Zaledwie 100 km od polskiego wybrzeża leży Bornholm – duńska wyspa skupiająca w sobie wszystkie największe uroki Skandynawii. Znajdują się tu nadmorskie klify, nieskażona przyroda, zapierające dech w piersiach widoki i urokliwe miasteczka. Turyści spragnieni wypoczynku mogą zrelaksować się na jednej z najpiękniejszych europejskich plaż. Co jeszcze oferuje wyspa Bornholm?
Zobacz też: Poznaj jezioro Śniardwy, jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Mazur >>>
Pomimo tego, że Bornholm należy do Danii , klimat wyspy znacząco różni się od typowo skandynawskiego. Dzięki sporemu nasłonecznieniu wykształciły się tutaj rośliny, których nie spotyka się w regionie północnej Europy. Mowa o figowcach, brzoskwiniach i winogronach. Aktywni turyści mogą objechać wyspę na rowerze i w ten sposób zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca.
Bornholm – Rønne i największe miejskie atrakcje
Największym miastem, uznawanym jednocześnie za stolicę Bornholmu, jest Rønne . Zamieszkuje je około 15 tys. osób. Funkcjonuje tu sporej wielkości port , z którego statki kursują na przykład do Świnoujścia. Historia miasta rozpoczęła się w XIV wieku, jednak jego znaczenie wzrosło w XVIII wieku wraz z budową wspomnianego portu. W czasie II wojny światowej Bornholm i Rønne były zajęte przez wojska niemieckie . Okolica ucierpiała w wyniku bombardowania przeprowadzonego przez wojska rosyjskie. Po wojnie miasto zostało odbudowane.
Co koniecznie trzeba zobaczyć? Podróż warto zacząć od rynku – Store Torv . Znajduje się tu ratusz z XIX wieku i przedwojenna fontanna. Można tu też zjeść w jednej z licznych kawiarenek czy restauracji, a w sezonie letnim posłuchać koncertu. Z ciekawych zabytków wart odwiedzenia jest kościół pw. św. Mikołaja , który znajduje się niedaleko portu, stanowiący jeden z charakterystycznych obiektów miasta. Jego historia rozpoczęła się już w XIII wieku, jednak od tego czasu był często przebudowywany i modernizowany. W środku można podziwiać wspaniałe malowidła i obrazy, wielki żyrandol i chrzcielnicę. Warto zobaczyć także latarnię morską z 1880 roku. Osobom pragnącym zgłębić swoją wiedzę na temat Rønne i losów wyspy Bornholm od czasów prehistorii poleca się wizytę w Bornholms Museum . Warto odwiedzić także Forsvarsmuseum , które udostępnia różnego rodzaju eksponaty, między innymi z czasów wojny. Zwiedzanie całego miasta zajmie około dwóch godzin. Po tym czasie warto odwiedzić kolejne punkty.
Zobacz też: Wypoczynek nad morzem – co zabrać na plażę? >>>
Większość głównych ośrodków miejskich znajduje się przy linii brzegowej. Bornholm stał się prawdziwą atrakcją turystyczną, dlatego w większości miast powstają liczne kempingi i pola namiotowe . Pomiędzy kolejnymi punktami można poruszać się rowerem. Co oferują inne miejscowości? Hasle również posiada swój port i dodatkowo największą na wyspie liczbę wędzarni ryb. Gudhjem to jedno z najładniejszych miast na wyspie. Położone jest przy wzgórzu Bakul i stanowi obowiązkowy punkt wyprawy. W pobliżu Nexø znajdują się najpiękniejsze plaże Bornholmu. Do miejscowości można dopłynąć bezpośrednio z Kołobrzegu. To, co charakteryzuje wszystkie wymienione wyżej miasta i całą rzeszę innych, to urokliwy klimat , który skłania do spacerów krętymi, wąskimi uliczkami i przesiadywania w lokalnych kawiarniach.
Wyspa Bornholm – ciekawe miejsca
Jedną z głównych atrakcji wyspy Bornholm są cztery kościoły w kształcie rotundy . Wszystkie pochodzą z XII wieku. Najlepiej zachowany jest kościół św. Mikołaja – Nylars Kirke – w wiosce Nylars. Patron uchodzi za opiekuna żeglarzy i rybaków. W środku można podziwiać malowidła ścienne z połowy XIII wieku i kamienie runiczne. Ols Kirke to druga rotunda, położona na wzniesieniu w wiosce Olsker. W jej wnętrzu na uwagę zasługuje chrzcielnica w stylu romańskim, ambona i malowidła. Dwa pozostałe kościoły – Ny Kirke (wieś Nyker) oraz Østerlars Kirke (wieś Østerlars) – stanowią odpowiednio najmniejszą i największą rotundę na wyspie. Warto odwiedzić także ruiny zamku Hammershus . Kompleks pochodzi z czasów średniowiecza i znajduje się na niewielkim wzniesieniu. Dawniej stanowił warownię nie do zdobycia. Przy ruinach znajduje się muzeum, w którym można zobaczyć ciekawe eksponaty.
Zobacz też: Jak zaplanować wycieczkę nad Wodospad Siklawa? Praktyczne porady i najciekawsze szlaki >>>
Skandynawia kojarzy się na ogół z malowniczymi krajobrazami i nieskażoną przyrodą. Wyspa Bornholm pod tym względem również ma wiele do zaoferowania. Las Almindingen to ogromny kompleks leśny, jeden z największych w Danii. Znajduje się tu wiele jezior, wzniesienie stanowiące najwyższy punkt Bornholmu i Dolina Echa. Na całym obszarze utworzono ścieżki rowerowe, dzięki którym zwiedzanie będzie proste i przyjemne. Inny obszar leśny, który warto odwiedzić, to Paradisbakkerne , czyli Rajskie Pagórki. Nazwa wynika z niecodziennego ukształtowania terenu, które powstało po epoce lodowcowej. Piesze szlaki zostały podzielone względem stopnia trudności. Niezwykle malowniczym miejscem jest najbardziej wysunięta na północ część wyspy. Nosi ona nazwę Hammeren . Warto przespacerować się wokół masywu utworzonego tu w wyniku ruchów lodowca. Po drodze można podziwiać również ruiny średniowiecznej świątyni.
Odwiedzając Bornholm, koniecznie trzeba spróbować tamtejszego przysmaku – wędzonego śledzia . Na całej wyspie znajduje się kilka wędzarni, jednak warto udać się do tej w miejscowości Hasle, w której dodatkowo można dowiedzieć się, jak przebiega cały proces wędzenia i poznać jego historię.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN