- Cleo Ćwiek - znana modelka z chorobą afektywną
- Czym jest Choroba Afektywna Dwubiegunowa?
- CHAD był od zawsze
- Zaburzenia dwubiegunowe - objawy i charakterystyka
- CHAD - jak to się leczy?
Cleo Ćwiek - znana modelka z chorobą afektywną
To choroba, z którą prawdopodobnie zostaniesz już do końca życia. Takie słowa usłyszała super modelka mieszkająca w Nowym Jorku - Cleo Ćwiek. W swoim portfolio ma pokazy dla najlepszych domów mody, między innymi Diora, Marca Jacobsa czy Marni. Cleo opowiedziała swoją historię Piotrowi Wojtasikowi.
Mam 24 lata, od 9 pracuję jako modelka, a od 6 wiem, że jestem chora psychicznie. Od wielu lat zmagam się z chorobą afektywną dwubiegunową.
- przyznała modelka w rozmowie z dziennikarzem Dzień Dobry TVN.
Jak to wszystko się zaczęło?
Czułam, że coś jest nie tak od zawsze. Czułam się outsiderką, że nie pasuję do moich rówieśników. Ze zdiagnozowaną chorobą żyję już 6 lat. W stanie depresyjnym myślałam, że to się nigdy nie skończy. To jest taki ogromny, wszechogarniający smutek, niemoc i niechęć. W stanie manii kupowałam 500 niebieskich ręczników. To jest taki moment, kiedy wszystko ma sens. Kiedyś w Paryżu zobaczyłam na wystawie sklepowej niebieskie ręczniki. Tak bardzo mi się one spodobały, że uznałam, że chcę się nimi otaczać już do końca życia. W manii miałam też potrzebę poznawania nowych ludzi i przemieszczania się.
Obecnie Cleo jest w terapii i się leczy. Teraz jest w stanie stabilnym.
Modelka nie wstydzi się mówić o swojej chorobie. Co więcej Cleo razem ze swoimi znajomymi pracuje nad kampanią społeczną.
Więcej osób popełnia samobójstwa niż w wypadkach samochodowych. O tym się kompletnie nie mówi.
-dodała modelka.
Czym jest Choroba Afektywna Dwubiegunowa?
To nawracające zaburzenia psychiczne. W ich przebiegu występują naprzemiennie okresy manii, hipomanii i depresji. Mogą następować bezpośrednio po sobie lub być przerywane okresami bez objawów. Występują również epizody mieszane. Współczesna medycyna nie opracowała sposobu na całkowite wyleczenie Choroby Afektywnej Dwubiegunowej, dlatego zaburzenie to uchodzi za chorobę nieuleczalną. Jej objawy można jednak skutecznie wyciszyć za pomocą odpowiednich leków i terapii.
>>> Zobacz także: Jak rozpoznać nerwicę? Rodzaje, objawy i leczenie nerwic.
CHAD był od zawsze
Choroba Afektywna Dwubiegunowa (w skrócie CHAD) znana była już w starożytności. Uczony Aretaios z Kapadocji zauważył, że stany melancholii i manii mogą u jednej osoby następować bezpośrednio po sobie. W 1854 roku dwóch francuskich uczonych przedstawiło niezależne od siebie opisy tej choroby. Ostatecznie znalazła ona swój naukowy i dokładny opis u Emila Kraepelina, który umieścił go w podręczniku psychiatrii w 1899 roku. Dalej badaniem zagadnienia zajmował się Karl Leonhard, który określił terminy jedno- i dwubiegunowości w chorobach afektywnych. Jego koncepcja została rozwinięta przez Paulę Clayton i Hagopa S. Akiskal, którzy rozszerzyli ją do spektrum zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. W roku 1949 John Cade odkrył, że sole litu łagodzą objawy manii, stało się to przełomem w farmakoterapii CHAD.
>>> Zobacz też: Sposoby na atak paniki – jak sobie radzić z panicznym lękiem?
Zaburzenia dwubiegunowe - objawy i charakterystyka
CHAD, zwany również psychozą maniakalno depresyjną, cyklofrenią lub zaburzeniami dwubiegunowymi, objawia się poważnymi wahaniami afektu, czyli nastroju. Nie jest to zwykłe rozchwianie emocjonalne, które towarzyszy osobom wrażliwym czy kobietom w ciąży. Są to następujące po sobie epizody manii, hipomanii, depresji lub mieszane . Mania to stan pobudzenia, euforii i szczęścia. Hipomania jest delikatnie podwyższonym nastrojem, jednak nie zakłóca funkcjonowania społecznego. Chory jest zazwyczaj świadomy, że jego stan jest inny od normalnego. Depresja to z kolei obniżenie nastroju, trudności z koncentracją, spowolnienie napędu psychoruchowego. Te wszystkie epizody mają swoje szczegółowe objawy, o których opowiemy za chwilę. Najpierw warto wspomnieć, ile zazwyczaj trwają takie cykle. Ich długość jest różna - od kilku do kilkunastu miesięcy, zwykle od 3 do 6, z czego mania zwykle jest krótsza. Zarówno epizod maniakalny, depresyjny, jak i mieszany mogą mieć postaci psychotyczne, występują wtedy urojenia, omamy i halucynacje.
>>> Zobacz także: Od manii do depresji. Jak żyć z chorobą afektywną dwubiegunową?
Zaburzenia afektywne dwubiegunowe - objawy poszczególnych epizodów:
1. Mania:
- nieświadomość bycia chorym - osoba uważa, że jest bardzo zdrowa i pełna energii;
- wielomówność;
- zmniejszenie zdolności krytycznej oceny sytuacji;
- chętne podejmowanie ryzyka w różnych sferach życia, np. seksualnej lub finansowej;
- zwiększona aktywność psychoruchowa;
- znaczne podwyższenie samooceny;
- mniejsza niż zazwyczaj potrzeba snu;
- gonitwa myśli;
- poczucie przypływu energii, siły;
- drażliwość;
- osoby w epizodzie maniakalnym często wchodzą w konflikty z prawem.
2. Epizod depresyjny:
- kłopoty z koncentracją;
- ciągły smutek;
- spadek poczucia własnej wartości;
- anhedonia (brak możliwości odczuwania przyjemności);
- utrata zainteresowań;
- problemy ze snem;
- myśli samobójcze;
- samookaleczenia;
- spowolnienie ruchów i reakcji;
- wycofywanie się ze społeczeństwa;
- urojenia lub halucynacje.
3. Epizod mieszany - oto przykładowe objawy:
- depresja z występującą w niej gonitwą myśli;
- obniżenie nastroju i jednoczesne pobudzenie psychoruchowe;
- mania o przebiegu depresyjno-lękowym;
- osłupienie maniakalne.
CHAD - jak to się leczy?
Leczenie Choroby Afektywnej Dwubiegunowej jest nastawione głównie na stabilizację nastroju, zahamowanie objawów manii i łagodzenie depresji, w zależności od okresu, w jakim znajduje się osoba chora. CHAD powstaje między innymi poprzez duże stężenie dopaminy i noradrenaliny w komórkach nerwowych. Należy więc unormować poziom substancji neuroprzekaźnikowych, niezbędne w tym będą odpowiednie leki. W zależności od przypadku, stosowane są leki normiotyczne, przeciwdepresyjne, nasenne lub przeciwlękowe. Najważniejszą grupą są jednak leki normiotyczne - stabilizujące nastrój. Lekarze przepisują zazwyczaj preparaty oparte na solach litu, kwasie walprainowym czy lamotryginie. Leki te stosowane są również w leczeniu padaczki. Aby jak najdłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem, potrzebna jest również psychoterapia. Dzięki niej chory lepiej zrozumie swoje położenie, odzyska wiarę we własne możliwości i łatwiej będzie mu funkcjonować w społeczeństwie. Bardzo ważna jest także pomoc i wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Okazywanie miłości, akceptacji, a także gotowość do niesienia pomocy są dla osób chorych najbardziej cenne i znacznie wydłużają okresy remisji choroby.
Zobacz też: Osobowość socjopatyczna – czym się charakteryzuje. Kto to jest socjopata?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN