Porady

Wyrobienie paszportu - gdzie, jak i ile to kosztuje?

Paszport

Fot. Getty Images/greg801

Porady

Wyrobienie paszportu - gdzie, jak i ile to kosztuje?

Paszport

Fot. Getty Images/greg801

Przyzwyczailiśmy się do otwartych granic i częstych wycieczek po Europie. Wpadamy jednak w popłoch, kiedy planujemy dalszą podróż i okazuje się, że potrzebny jest nam nowy paszport. Ile kosztuje i jak długo trwa wyrobienie paszportu?

Zobacz też:  Wiza do Australii – jakie są rodzaje wiz i którą wybrać? >>>

Bez względu na to, czy planujesz długo wyczekiwaną podróż po Laosie, czy weekend w Stambule, jeśli wyjeżdżasz poza Unię Europejską - paszport to podstawowy dokument, jakiego potrzebujesz. W tym celu musisz przygotować się na koszty, kolejki i cały plik dokumentów. Spokojnie, Twoja wymarzona wyprawa z pewnością zrekompensuje Ci urzędowe sprawy. Gdzie się jednak zgłosić, co przygotować i ile trwa wyrobienie paszportu?

Jak wyrobić paszport - krok po kroku?

Gdzie wyrobić paszport? - Jeśli zastanawiasz się, gdzie można wyrobić paszport , odwiedź stronę internetową swojego urzędu wojewódzkiego. Znajdziesz tam informację o najbliższym punkcie paszportowym. Do punktu udaj się samodzielnie, ponieważ urzędnik pobierze Twoje odciski palców.

Zobacz też: Porady dla podróżnych – dokumenty i wiza. Jordania na wyciągnięcie ręki >>>

Ile kosztuje wyrobienie paszportu? - Koszt wyrobienia paszportu wcale nie jest wysoki w perspektywie jego ważności na całe 10 lat od momentu wydania. Za jego wyrobienie zapłacisz 140 zł. Jeśli jesteś na przykład uczniem, emerytem lub rencistą przysługuje Ci 50% zniżki. Pełną listę osób, które mogą skorzystać z ulgi znajdziesz w punkcie paszportowym lub w internecie na stronie rządowej.

Ile trwa wyrobienie paszportu? - Podczas składania wniosku urzędnik poinformuje Cię, kiedy powinieneś zgłosić się po odbiór nowego paszportu. Zazwyczaj zajmuje to około 30 dni. Jeśli zastanawia Cię, jak najszybciej wyrobić paszport lub bardzo zależy Ci na czasie, zobacz czy opcja paszportu tymczasowego będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Na wyrobienie takiego dokumentu czeka się krócej, ale jest on ważny jedynie przez 12 miesięcy. Jeśli chcesz wiedzieć, jak długo trwa wyrobienie paszportu i kiedy możesz odebrać swój nowy dokument, taką informację możesz uzyskać wpisując numer sprawy w odpowiednim oknie na stronie urzędu.

Zobacz też: Białoruś, wiza - jak ją uzyskać i czy jest konieczna? >>>

Co jest potrzebne do wyrobienia paszportu? - Kiedy wiesz już gdzie wyrobić paszport, musisz dowiedzieć się, co potrzeba do jego wyrobienia. Poniżej znajdziesz listę przedstawiającą dokumenty potrzebne do wyrobienia paszportu :

  • Wniosek o wydanie paszportu - dostaniesz go w punkcie paszportowym. Ważnym jest, by nie pobierać go z internetu i nie drukować samodzielnie;
  • Aktualne kolorowe zdjęcie paszportowe (wykonane zgodnie z obowiązującymi wytycznymi);
  • Dowód uiszczenia opłaty za paszport;
  • Paszport, którego obecnie używasz (jeśli wciąż jest ważny) lub dowód osobisty;
  • Jeśli przysługuje Ci ulga. weź ze sobą dokument potwierdzający Twoje prawo do niej (np. studencka lub Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny);
  • Dodatkowo, jeśli zmieniałeś nazwisko poza granicami kraju, weź ze sobą odpis aktu małżeństwa.

Zobacz też: Jak uzyskać wizę do Uzbekistanu? >>>

Podróż z maluchem, czyli wyrobienie paszportu dla dziecka

Wybierasz się w podróż ze swoją pociechą? Zastanawiasz się, jak wyrobić paszport dla dziecka ? Jeśli jedziecie do kraju w granicach Unii Europejskiej, dziecko potrzebuje paszportu lub dziecięcego dowodu osobistego. Jeżeli zaś jedziecie poza granice UE, niezbędnym będzie wyrobienie paszportu dla dziecka.

Jak wyrobić paszport dziecku? Podczas składania wniosku o paszport dla dziecka koniecznym jest obecność obojga rodziców. Obecność jednego rodzica dopuszcza się jedynie przy pisemnej zgodzie drugiego opiekuna, potwierdzonej u notariusza lub w przypadku śmierci jednego z rodziców. Wniosek składa się w najbliższym punkcie paszportowym.

Cena wyrobienia paszportu dla dziecka - opłata za wyrobienie paszportu dla malucha nie jest duża. Za dokument zapłacisz od 15 do 30 złotych (w zależności od przysługujących dziecku ulg).

Co jest potrzebne do wyrobienia paszportu dla dziecka? - Wykaz dokumentów niezbędnych do wyrobienia paszportu dla dziecka jest taki sam, jak w przypadku osoby dorosłej. Można pominąć jedynie dowód tożsamości, jeśli dziecko takowego nie posiada.

Zobacz też: Kierunek Gruzja – wiza potrzebna Polakom czy nie? >>>

Jak wyrobić nowy paszport dla zwierzaka - wyrobienie i cena

Procedury są bardzo podobne, gdy podróżujesz ze swoim czworonożnym pupilem. Choć trudno w to uwierzyć - on także potrzebuje dowodu tożsamości. Zastanawiasz się, gdzie wyrobić paszport dla psa ? Odwiedź stronę internetową Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej lub zapytaj o to weterynarza, z którego usług korzystasz na co dzień. Paszport jest dokumentem identyfikacyjnym wystawianym dla zwierząt domowych (psy, koty lub fretki). Może wystawić go jedynie upoważniony do tego lekarz weterynarii. Cena wyrobienia paszportu dla psa lub innego domowego zwierzaka wynosi 100 zł.

Psi paszport, dokumenty potrzebne do wyrobienia - by wyrobić paszport dla swojego pupila, potrzebujesz niezbędnych zaświadczeń informujących o szczepieniach i chorobach, jakie przeszło zwierzę.

Co sądzisz o tym artykule?
1
1
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0