Najpiękniejsze zabytki i atrakcje Florencji

Aktualizacja:
Florencja - widok z góry

Florencja to serce Toskanii, perła renesansu i jedno z piękniejszych zabytkowych miast we Włoszech. Co zwiedzić? Jakie zobaczyć atrakcje?

Florencja to włoskie miasto założone przez Etrusków, obecnie jest stolicą Toskanii. Cały region z Florencją był w starożytności zamieszkały przez Etrusków. Toskania była wręcz nazywana Etrurią.
Więcej:

Florencja - zabytki

Przez Florencję przepływa rzeka Arno. Miasto zostało zaplanowane przez Rzymian na planie szachownicy, ale większość przepięknych zabytków Florencji pochodzi z okresu renesansu, kiedy miasto przeżywało swój rozkwit. Całe historyczne centrum Florencji, otoczone średniowiecznymi murami, jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
We Florencji o zabytki można się wręcz potykać. Na każdym kroku wznoszą się najpiękniejsze zabytki najwyższej klasy: kościoły, kaplice, bazyliki, katedry, place, rzeźby, mosty a w kościołach freski. Wystarczy wejść do jednego muzeum, aby na żywo zobaczyć arcydzieła najbardziej znanych artystów świata. Nagromadzenie atrakcji turystycznych we Florencji jest naprawdę nieprawdopodobne. Florencja w jeden dzień? Nawet jeśli to możliwe, to bardzo trudne.

Florencja i jej katedra

Katedra Santa Maria del Fiore to jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych budowli we Florencji. Włosi nazywają ją Duomo. Florencja może się poszczycić tym, że w tym miejscu była świątynia już w 406 r. Pozostałości katedry św. Reparaty odkryto podczas prac konserwatorskich. Obecnie można zobaczyć fragmenty posadzki i fresków w podziemiach.
Katedra we Florencji pięknie góruje nad miastem ze swoją nietypową kopułą. Jest to ważny punkt wycieczek i symbol Florencji. Samą kopułę zwiedza się także od środka.
Niedaleko katedry jest Baptysterium San Giovanni. Pochodzi z IV-VI w. Ma troje bogato zdobionych drzwi z brązu z XIV i XV w.
Za katedrą znajduje się Muzeum dell'Opera del Duomo . Można w nim podziwiać zabytki pochodzące z katedry, dzwonnicy i baptysterium, m.in.: Pieta Michała Anioła, Święty Jan Donatella. To florenckie muzeum posiada jedne z najważniejszych kolekcji rzeźby.

Florencja - inne zabytki

Inne godne zwiedzenia zabytki Florencji :
· Kościół Santa Croce, czyli św. Krzyża, to bazylika mniejsza i jeden z najważniejszych kościołów franciszkańskich w całych Włoszech. Tu spoczywają szczątki wielu związanych z Florencją znanych w świecie artystów (Michał Anioł), poetów (Dante Alighieri), czy naukowców (Galileusz).
· Bazylika San Lorenzo projektu Filippo Brunelleschi, powstała w miejscu dawnej rzymskiej świątyni.
· Dobudowana do niej Kaplica Medyceuszów projektu Michała Anioła (dokończył ją Giorgio Vasari) z rzeźbami wybitnego artysty.
· Kościół Santa Maria del Carmine z kaplicą Brancaccich (freski Masolina, Masaccia i Filippina Lippiego).
· Marmurowa fontanna Neptuna na Piazza della Signoria.
· Palazzo Vecchio, również na Piazza della Signoria.
· Ponte Vecchio (Stary Most lub Most Złotników) to najstarszy most na rzece Arno.
· Pałac Medyceuszy (część jest otwarta dla zwiedzających, godne zainteresowania są freski).
· Kościół św. Ambrożego to jedna z najstarszych budowli Florencji - pochodzi z XIII w.
· Kościół Zwiastowania NMP to bazylika mniejsza z XIII w., przebudowana w XV w., w środku można podziwiać rzeźbę WIta Stwosza przedstawiającą św. Rocha.

Florencja - atrakcje turystyczne

Zwiedzanie Florencji to nie tylko oglądanie zabytków. Warto zajrzeć np. do Ogrodu Boboli, największego parku Florencji, który ma 11 hektarów. Został zaprojektowany w stylu francuskim dla jednego z Medyceuszy. Budowa nie należała do najłatwiejszych ze względu na brak źródła wody. Na szczęście przez Florencję przepływa rzeka Arno - stamtąd specjalnym kanałem doprowadzono wodę. Ogród leży na wzgórzu, z którego rozciąga się panorama Florencji.

Florencja - co warto zobaczyć?

Nie sposób zwiedzić Florencji bez wizyty w słynnej Galerii Uffizi . To jedno z najstarszych muzeów w Europie i... dawny budynek urzędów. Można tam zobaczyć dzieła Sandro Botticellego, Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Rafaela, Albrechta Dürera, Tycjana, Rubensa, Rembrandta, Caravaggia i wielu innych. Do tego starożytne rzeźby, znane autoportrety mistrzów i gobeliny...
Kolejnym żelaznym punktem wycieczki jest Galleria dell’Accademia (Galeria Akademii) . To tam znajdują się takie arcydzieła, jak posąg Dawida Michała Anioła, Madonna Morza (Madonna del Mare) Botticellego czy dzieła Rafaela Santiego.
Narodowe Muzeum Archeologiczne we Florencji zawiera największe na świecie zbiory zabytków etruskich.

Florencja. Plac Michała Anioła na deser

Plac Michała Anioła we Florencji znajduje się w dzielnicy Oltrarno. Został zbudowany w 1869 r. Rozciąga się z niego piękny, panoramiczny widok na Florencję. To doskonały punkt widokowy. Oprócz tego znajdują się na nim repliki z brązu rzeźb Michała Anioła. Plac Michała Anioła dobry pomysł na zakończenie wycieczki po Florencji. Dzięki temu można zobaczyć pozostałe zabytki Florencji z dystansu. Jest stamtąd świetny widok na Katedrę Duomo, często uwieczniany na pocztówkach.
Bibliografia:
http://en.firenze-online.com
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Pozostałe wiadomości