Kirgistan i góry Tien Szan, czyli niezapomniana podróż do zapomnianego świata

Łąka, rzeka, góry
Sport ekstremalny w górach i w wodzie
Źródło: Fot. Anton Petrus/Getty Images
Gdyby zapytać przypadkowych polskich przechodniów o Kirgistan lub góry Tien Szan, z pewnością nie wiedzieliby o nich zbyt dużo. Być może nawet nie zdawaliby sobie sprawy z ich istnienia. Po co więc jeździ się do zapomnianego azjatyckiego państwa?

Kirgistan to przede wszystkim, obok dzikich koni, własnoręcznie szytych jurt i tradycyjnego sfermentowanego mleka kumisu , kraj pięknych górskich widoków. Przechodzące przez terytorium Kirgistanu pasmo górskie Tien Szan to prawdziwy raj dla wszystkich pasjonatów górskich wędrówek, niepowtarzalnych widoków i oryginalnej fauny i flory. Jeśli szukamy pustkowia, miejsce, gdzie można się zatrzymać i odpocząć od huku i pędu wielkich zachodnich miast - szukamy kraju, takiego jak Kirgistan.

Krótki przewodnik po Kirgistanie - co, gdzie i dlaczego?

Kirgistan (inaczej Republika Kirgiska) to niewielkie państewko leżące w Azji Środkowej, pomiędzy Chinami, Kazachstanem, Tadżykistanem i Uzbekistanem. Na powierzchni 198 tysięcy km² (czyli mniej niż ⅔ Polski) żyje zaledwie 6 milionów ludzi (czyli jedynie trzy razy więcej niż w samej Warszawie!). Nie znajdziemy tam ogromnych miast, ponieważ znaczna część ludności mieszka na wsi i żyje z rolnictwa. Niegdyś Kirgistan należał do ZSRR, swoją niepodległość odzyskał dopiero wraz z rozpadem Związku Radzieckiego w 1991 roku. Dziś jest to państwo suwerenne i demokratyczne, jednakże mocno uzależnione od gospodarki Rosji. Podróżujący do Kirgistanu zachodni turyści często zwracają uwagę na ogromny wpływ rosyjskiej propagandy, widoczny w życiu codziennym Kirgichów. Mało który turysta wyrusza jednak do Kirgistanu bezpośrednio. Taka wyprawa stanowi zazwyczaj jednodniową wycieczkę z sąsiednich państw. Przykładowo z Uzbekistanu do Kirgistanu jeżdżą tam specjalne niedrogie taksówki. Stolicą państwa kirgijskiego jest Biszkek. Nie znajdziemy tam zabytków oraz atrakcji dla turystów, za to dużo hoteli i klimatycznych restauracji z tradycyjnym jedzeniem. W celach turystycznych lepiej wybrać się do Osz - drugiego co do wielkości miasta w Kirgistanie. Warto zwiedzić tam świętą górę Sulajman Too - jedyny obiekt w Kirgistanie wpisany na listę UNESCO. Ciekawostką na temat Kirgistanu jest jego niezwykła wielokulturowość. Szacuje się, że w tym małym kraju mieszkają przedstawiciele 154 narodowości! Największe grupy etniczne stanowią Uzbekowie, Rosjanie oraz Dunganie (mniejszość chińska wyznająca islam).

Góry Tien Szan - skarb Kirgistanu

Kirgistan nie ma dostępu do morza, a góry zajmują tam ponad 90% terytorium państwa. Przez południową część kraju ciągnie się łańcuch górski Tien szan (inaczej Tien shan ), gdzie znajduje się najwyższy szczyt państwa - Dżengisz Czokusu, czyli Szczyt Zwycięstwa (7439 m.n.p.m.) oraz drugie co do wielkości jezioro górskie na świecie - Issyk-kul. Majestatyczne ośnieżone szczyty, surowy krajobraz oraz niekończące się pustkowia, które gdzieniegdzie przecina stado rozpędzonych koni to istnie rajski pejzaż. Nic więc dziwnego, że góry Tien Szan nazywane są “górami niebiańskimi”. Powyżej 35000 m n.p.m pokryte są wiecznymi śniegami i lodowcami. Zlodowacenie tego terenu to łącznie około 16 500 km², a największy z lodowców, Inylczek, mieży aż 61 kilometrów długości. W dolinach zaś znajdziemy długie puste drogi i szlaki turystyczne, idealne nie tylko na piesze, ale i rowerowe wędrówki. Główną “bazą wypadową” dla górskich pasjonatów jest miejscowość Karakol, gdzie znajdziemy nawet Informację Turystyczną wyposażoną w dokładne mapy. Podróż po Tien szan to przede wszystkim przeprawa przez zdające ciągnąć się w nieskończoność często podmokłe tereny. Słowa “cisza” i “pustkowie” nabierają tu nowego znaczenia, ponieważ zdarza się, że nawet przez kilka dni wędrówki nie spotkamy nikogo poza świstakami i dzikimi koniami.

Kirgistan i góry Tien Szan - informacje praktyczne

· Kiedy jechać? Kirgistan to dobra opcja o każdej porze roku, oprócz zimy, gdyż wtedy na górskich szlakach panuje dosyć spore oblodzenie.

· Jak dojechać? Najlepiej samolotem na port lotniczy w Biszkek bądź drogą lądową z sąsiednich krajów.

· Czy potrzebna jest wiza? Obywatele polscy nie potrzebują wizy do Kirgistanu.

· Czy można tam porozumieć się po angielsku? Językami urzędowymi w Kirgistanie są kirgijski i rosyjski, jednakże z młodszym pokoleniem da się porozumieć w języku angielskim.

· Jakie są ceny towarów? Kirgistan uważany jest za jeden z tańszych krajów Azji.

Zobacz film: .Poznaj Norwegię Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości