Jeszcze nigdy w historii nie było tak blisko do wprowadzenia ruchu bezwizowego dla Polski – teraz wszystko jest w rękach Polaków. Amerykańska Ambasada walcząc o zniesienie wiz dla Polaków, apeluje o składanie wniosków wizowych do końca września. W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy Konsul Ambasady Amerykańskiej - Karolinę Orton, która zdradziła, Pani Konsul opowie dlaczego warto aplikować o wizę właśnie teraz, jak wygląda ten proces, ile trwa, co trzeba zrobić.
Polska bez wiz do USA?
To ostatni moment aby przyczynić się do tego, że Polska znajdzie się w programie ruchu bezwizowego. Odsetek odmów wizowych liczony jest od września do września, został nam więc jeszcze tylko miesiąc aby obniżyć odsetek odmów wizowych w tym roku.
Główną przyczyną wysokiego wskaźnika odmów jest błędna kategoria przy składaniu wniosku. Osoby planujące podjęcie pracy w USA nie powinny się ubiegać o wizę typu B1/B2. Podobnie jest z osobami młodymi, które planują wakacyjne wyjazdy typu Work&Travel.
>>>Zobacz też: Wiza, USA - krok po kroku, jak złożyć wniosek o wizę do USA?
Nowy Jork to marzenie wielu osób kochających podróże
Amerykańskie miasto co roku ściąga tysiące turystów, którzy chcą poczuć klimat tego niepowtarzalnego miejsca – wsiąść do żółtej taksówki lub przespacerować się po Times Square. Aby tam pojechać, należy zdobyć wizę i mieć ważny paszport.
Nowy Jork to ogromne miasto z rekordową liczbą ludności – w 2017 roku zamieszkiwało tu ponad 8 000 000 osób! Instytucje znajdujące się w Nowym Jorku wywierają ogromny wpływ na cały świat, a szczególnie takie płaszczyzny jego funkcjonowania jak finanse, biznes, media, modę, technologię i sztukę. Nowy Jork jest swoistym tyglem kulturowym , w którym znajdziemy mieszkańców ze wszystkich zakątków świata – zwykły spacer po ulicy sprawi, że usłyszymy tutaj nawet kilkadziesiąt języków. Być może właśnie to wpływa na jego niesamowity klimat. Nowy Jork budzi również stałe zainteresowanie na całym świecie – według danych Google, nazwa „Nowy Jork” jest najczęściej wpisywaną w wyszukiwarkę nazwą geograficzną na świecie (we wrześniu 2011 wpisano ją aż 4,6 miliarda razy!).
>>>Zobacz też: Ubezpieczenie turystyczne. Czy warto je mieć?
Nowy Jork – uzyskanie wizy, wizyta w konsulacie
Aby wyjechać do Nowego Jorku, należy odpowiednio się przygotować. Samo wykupienie biletów lotniczych i zarezerwowanie miejsc noclegowych nie wystarczy. Należy jeszcze zdobyć wizę i mieć ważny paszport. Najdłuższym i najbardziej kosztownym procesem jest uzyskanie wizy. Polska już od wielu lat lobbuje nad zniesieniem wiz do USA, niestety jak na razie bez skutku. W międzyczasie wizy dla Polski zniosła sąsiednia Kanada. Formalności wizowe są dość rozbudowane i niestety nie kończy się na jednej wizycie w ambasadzie USA. Opisując proces w skrócie – należy opłacić wizę (nie jest to gwarant jej otrzymania!), złożyć odpowiedni wniosek, zarejestrować się w systemie wizowym i umówić na spotkanie z konsulem . Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej wizy do USA. Jadąc do Nowego Jorku w celach turystycznych, biznesowych lub na leczenie, wybieramy wizę B1/B-2. Ten typ wizy kosztuje 624 zł (160 USD). Po dokonaniu opłaty wizowej, należy zachować jej numer, ponieważ jest to warunek konieczny do umówienia się z konsulem. Kolejny krok to wypełnienie wniosku wizowego DS-160. Ważne jest, aby był wypełniony dokładnie i bezbłędnie, ponieważ po zatwierdzeniu formularza nie ma możliwości edycji. W przypadku problemów z formularzem, istnieje specjalna infolinia, gdzie uzyskamy pomoc przy wypełnianiu – z Polski tel. 22 307 1361 lub z USA – +1 703 988 7101. Kiedy formularz jest wypełniony, należy założyć profil w systemie wizowym. W nim można umówić się online na spotkanie z konsulem. Potrzebne będą następujące dane – numer paszportu, numer opłaty wizowej i 10-cio cyfrowy kod z wniosku DS-160. Kiedy mamy te dane, zaznaczamy typ wizy, wprowadzamy dane osobowe swoje i osoby towarzyszącej, wybieramy miejsce odbioru dokumentów i datę spotkania z konsulem. W czasie umawiania spotkania zobaczymy godzinę wejścia do ambasady – należy przybyć punktualnie. W przeciwnym razie będziemy musieli czekać pod budynkiem lub w ogóle do niego nie wejdziemy. Na spotkanie z konsulem zabieramy wydruk potwierdzenia umówionej rozmowy, potwierdzenie złożenia formularza DS-160 oraz odpowiednie zdjęcie, o ile nie było ono wcześniej wstawione do aplikacji online oraz ważny paszport. Jeśli mamy wcześniejsze paszporty, również należy je zabrać.
Teraz czeka nas rozmowa z konsulem. Na ten temat krążą legendy, jednak nie ma się czego bać. Z reguły są to osoby miłe, które zadają tylko i wyłącznie potrzebne i wymagane prawem pytania. Rozmowa z konsulem nie odbywa się w żadnym zamkniętym pomieszczeniu – po prostu podchodzimy do okienka. Mogą być nam zadane pytania: do kogo jedziemy i w jakim celu, jaki jest nasz status zawodowy, kim są nasi towarzysze podróży. Pamiętajmy również, że wejście do ambasady USA wygląda podobnie jak na lotnisko – jesteśmy sprawdzani wykrywaczem metali, telefony komórkowe muszą być pozostawione w depozycie, nasz bagaż jest skanowany, czy nie mamy przy sobie żadnych niebezpiecznych przedmiotów. Kiedy rozmowa z konsulem się powiedzie, otrzymujemy promesę wizową. Właściwa wiza jest wręczana dopiero po przylocie do USA.
Nowy Jork – wyrobienie paszportu
Jeśli nie posiadamy paszportu, należy go wyrobić przed wyjazdem do Nowego Jorku. Posiadany już paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przylotu do USA. Jeśli ważność jest krótsza, dostaniemy wizę tylko do ostatniego dnia ważności paszportu. Lepiej jest jednak wyrobić paszport od nowa, aby jego ważność była długa. Wyrobienie paszportu to koszt 140 zł. Należy przygotować zestaw dokumentów, które będą złożone razem z wnioskiem paszportowym. Nie wolno drukować wniosku paszportowego z internetu, tylko należy go pobrać w punkcie paszportowym lub konsulacie. Należy mieć ze sobą również jedno zdjęcie do paszportu – najlepiej zrobić je u fotografa. Do wniosku dołączamy potwierdzenie opłaty za paszport. Dodatkowe dokumenty to również legitymacja studencka (ulga przy opłacie) oraz aktualny paszport, o ile taki posiadamy. Jeśli nie mamy paszportu, należy zabrać dowód osobisty. Dodatkowo, jeśli braliśmy ślub za granicą, potrzebny będzie akt małżeństwa, potwierdzający nowe nazwisko. Oczekiwanie na wyrobienie paszportu trwa 30 dni. Urzędnik poda dokładną datę odbioru paszportu. Będą pobrane od nas również dane biometryczne, czyli odciski palców.
Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje
Źródło zdjęcia głównego: E+