Położony w Azji Środkowej Uzbekistan to kraj o wspaniałej historii i kulturze. Warto go odwiedzić chociażby po to, by poczuć klimat legendarnego Jedwabnego Szlaku, zobaczyć jedne z najpiękniejszych meczetów świata i poznać kulturę zupełnie inną od naszej. Na liście rzeczy do kupienia przed wyjazdem powinny znaleźć się dobry przewodnik, krem z filtrem i wiza do Uzbekistanu . Obywatele polscy są bowiem objęci obowiązkiem posiadania specjalnego pozwolenia na przekroczenie granic Uzbekistanu. Na szczęście od 2018 roku procedura wyrabiania takiej wizy jest szybka i nieskomplikowana, ponieważ można ją kupić w formie elektronicznej.
Jak wyrobić wizę do Uzbekistanu?
Polscy turyści wjeżdżający na teren Uzbekistanu objęci są obowiązkiem wizowym. Wcześniejsza procedura wyrabiania takiego pozwolenia wymagała osobistego stawienia się w konsulacie i długiego oczekiwania na wizę. W 2018 roku władze uzbekistańskie wprowadziły ułatwienia dla podróżnych z Polski w postaci elektronicznego systemu wizowego. Wystarczy zarejestrować swój wniosek wizowy na stronie www.e-visa.gov.uz , a następnie oczekiwać na jego rozpatrzenie. Wiza powinna przyjść na podany przez nas w formularzu adres mejlowy w przeciągu trzech dni roboczych. Pamiętaj więc, żeby ubiegać się o nią najpóźniej trzy dni przed planowanym wyjazdem. Koszt wizy elektronicznej to 20 dolarów. Dzieci do 16. roku życia, wybierające się do Uzbekistanu na okres nie dłuższy niż 90 dni, są zwolnione z obowiązku wizowego. Wystarczy, że będą mieć ważny dokument podróżny (np. paszport), a ich opiekunowie ważną wizę. Każdy wjeżdżający do Uzbekistanu podróżny musi mieć paszport ważny przez minimum 6 miesięcy od dnia wjazdu na teren kraju i w zależności od sposobu podróżowania – na granicy lub lotnisku wypełnić dwie deklaracje celne (opisujące wwożone przedmioty wartościowe, gotówkę i leki).
Wiza do Uzbekistanu – do czego upoważnia?
Wizy do Uzbekistanu pozwalają na przekroczenie granic tego kraju. Bez specjalnej przepustki zostaniemy cofnięci jeszcze na przejściu granicznym. Jednakże uzbekistańska e-wiza upoważnia nas do pobytu w Uzbekistanie jedynie w celach turystycznych. Oznacza to, że nie możemy wykorzystać jej do celów służbowych czy uniwersyteckich. Pozwolenie na przekroczenie granic Uzbekistanu wydawane jest na okres 30 dni, do wykorzystania w ciągu 90 dni od daty jego wydania.
Na czym polega tranzytowa wiza do Uzbekistanu?
Problemem podróżnych są przesiadki z samolotu na samolot w państwach, w których obowiązuje nakaz posiadania wiz. Aby ułatwić międzykrajowe przemieszczanie się, władze uzbekistańskie wprowadziły ruch bezwizowy dla pasażerów odbywających lot z przesiadką na terenie Uzbekistanu. W ramach tego podróżni mogą przebywać na terenie międzynarodowego portu lotniczego w Uzbekistanie nie dłużej niż 5 dni. Pasażerowie zobowiązani są jedynie do posiadania ważnego paszportu i biletu lotniczego na wylot z Uzbekistanu do kraju trzeciego (innego niż kraj przybycia). Takie rozwiązanie znacznie ułatwia podróżowanie samolotami do Azji Środkowej i Wschodniej.
Uzbekistan – jaka alternatywa dla wizy elektronicznej?
Jeśli nie jesteśmy zwolennikami wyrabiania ważnych dokumentów przez Internet, możemy ubiegać się o wizę w Wydziale Konsularnym Ambasady Uzbekistanu w Warszawie. Jednakże wniosek o wizę złożyć można w wydziale konsularnym jedynie na podstawie zaproszenia od obywatela Uzbekistanu lub na mocy vouchera uzyskanego w uzbeckim biurze turystycznym. Tą drogą na wizę oczekuje się do dwóch tygodni, dlatego też aplikowanie o nią za pomocą portalu internetowego jest dużo szybsze i nie wymaga osobistego stawienia się w placówce w Warszawie. W Wydziale Konsularnym Ambasady Uzbekistanu o wizy powinni starać się także Ci, którzy udają się do Uzbekistanu w celach służbowych (np. w ramach nawiązania współpracy z uzbekistańską firmą lub wykonywania pracy dziennikarza) i akademickich (np. w ramach prowadzenia badań naukowych lub uczestnictwa w międzynarodowej konferencji naukowej).
Pobyt w Uzbekistanie – obowiązek meldunku i przedłużenie wizy
Każdy podróżny, bez względu na cel podróży, zobowiązany jest do zameldowania się na terenie Uzbekistanu. Meldunku dokonać należy w terminie 3 dni. W przypadku pobytu w hotelu lub hostelu, meldunku dokonuje obsługa (pamiętajmy jednak o potwierdzeniu rejestracji). Jeżeli odwiedzamy osobę prywatną, w celu rejestracji musimy udać się do specjalnego biura, tzw. OVIR. Każdą wizę można próbować przedłużyć już podczas pobytu w Uzbekistanie. Nielegalne przedłużenie pobytu grozi wysoką karą pieniężną, nakładaną przez straże graniczne w momencie opuszczania kraju.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN