Zobacz też: Zaburzenia psychiczne. Do kogo się zgłosić? Jak leczyć? >>>
Jarosław Kret szczerze o depresji w Dzień Dobry TVN
Utrata pracy, utrata bliskiej osoby... jesień. Wszystko to spowodowało, że Jarosław Kret znalazł się na równi pochyłej. Jak sam mówi, w pewnym momencie, przy życiu trzymało go tylko dziecko. Kiedy zorientował się, że cierpi na depresję, że to nie jest tylko chwilowy spadek nastroju, a poważna choroba, która może mieć tragiczne skutki?
Nadeszła jesień i zaczęło się robić, jakoś tak... dziwnie. Dziś to widzę, z perspektywy czasu. Wielu rzeczy nie pamiętam. To były dwa etapy. Najpierw była dystymia - to jest taka długo ciągnąca się, pełzająca, depresja. Takie obniżenie nastroju. Zaczynają się stany lękowe o podłożu egzystencjalnym. Zaczynasz się budzić w nocy i nie wiesz dlaczego. Nagle przestajesz mieć ochotę do spania. Potem nastąpił potężny krach. Dopadła mnie prawdziwa depresja. To było jakby mnie ktoś walnął kijem w łeb.
Marcin Prokop o depresji:
Za makijażem czasem ukrywają się łzy. Czasami za twarzą człowieka, którego znacie z telewizji, albo z drzwi obok, albo ze sklepu spożywczego, do którego chadzacie, może kryć się ktoś, kto przeżywa trudne chwile. Przeżywa chorobę zwaną depresją. Taką osobą, dzisiaj w naszym studiu, jest Jarek Kret - facet, który zawsze zarażał wszystkich pozytywną energią! Okazało się, że było drugie dno.
Nad leczeniem depresji musi czuwać lekarz!
Leczenie depresji powinien prowadzić psychiatra lub lekarz pierwszego kontaktu. Leczenie nie należy ograniczać do przyjmowania leków. Psychoterapia w leczeniu depresji pełni również ważną rolę. Kompleksowe leczenie depresji może zapewnić prywatny ośrodek leczenia depresji lub klinika leczenia depresji.
Zobacz też: Cleo Ćwiek: "Jestem chora psychicznie". Modelka o afektywnej chorobie dwubiegunowej >>>
Łagodna i ciężka depresja - leczenie depresji
Jak leczyć depresję? W zależności od stopnia nasilenia depresji, a także od objawów współwystępujących, takich jak niepokój, problemy z zasypianiem, lęk, pobudzenie lub zahamowanie psychomotoryczne, lekarz dobiera odpowiednią formę terapii. Nowoczesne metody leczenia depresji obejmują psychoterapię, leczenie depresji środkami farmakologicznymi, leczenie depresji światłem oraz leczenie depresji elektrowstrząsami . Naturalne metody leczenia depresji (np. leczenie ziołami) są mało skuteczne i nie należy ich stosować w ciężkiej depresji. Dużą trudność sprawia leczenie depresji w ciąży oraz leczenie depresji poporodowej . Mniej kłopotliwa jest depresja sezonowa, leczenie światłem zwykle bywa tu wystarczające.
Zobacz też: Mity dotyczące przesilenia wiosennego >>>
Czy depresję można wyleczyć? Ile trwa leczenie depresji?
Chorzy często zadają pytanie, czy depresja jest uleczalna , czy z depresji można się wyleczyć . Nowoczesne metody leczenia depresji umożliwiają znaczne zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie objawów depresji u większości chorych. A jak długo leczy się depresję? Leczenie depresji to długotrwały proces. Długość terapii jest dobierana indywidualnie. Zwykle trwa od pół roku do kilku lat, przy zastosowaniu odpowiedniej metody leczenia depresji . Należy pamiętać, że leki przeciwdepresyjne zaczynają działać dopiero po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia kuracji. Po uzyskaniu poprawy należy kontynuować terapię, w celu utrwalenia zmian i zapobiegania nawrotom. Należy pamiętać, że nieleczona depresja może prowadzić do nasilenia objawów, a także sprzyja występowaniu innych schorzeń, np. układu sercowo-naczyniowego.
Zobacz też: Las Samobójców w Japonii. Ponad 200 osób rocznie popełnia tu samobójstwo >>>
Kto leczy depresję? Psycholog czy psychiatra? Gdzie leczyć depresję?
Chorzy zastanawiają się, gdzie leczyć depresję i jaki lekarz leczy depresję. Po fachową pomoc najlepiej udać się do lekarza psychiatry. Jednak terapię przeciwdepresyjną prowadzić może także lekarz pierwszego kontaktu (lekarz rodzinny). Dodatkowo warto zasięgnąć porady u psychologa. Psychoterapia w leczeniu depresji odgrywa ważną rolę, dlatego warto w nią zainwestować.
Depresja, jak wiele innych chorób psychicznych, często jest wstydliwym tematem. Chorzy nie chcą się przyznać do choroby i podjętego leczenia. Leczenie depresji w szpitalu psychiatrycznym kojarzy się jeszcze gorzej, choć czasem zupełnie niepotrzebnie. Alternatywą mogą być miejsca, takie jak prywatny ośrodek leczenia depresji lub klinika leczenia depresji , które zapewniają nie tylko wygodę i bezpieczeństwo, ale przede wszystkim dyskretne leczenie depresji . Prywatne ośrodki leczenia depresji gwarantują stałą kontrolę stanu zdrowia chorego oraz kontrolę skuteczności leczenia.
Zobacz też: Depresja u dzieci i młodzieży – objawy i leczenie >>>
Czym leczyć depresję? Depresja - leczenie farmakologiczne
Obecnie dostępne antydepresanty różnią się mechanizmem i siłą działania leczniczego, możliwymi działaniami niepożądanymi oraz ryzykiem interakcji lekowych. Niektóre oprócz działania przeciwdepresyjnego, wykazują aktywność przeciwlękową, uspokajającą lub aktywizującą. Główne grupy leków stosowanych w leczeniu depresji to:
- antydepresanty o trójcyklicznej budowie chemicznej, np. klomipramina, opipramol;
- wybiórcze inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, np. sertralina, escitalopram;
- wybiórcze inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny, np. reboksetyna;
- inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny oraz noradrenaliny, np. wenlafaksyna;
- inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny oraz dopaminy, np. bupropion;
- podwójnie serotoninergiczne leki przeciwdepresyjne, np. trazodon;
- noradrenergiczne i specyficznie serotoninergiczne leki przeciwdepresyjne, np. mianseryna;
- leki zwiększające wychwyt serotoniny, np. tianeptyna;
- agoniści receptorów melatoninowych, np. agomelatyna;
- inhibitory monoaminooksydazy, np. Moklobemid.
Jak leczyć depresję bez leków? Depresja - leczenie domowe
Pacjenci pytają lekarzy i farmaceutów, czy można i jak leczyć depresję domowymi sposobami . Wyciąg etanolowy ze świeżego ziela dziurawca ma udokumentowaną skuteczność w łagodzeniu nastrojów depresyjnych z towarzyszącym uczuciem lęku i niepokoju nerwowego. Jest dostępny w aptece bez recepty. Jednak przestrzega się pacjentów przed jego stosowaniem w leczeniu ciężkiej depresji. Należy pamiętać, że leczenie depresji bez leków , na własną rękę, prawdopodobnie nie będzie wystarczająco skuteczne.
Zobacz też: Czy mój partner ma depresję? >>>
Chory na depresję nie chce się leczyć. Co robić?
Pacjenci często wypierają się choroby i nie widzą potrzeby podjęcia leczenia. Jak pomóc osobie w depresji, która nie chce się leczyć ? Przede wszystkim należy ustalić, czy chory w ogóle nie chce się leczyć, czy na przykład nie zamierza zażywać leków. Jeśli jest przeciwnikiem stosowania leków, z pomocą mogą przyjść niekonwencjonalne metody leczenia depresji , w tym leczenie depresji światłem czy leczenie depresji elektrowstrząsami . Psychoterapia w leczeniu depresji (np. leczenie depresji hipnozą ) również może być pierwszym krokiem w procesie leczenia. Różne formy terapii depresji zapewniają między innymi prywatne ośrodki leczenia depresji w Polsce i za granicą. Najlepiej jest, gdy chory sam podejmie decyzję o podjęciu leczenia. Kwestie typu, jak i gdzie leczyć depresję , chory powinien uzgodnić wspólnie z lekarzem prowadzącym. Leczenie depresji w szpitalu psychiatrycznym może być koniecznością, gdy chory zagraża życiu swojemu lub innych osób.