Wyspa Bornholm – perła Morza Bałtyckiego

Aktualizacja:
Wyspa Bornholm

Zaledwie 100 km od polskiego wybrzeża leży Bornholm – duńska wyspa skupiająca w sobie wszystkie największe uroki Skandynawii. Znajdują się tu nadmorskie klify, nieskażona przyroda, zapierające dech w piersiach widoki i urokliwe miasteczka. Turyści spragnieni wypoczynku mogą zrelaksować się na jednej z najpiękniejszych europejskich plaż. Co jeszcze oferuje wyspa Bornholm?

Pomimo tego, że Bornholm należy do Danii , klimat wyspy znacząco różni się od typowo skandynawskiego. Dzięki sporemu nasłonecznieniu wykształciły się tutaj rośliny, których nie spotyka się w regionie północnej Europy. Mowa o figowcach, brzoskwiniach i winogronach. Aktywni turyści mogą objechać wyspę na rowerze i w ten sposób zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca.

Bornholm – Rønne i największe miejskie atrakcje

Największym miastem, uznawanym jednocześnie za stolicę Bornholmu, jest Rønne . Zamieszkuje je około 15 tys. osób. Funkcjonuje tu sporej wielkości port , z którego statki kursują na przykład do Świnoujścia. Historia miasta rozpoczęła się w XIV wieku, jednak jego znaczenie wzrosło w XVIII wieku wraz z budową wspomnianego portu. W czasie II wojny światowej Bornholm i Rønne były zajęte przez wojska niemieckie . Okolica ucierpiała w wyniku bombardowania przeprowadzonego przez wojska rosyjskie. Po wojnie miasto zostało odbudowane.
Co koniecznie trzeba zobaczyć? Podróż warto zacząć od rynku – Store Torv . Znajduje się tu ratusz z XIX wieku i przedwojenna fontanna. Można tu też zjeść w jednej z licznych kawiarenek czy restauracji, a w sezonie letnim posłuchać koncertu. Z ciekawych zabytków wart odwiedzenia jest kościół pw. św. Mikołaja , który znajduje się niedaleko portu, stanowiący jeden z charakterystycznych obiektów miasta. Jego historia rozpoczęła się już w XIII wieku, jednak od tego czasu był często przebudowywany i modernizowany. W środku można podziwiać wspaniałe malowidła i obrazy, wielki żyrandol i chrzcielnicę. Warto zobaczyć także latarnię morską z 1880 roku. Osobom pragnącym zgłębić swoją wiedzę na temat Rønne i losów wyspy Bornholm od czasów prehistorii poleca się wizytę w Bornholms Museum . Warto odwiedzić także Forsvarsmuseum , które udostępnia różnego rodzaju eksponaty, między innymi z czasów wojny. Zwiedzanie całego miasta zajmie około dwóch godzin. Po tym czasie warto odwiedzić kolejne punkty.
Większość głównych ośrodków miejskich znajduje się przy linii brzegowej. Bornholm stał się prawdziwą atrakcją turystyczną, dlatego w większości miast powstają liczne kempingi i pola namiotowe . Pomiędzy kolejnymi punktami można poruszać się rowerem. Co oferują inne miejscowości? Hasle również posiada swój port i dodatkowo największą na wyspie liczbę wędzarni ryb. Gudhjem to jedno z najładniejszych miast na wyspie. Położone jest przy wzgórzu Bakul i stanowi obowiązkowy punkt wyprawy. W pobliżu Nexø znajdują się najpiękniejsze plaże Bornholmu. Do miejscowości można dopłynąć bezpośrednio z Kołobrzegu. To, co charakteryzuje wszystkie wymienione wyżej miasta i całą rzeszę innych, to urokliwy klimat , który skłania do spacerów krętymi, wąskimi uliczkami i przesiadywania w lokalnych kawiarniach.

Wyspa Bornholm – ciekawe miejsca

Jedną z głównych atrakcji wyspy Bornholm są cztery kościoły w kształcie rotundy . Wszystkie pochodzą z XII wieku. Najlepiej zachowany jest kościół św. Mikołaja – Nylars Kirke – w wiosce Nylars. Patron uchodzi za opiekuna żeglarzy i rybaków. W środku można podziwiać malowidła ścienne z połowy XIII wieku i kamienie runiczne. Ols Kirke to druga rotunda, położona na wzniesieniu w wiosce Olsker. W jej wnętrzu na uwagę zasługuje chrzcielnica w stylu romańskim, ambona i malowidła. Dwa pozostałe kościoły – Ny Kirke (wieś Nyker) oraz Østerlars Kirke (wieś Østerlars) – stanowią odpowiednio najmniejszą i największą rotundę na wyspie. Warto odwiedzić także ruiny zamku Hammershus . Kompleks pochodzi z czasów średniowiecza i znajduje się na niewielkim wzniesieniu. Dawniej stanowił warownię nie do zdobycia. Przy ruinach znajduje się muzeum, w którym można zobaczyć ciekawe eksponaty.
Skandynawia kojarzy się na ogół z malowniczymi krajobrazami i nieskażoną przyrodą. Wyspa Bornholm pod tym względem również ma wiele do zaoferowania. Las Almindingen to ogromny kompleks leśny, jeden z największych w Danii. Znajduje się tu wiele jezior, wzniesienie stanowiące najwyższy punkt Bornholmu i Dolina Echa. Na całym obszarze utworzono ścieżki rowerowe, dzięki którym zwiedzanie będzie proste i przyjemne. Inny obszar leśny, który warto odwiedzić, to Paradisbakkerne , czyli Rajskie Pagórki. Nazwa wynika z niecodziennego ukształtowania terenu, które powstało po epoce lodowcowej. Piesze szlaki zostały podzielone względem stopnia trudności. Niezwykle malowniczym miejscem jest najbardziej wysunięta na północ część wyspy. Nosi ona nazwę Hammeren . Warto przespacerować się wokół masywu utworzonego tu w wyniku ruchów lodowca. Po drodze można podziwiać również ruiny średniowiecznej świątyni.
Odwiedzając Bornholm, koniecznie trzeba spróbować tamtejszego przysmaku – wędzonego śledzia . Na całej wyspie znajduje się kilka wędzarni, jednak warto udać się do tej w miejscowości Hasle, w której dodatkowo można dowiedzieć się, jak przebiega cały proces wędzenia i poznać jego historię.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Pozostałe wiadomości