familia w Barcelonie jest zbudowana (a raczej nadal budowana) w stylu secesyjnym, lecz w charakterystycznej odmianie nadanej przez jej twórcę. W swojej nieograniczonej wyobraźni Antonio Gaudí łączył historyczne style z jemu współczesnymi trendami. Spośród nawiązań do historii najłatwiej zauważyć gotycką strzelistość czterech wież Sagrada Familia .

Inną ciekawostką związaną z Sagradą Familią jest fakt, że elementy architektoniczne nawiązują do świata roślin, zwierząt. Styl Sagrady Familii jest nie do podrobienia – nazywa się go wręcz odmianą secesji Antonio Gaudíego lub hiszpańską secesją.

Sagrada Familia – wieże

Wieże Sagrady Familii wyróżniają się spośród większości znanych katedr. Oprócz charakterystycznego kształtu, mają też swoją symbolikę:

· 12 wież dla 12 apostołów,

· 4 wieże dla 4 ewangelistów,

· 1 wieża dla Maryi,

· 1 wieża dla Jezusa (najwyższa, 170 metrów).

Obecnie zbudowanych jest 8 z nich. Jedyną wieżą, którą Gaudí zdążył zobaczyć po jej ukończeniu, była 100-metrowa dzwonnica św. Barnaby.

Sagrada Familia – budowa. Kiedy skończą i dlaczego tak późno?

Katedra Sagrada Familia ma być zakończona w 2026 r., w setną rocznicę urodzin Gaudíego. Nadal trwają prace nad sześcioma ostatnimi wieżami. Do budowy nie wykorzystuje się elementów betonowych, a specjalne kamienie z żelaznymi rurami w środku. Ma to gwarantować odpowiednią lekkość budowli.

Sagrada Familia będzie miała łącznie 18 wież. Obecnie rozpoczęły się już prace nad ostatnią – najwyższą – wieżą Jezusa Chrystusa.

Sagrada Familia – zwiedzanie, informacje praktyczne

Zwiedzanie Sagrady Familii nie należy do najtańszych, ale wszystkie ceny w Barcelonie są raczej wysokie. Warto kupić bilet online, z wyprzedzeniem.

Najbardziej podstawowy bilet wstępu do katedry to koszt 15 euro. Ale dopiero za 22 euro dostaniemy słuchawki z audioprzewodnikiem. Wycieczka z „tradycyjnym” przewodnikiem kosztuje 2 euro więcej.

Ważne! Aby wejść na wieże Sagrady Familii, trzeba kupić nieco droższy bilet.

Za darmo do Sagrady Familii wejdą dzieci do 10. roku życia. Obowiązują też zniżki dla seniorów, studentów (trzeba okazać legitymację), osób poniżej 30. roku życia.

Warto uzbroić się w cierpliwość. Przed wejściem, szczególnie w sezonie turystycznym, tworzą się ogromne kolejki.

Sagrada Familia – ubiór

Jaki obowiązuje ubiór w Sagrada Familia ? W regulaminie wyczytamy, że ze względów bezpieczeństwa należy zdjąć nakrycie głowy. Poza tym nie zapominajmy, że Sagrada Familia to nie tylko atrakcja turystyczna, ale przede wszystkim kościół katolicki. Obowiązują więc te same zasady, co w każdym innym kościele: nie wchodzimy do środka w prześwitującym ubraniu, z odkrytymi ramionami, plecami i brzuchami. Najlepiej, jeśli spodnie i spódnice będą minimum do połowy uda.

Sagrada Familia – wnętrze

Katedra Sagrada Familia w środku wygląda jeszcze bardziej imponująco niż na zewnątrz (chociaż to bajeczna fasada z charakterystycznymi wieżami jest symbolem Barcelony).

Na pytanie, czy warto wejść do środka Sagrady Familii, odpowiedź jest jedna. Oczywiście. Wewnątrz Antonio Gaudí zaprzągł do roboty nie tylko kamień, ale i światło. Niesamowite witraże zrobią na nas wrażenie dopiero, kiedy będziemy w środku. Z zewnątrz nie dostrzeżemy też takiej feerii świateł, szczególnie jeśli dzień będzie słoneczny.

We wnętrzu Sagrady Familii zobaczymy grób Antonio Gaudíego. Będziemy mogli również zwiedzić jego pracownię, która obecnie zmieniła się w muzeum jego pamięci (ale uwaga – ta atrakcja wymaga od nas specjalnego biletu).

Katedra Sagrada Familia w Barcelonie – ciekawostki

Początkowo Sagrada Familia miała być po prostu kościołem. Obecnie przysługuje jej tytuł bazyliki mniejszej.

W 1936 r. podczas wojny domowej w Hiszpanii anarchiści zniszczyli wiele ze szkiców i zapisków dotyczących planów zakończenia Sagrady Familii.

Antonio Gaudí nie chciał budować kościoła wyższego niż 185 metrów – tyle ma najwyższy naturalny punkt Barcelony, wzgórze Montjuïc. Dlatego Sagrada Familia będzie miała 170 metrów.

Kościół Sagrada Familia jest budowany z datków i pieniędzy ze sprzedaży biletów.

Zobacz film: Młoda Barcelona. Źródło: Dzień Dobry TVn.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości