„Dworzec Babel” w Tel Awiwie – to drugi największy dworzec świata

Aktualizacja:

Dworzec „Babel” położony w najuboższej dzielnicy Tel Awiwu jest drugim co do wielkości dworcem autobusowym na świecie. Dworzec jest tak duży, że można się tu łatwo zgubić. Wybudowanie go zajęło 26 lat. Na dworcu można zjeść, znajdują się tu również sale kinowe, a także przedszkole czy klinika dla uchodźców, biuro prawne i kościół.Zajrzeliśmy tam z kamerą Dzień Dobry Wakacje.

Tel Awiw jest położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego i stanowi centrum gospodarcze i kulturalne kraju. Tel Awiw – co zobaczyć podczas zwiedzania metropolii? Warto poznać atrakcje turystyczne tego fascynującego miasta.
Tel Awiw jest po Jerozolimie drugim najbardziej zaludnionym miastem w Izraelu – liczy ponad 440 tysięcy mieszkańców. To tętniąca życiem metropolia, która nigdy nie śpi. W Tel Awiwie znajdują się zarówno piękne, piaszczyste plaże i świetna pogoda, jak i światowej klasy kluby i bary, liczne kawiarenki, muzea i galerie. Do tego trzeba doliczyć ciekawą architekturę wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO i pyszne jedzenie. Co trzeba zobaczyć w Tel Awiwie?

Tel Awiw – zwiedzanie

Zwiedzanie Tel Awiwu warto zacząć od Jafy, uważanej przez wielu turystów za najpiękniejszą część miasta. Jednym z symboli Jafy jest prawie 28-metrowa wieża zegarowa pochodząca z początku XX wieku. Została zbudowana przez władze osmańskie. W pobliżu znajduje się również zabytkowy XII-wieczny meczet Al-Mahmudijja. Jafa to też malownicze wąskie uliczki, w których po prostu warto się zgubić. Z pobliskiego zadbanego parku rozciąga się piękny widok na miasto. To idealne miejsce, by odpocząć i rozkoszować się piękną panoramą Tel Awiwu.
Warto również przespacerować się do nadmorskiej części miasta, najlepiej o zachodzie słońca. Port Jafa został założony, bagatela, 7 tysięcy lat temu. Na przestrzeni wieków służył m.in. Fenicjanom, Egipcjanom, Żydom i Rzymianom. Dzisiaj ta okolica jest pełna popularnych knajp i restauracji. Znajdują się tu też liczne galerie.
Białe Miasto, czyli modernistyczna część Tel Awiwu, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budynki w stylu Bauhausu, czyli niemieckiego stylu architektonicznego, w którym najważniejszy jest funkcjonalizm i prostota, powstawały w latach 30. XX wieku. Wybudowano ich ponad 4 tysiące. Białe Miasto jest największym tego typu kompleksem na świecie.
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Neve Tzedek. To urokliwa dzielnica mieszkalna Tel Awiwu. Można tu podziwiać piękne, często ponadstuletnie wille i zadbane ogrody. W Neve Tzedek mieszkają najbogatsi mieszkańcy Tel Awiwu.

Tel Awiw – opera

Tel Awiw jest również centrum kulturalnym Izraela. Działa tu prężnie wiele kulturalnych instytucji, galerii i organizacji. Opera w Tel Awiwie jest znana na świecie z powodu swojego wysokiego poziomu artystycznego. Jej siedzibą jest Tel Awiw Performing Arts Center. Ten nowoczesny budynek został oddany do użytku w 1994 roku i jego wzniesienie uważa się za kamień milowy w nowoczesnej architekturze Izraela.
Jednak od wielu lat występy opery są również organizowane na świeżym powietrzu w parku Jarkon. Widownia może pomieścić ponad 10 tysięcy gości. Co najważniejsze, wstęp jest zawsze bezpłatny – celem programu jest popularyzowanie opery wśród jak największej liczby gości. Dlatego podczas pobytu w Tel Awiwie, koniecznie trzeba sprawdzić, czy akurat nie będzie odbywał się występ.
Oprócz opery warto wybrać się do muzeów i galerii, na przykład do Tel Aviv Art Museum . To największe muzeum sztuki w Izraelu, posiadające cenne zbiory zarówno sztuki klasycznej, jak i nowoczesnej.

Tel Awiw – surfing

Tel Awiw słynie z pięknych plaż z drobnym białym piaskiem. Ciągną się one przez 14 kilometrów i są oblegane zarówno przez miejscowych, jak i turystów. Najbardziej zatłoczone plaże znajdują się pomiędzy Opera Square a hotelem Hilton. Do późnych godzin nocnych jest tu pełno ludzi – są organizowane koncerty, znajdują się tu też liczne dyskoteki. Wzdłuż odnowionej promenady ciągną się kawiarnie i bary – to jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań lokalnych mieszkańców.
Morze Śródziemne, przy którym leży Tel Awiw, jest idealne do uprawiania sportów wodnych, w tym surfingu. Na plażach stacjonują ratownicy, a infrastruktura jest dobrze rozbudowana. Fanów sportów wodnych pobyt w Tel Awiwie na pewno nie rozczaruje.

Tel Awiw – bezpieczeństwo

Wiele osób na pewno zadaje sobie pytanie, czy w Tel Awiwie jest bezpiecznie. Na podstawie przekazów medialnych z Izraela można odnieść wrażenie, że w całym kraju czyha jakieś zagrożenie. Nic bardziej mylnego. Tel Awiw jest bezpiecznym miastem. Na ulicach często można spotkać patrole policji. Miasto żyje przez praktycznie całą dobę, do późnych godzin nocnych w popularnych miejscach jest pełno ludzi. Jak w każdych turystycznych, zatłoczonych miejscach powinno się uważać na kieszonkowców.

Tel Awiw – Morze Martwe

Będąc w Tel Awiwie, można poświęcić jeden dzień na wycieczkę nad Morze Martwe. Jak się tam dostać? Najłatwiej jest podróżować przez Jerozolimę. Można dojechać tam jednym z lokalnych autobusów, które odjeżdżają z dworca głównego. Kursują one bardzo często. Podróż do Jerozolimy zajmuje około godziny. Z dworca w Jerozolimie można złapać autobus nad Morze Martwe – czas przejazdu to około 40 minut. Inną opcją jest podróż pociągiem z Tel Awiwu do Jerozolimy. Następnie trzeba udać się na dworzec autobusowy, z którego odjeżdżają autobusy nad Morze Martwe. Istnieje również możliwość wykupienia w Tel Awiwie zorganizowanej wycieczki w jednym z biur podróży. Jej koszt wynosi około 100–150 dolarów. Osoby z bardziej zasobnym portfelem mogą dostać się nad Morze Martwe z Tel Awiwu taksówką.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Pozostałe wiadomości