Półwysep Istria w większości leży na terenie Chorwacji, choć jego północna część znajduje się w granicach Słowenii i Włoch. Krainę opływają wody Adriatyku, a malownicze plaże zachęcają do wypoczynku nad wodą. Wśród licznych atrakcji Istrii należy wyróżnić przede wszystkim urokliwe miasteczka Rovinj, Labin, Pula czy Fažana z wyjątkowym klimatem i cennymi zabytkami architektury.
Burzliwa historia Istrii
Pierwotnie kraina była domem plemion iliryjskich, jednak w II wieku dostała się pod panowanie Rzymian. W kolejnych wiekach była zdobywana przez Cesarstwo Bizantyjskie (VI wiek) oraz Słowian (VII–VIII wiek). Krótkie lub dłuższe okresy panowania mieli także Frankowie, Austria, Wenecja i Włochy. Ostatecznie w 1947 roku Istrię przyznano Jugosławii (bez północnej części należącej do włoskiego Triestu), która w 1991 roku została zastąpiona przez Chorwację i Słowenię. Każda z nacji zostawiła ślady swojego panowania w postaci budynków i bogatego dziedzictwa kulturowego. Do dziś na półwyspie przenikają się języki i mieszają grupy etniczne, tworząc barwną mozaikę.
Zobacz także:
Chorwacja na wakacje. Co zobaczyć w tym kraju?
Istria – klimat, ukształtowanie terenu, dojazd
Region jest największym półwyspem na Morzu Adriatyckim, a jego linia brzegowa to około 445 kilometrów. Teren jest w dużej mierze górzysty i szczególnie na wschodnim wybrzeżu można podziwiać strome nadmorskie klify. Najwyższą górą Istrii jest Učka, która wznosi się 1396 metrów n.p.m. Znaczną część półwyspu zajmują lasy, głównie dębowe, a także roślinność krzaczasta, tak zwana makia. Śródziemnomorski klimat i duża liczba słonecznych godzin w ciągu roku to warunki wprost wymarzone dla letniego odpoczynku na jednej z licznych plaż Istrii.
Ponieważ półwysep znajduje się w północnej części kraju, stanowi wprost wymarzony cel dla turystów z Polski, którzy chcą dostać się do Chorwacji samochodem. Można także wybrać się w podróż drogą lotniczą – międzynarodowe lotnisko na półwyspie Istria znajduje się w mieście Pula . Realizowane są bezpośrednie loty z Warszawy.
Najciekawsze atrakcje Istrii
Kraina słynie z czystej morskiej wody, pięknych plaż, świetnej kuchni i klimatycznych miasteczek rozsianych po całym jej obszarze. Choć leży na terenie trzech państw, najciekawsze miasta Istrii znajdują się w Chorwacji. Koniecznie trzeba zobaczyć zlokalizowany na zachodnim wybrzeżu Rovinj znany ze spokojnego, romantycznego klimatu. Stare miasto wyróżniają stłoczone kamienice o kolorowych fasadach i wąskie, często strome uliczki wybrukowane kocimi łbami. Warto pobłądzić pomiędzy budynkami, odkrywając tajemnicze zakątki. Na ulicy Grisia odbywają się plenerowe wystawy dzieł chorwackich artystów, a na jej końcu znajduje się barokowy kościół św. Eufemii. Warto odwiedzić także tamtejszy port i odpocząć na jednej z otaczających miasto plaż.
Innym miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu na Istrii, jest Pula. Miasto słynie z dobrze zachowanych rzymskich ruin. Wśród nich jest amfiteatr przypominający rzymskie Koloseum, w którym odbywały się niegdyś walki gladiatorów. Dziś miejsce to jest malowniczym tłem dla koncertów i innych wydarzeń kulturalnych.
Ciekawostką jest Hum uważany za najmniejsze miasto na świecie – XI-wieczne mury obejmują obszar o długości 100 i szerokości 30 metrów. Źródła podają różne liczby stałych mieszkańców – nigdy nie jest to jednak więcej niż 30 osób. Produktem flagowym tego maleńkiego i niezwykle uroczego miasta jest brandy o nazwie Biska. Do Humu prowadzi Aleja Głagolicy utworzona w 1977 roku. Składa się z 11 pomników ukazujących rozwój tego alfabetu.
To tylko przykłady miejsc, które warto odwiedzić na półwyspie. Jest jeszcze średniowieczny Labin, słynący z zabytkowej bazyliki Eufrazjana Porec, położony na wzgórzu Vrsar z piękną starówką, kolorowa Fažana i wiele innych miejsc.
Plaże na Istrii – gdzie można najlepiej wypocząć?
Malownicze miasteczka to nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić Istrię. Cenną atrakcją są oczywiście plaże, na przykład rajska Bijeca w miasteczku Medulin. Jej atuty to położenie w spokojnej zatoce, czysty piasek i łagodne zejście do morza. Warta uwagi jest także kamienista Maslinica w miejscowości Rabac, którą dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych . W okolicy znajdują się liczne atrakcje dla miłośników sportów. Wśród plaż żwirowych z elementami skalistymi ciekawą propozycję stanowią Katoro i Sol Polynesia.
Wiele z plaż Istrii oznakowanych jest niebieskim symbolem psa, który oznacza, że możemy zabrać na nie swojego pupila. Częstym widokiem są tam udogodnienia dla właścicieli czworonogów, takie jak specjalne pojemniki, ławki, kosze na odpady i prysznice dla psów.
Zobacz także:
Chorwacja - kraj dobrego wina, jedzenia, muzyki i morza
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN