São Paulo – co warto zwiedzić w największym mieście Brazylii?

Aktualizacja:
Sao Paulo

São Paulo jest największym miastem nie tylko w kraju, ale także w całej Ameryce Łacińskiej. Posiada szczególny klimat i wiele atrakcji. Każdy, kto przyjechał tu chociaż raz, pragnie tam znowu powrócić.

Zobacz też: Antarktyda – lodowa pustynia >>> 
São Paulo to najbardziej zróżnicowane etnicznie i wyznaniowo skupisko miejskie. Ta powstała w XVI wieku osada do dzisiaj zachwyca i przyciąga tłumy turystów.

São Paulo w Brazylii – geneza i podstawowe informacje

Historia osady sięga XVI wieku, kiedy jezuici zdecydowali się zbudować São Paulo . Miasto zostało w 1815 roku mianowane na stolicę prowincji. Do XIX wieku rozwój ośrodka został zahamowany przez wzrastające Rio de Janeiro. Od strony architektonicznej miasto to jest nowoczesną metropolią złożoną z budynków betonowych o zredukowanej liczbie zabytków. Widać tu zróżnicowanie materialne ludności – nie brakuje zarówno bogaczy, jaki i mieszkańców slamsów.
Na turystów czeka możliwość zabawy do samego rana w popularnych klubach, dyskotekach i barach. Z kolei centrum to jedno z nielicznych miejsc, w którym zachowały się obiekty architektoniczne z XVIII wieku. Chlubą miasta jest Teatro Municipal, który łączy w sobie barok i sztukę nowoczesną. Na starym mieście znajdują się miejsca sakralne, między innymi katedra da Sé – najstarszy obiekt sakralny w Brazylii.

São Paulo – klimat

Klimat w mieście jest podzwrotnikowy. Pomiędzy styczniem a majem pogoda jest znośna, temperatura oscyluje w okolicach 25℃, a opady są przelotne. Między czerwcem a wrześniem pogoda jest dobra, temperatura podobne jak wiosną. Najlepiej wybrać się do São Paulo we wrześniu, kiedy nie ma takiego tłoku jak w innych miesiącach.

São Paulo – atrakcje

São Paulo jest miastem rozrywki, kultury oraz życia gospodarczego Brazylii. Można tu zwiedzić wiele muzeów oraz poczuć atmosferę drugiej religii w Brazylii – piłki nożnej. Warto odwiedzić m.in. Muzeum Piłki Nożnej, Ibirapuera Park czy podziwiać z wieżowca Martinelli widok na całe São Paulo . Zwiedzanie w ciągu jednego dnia może być dość trudne, ponieważ miasto ma do zaoferowania naprawdę bardzo wiele atrakcji. Jednak warto zacząć od starego miasta i poczuć klimat wielkomiejskiego zgiełku w brazylijskim wydaniu, jaki panuje w São Paulo . Atrakcje turystyczne to między innymi Muzeum Sztuki Współczesnej, które znane jest ze swojej siedziby autorstwa włoskiej architekt Liny Bo Bardi. Ta długa na prawie 75 metrów konstrukcja zawieszona jest nad ziemią i podtrzymywana przez dwa obejmujące ją dźwigary. Zadaniem muzeum jest popularyzacja sztuki wśród społeczeństwa brazylijskiego. Fani piłki nożnej także znajdą coś dla siebie. W mieście działają trzy potężne kluby piłkarskie – Corinthians, Palmeiras i FC São Paulo, które na co dzień toczą zacięte boje w spotkaniach brazylijskiej ekstraklasy piłkarskiej. Sportowa rywalizacja i towarzyszące jej emocje wśród publiczności to obowiązkowy punkt dla każdego fana piłki nożnej.

São Paulo – ciekawostki

São Paulo to nie tylko Brazylijczycy, ale także inne narodowości. Społeczność Włochów liczy 11 mln ludzi, a według szacunków około 60% mieszkańców ma włoskie pochodzenie. Miasto jest areną imprez kulturalnych, których liczba przekracza 90 tysięcy rocznie, co daje jedną imprezę co 6 minut. Jak na tak dużą metropolię, São Paulo posiada aż 200 szpitali, a w służbie zdrowia pracuje ponad 100 00 osób.

São Paulo – co jeszcze warto zobaczyć?

Przede wszystkim warto przespacerować się Rua Avanhandava, przy której znajdują się liczne restauracje włoskie oferujące kuchnię z Półwyspu Apenińskiego w najlepszym wydaniu. Innym miejscem wartym odwiedzenia jest Mercado Municipal, miejski targ, który ma swoją siedzibę w obiekcie przypominającym budowle z antycznej Grecji z wielkimi kolumnadami i ozdobnymi witrażami w oknach. Na miejscu można kupić lokalną żywność, a także spróbować specjałów kuchni brazylijskiej. Po zakupach można udać się do Jardim da Luz – Ogrodu Światła, w którym znajdują się liczne modernistyczne rzeźby.
Główną świątynią Kościoła Królestwa Bożego jest Świątynia Salomona w São Paulo , otwarta dla zwiedzających w 2014 roku. Budowla przypomina wielki grecki Partenon. Przygniata swoją wielkością i rozmachem, z jakim została wybudowana. Jest to replika budowli zburzonej przez Rzymian, ówczesnych namiestników Jerozolimy. Jej budowa kosztowała około 230 mln euro, a powierzchnia wynosi 28 tys. m².

São Paulo – inne zabytki

Przybywającym do São Paulo warto zarekomendować także inne zabytki w mieście. Należą do nich m.in. katedra Marii Panny, która mierzy 112 metrów wysokości i jest największym kościołem w mieście. Można również odwiedzić historyczne Museu Paulista łączące funkcje muzeum i galerii sztuki.

São Paulo – lotnisko

Miasto z racji swojej wielkości posiada dwa porty lotnicze, które obsługują do 30 milionów pasażerów rocznie. Największe lotnisko to Guarulhos, które jest nieznacznie oddalone od centrum miasta. Można z niego polecieć do Madrytu, Pekinu, Paryża, Nowego Jorku, Amsterdamu czy Mediolanu.
Istniejące od XVI w. São Paulo to bardzo atrakcyjne miejsce, miasto rozrywki, kultury, ale i licznych, wyjątkowych zabytków.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Pozostałe wiadomości