Podróż samolotem z niemowlakiem może być bardzo stresująca zarówno dla rodzica, jak i dla malucha. Warto odciążyć swój umysł i odpowiednio spakować bagaże. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy mamy, które opowiedziały nam, jak podróżować z małymi dziećmi. Na kanapach zasiadły: blogerka Natalia Sitarska (7-letniego Maxa i 2-letniej Jagody), aktorka Maja Bohosiewicz (mama 3 - letniego Zacharego i 2-letniej Leonii oraz dziennikarka Anna Wendzikowska (mama 4,5-rocznej Kornelii i 7 - miesięcznej Antoniny).
Wielu młodych rodziców zastanawia się, co zabrać w podróż samolotem z niemowlakiem. Przygotowaliśmy listę niezbędnych artykułów. Ponadto wyjaśniliśmy kwestie wózka i jedzenia dla dziecka w samolocie, by pierwszy lot nie stał się pasmem niekończących się kłopotów i stresu.
Zobacz także: Co zrobić z dzieckiem w wakacje? Jednym z pomysłów są półkolonie. Jakie są ich plusy, a jakie minusy?
Podróż samolotem z niemowlakiem – co zabrać na pokład?
Bagaż podręczny jest limitowany przez wszystkie linie lotnicze – jego waga i wymiary muszą mieścić się w normach określonych w regulaminie przewoźnika. Warto także sprawdzić, czy dziecku przysługuje oddzielny bagaż , by uniknąć wysokich opłat na lotniskach. Podróżując samolotem z niemowlakiem, na pokład należy zabrać pampersy (kilka-kilkanaście sztuk), wilgotne chusteczki, krem na odparzenia i ubranka na przebranie (najlepiej kilka kompletów na wypadek zaginięcia bagażu rejestrowanego). Powinno się także wziąć ze sobą żel antybakteryjny.
Na podróż należy przygotować otulacz lub kocyk do okrycia dziecka – w samolocie może być zimno, zwłaszcza w czasie długiego lotu . Warto też spakować zabawkę lub przytulankę dziecka, która pozwoli mu wyciszyć się i zasnąć w nowym miejscu. Można także zdecydować się na zabranie smoczka – powinien być przyczepiony do ubranka dziecka.
Na pokładzie samolotu może okazać się przydatna apteczka z lekami dla dziecka (środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, spray do nosa) i plasterkami. Dla wielu rodziców wygodną opcją jest zabranie nosidła lub chusty na pokład samolotu. Na rynku można znaleźć wiele udogodnień dla rodziców podróżujących samolotem z niemowlakiem – bardzo ciekawym rozwiązaniem jest łóżeczko będące przedłużeniem fotela samolotowego, które pozwala dziecku wygodniej lecieć.
Oprócz akcesoriów niezbędnych dla malucha należy pamiętać także o jego dokumentach , które obowiązkowo muszą znaleźć się w bagażu podręcznym lub małej torebce! Do bagażu podręcznego nie powinno się pakować zbyt wielu rzeczy oraz płynów o pojemności przekraczającej 100 ml.
Co zabrać do bagażu rejestrowanego?
Podróżować samolotem z niemowlakiem można jedynie z bagażem podręcznym. Wszystko zależy jednak od kierunku i długości trwania lotu. Do bagażu rejestrowanego, jeśli taki się zabiera, warto zapakować dodatkowe pieluszki jednorazowe, tetrowe (mają bardzo szerokie zastosowanie) oraz wilgotne chusteczki. Na wyjeździe przydatne mogą być także podkłady jednorazowe, są praktycznym ułatwieniem przy przewijaniu, a przy tym pozwalają na utrzymanie higieny. Warto spakować także kremy przeznaczone dla niemowląt:nawilżający, na odparzenia, z filtrem przeciwsłonecznym itd. Należy też zabrać znane i używane wcześniej emulsje do kąpieli oraz płyn lub piankę antybakteryjną.
Do bagażu rejestrowanego można zapakować pojemniki większe niż 100 ml. Przydatne mogą okazać się również leki. Warto też zabrać ręcznik dziecka wyprany w znanym proszku. Do bagażu dobrze jest zapakować zapasowy kocyk, kilka zabawek i gryzaków, a także jedzenie i akcesoria do jedzenia dla dziecka. Na wyjazdy zaleca się zabrać chustę – z zachustowanym maleństwem dużo łatwiej jest spacerować np. po plaży. Oczywiście wszystkie te rzeczy można schować w bagażu podręcznym (oprócz dużych butelek). Warto jednak pamiętać o wspomnianych wcześniej limitach.
Zobacz także: Radzimy, jak podróżować z małym dzieckiem
Wózek czy fotelik – co lepiej sprawdzi się podczas pierwszej podróży samolotem z niemowlakiem?
Podróżowanie samolotem z niemowlakiem może okazać się proste. Istnieje np. możliwość bezpłatnego zabrania wózka dla dziecka, który ułatwi przemieszczanie się po terminalu i płycie lotniska. Później można go oddać do luku bagażowego przy samym wejściu do samolotu. Zwracany jest on bezpośrednio po wyjściu z samolotu. Na rynku są dostępne również modele, które spełniają wymogi bagażu podręcznego większości linii lotniczych, dlatego można nawet wnieść je ze sobą na pokład. Dobrym rozwiązaniem bywa zabranie stelażu z fotelikiem – jego również oddaje się bezpłatnie do luku bagażowego. Już na miejscu stelaż pozwoli dodatkowo uniknąć problemów z podróżowaniem samochodem z niemowlakiem (np. z lotniska do hotelu).
Jedzenie dla niemowlaka na pokładzie
Zazwyczaj linie lotnicze posiadają menu jedynie dla starszych dzieci i dorosłych. Dlatego też podróż samolotem z niemowlakiem wiąże się z koniecznością zabrania jedzenia i napojów dla malucha. Mimo ograniczeń pojemności na pokład samolotu można wnieść picie dla niemowlaka – wodę, mleko, kaszkę, herbatę lub soczek w większej niż 100 ml butelce. Możliwe, że po przeskanowaniu bagażu konieczne będzie spróbowanie płynu przez rodzica. Można również wziąć słoiczki z gotowymi daniami – obsługa ma możliwość podgrzania ich. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie na pokład także musów owocowych w saszetkach i chrupek kukurydzianych.
Więcej:
- Gadżety. By dziecko nie nudziło się w podróży!
- Podróż samolotem z małym dzieckiem? Oni udowadniają, że się da!
- Wyrobienie paszportu - gdzie, jak i ile to kosztuje?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN