Wraz z początkiem 2021 roku Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Rozpoczęła się nowa karta w historii nie tylko państwa królowej Elżbiety II, ale także Europy i świata. Co zmieni się w regulacjach, obostrzeniach i zasadach, jakie dotychczas obowiązywały w kontaktach z Wielką Brytanią? Wyjaśniał to w naszym programie Maciej Woroch, wysłannik "Faktów" TVN.
Bez wątpienia po latach życia w ojczyźnie, przeprowadzka do obcego kraju dla wielu jest przerażająca. Są też jednak osoby, które takie rozwiązanie sobie bardzo chwalą. Do tej grupy ludzi należy Piotr Kliszka, który kilkanaście lat temu wyjechał na Korsykę i zauroczony jej pięknem, ściągnął na wyspę najbliższą rodzinę. Jak dziś wygląda ich życie?
Przez ostatni tydzień w cyklu „Dzień Dobry Wielka Brytanio” pokazywaliśmy życie Polaków na Wyspach. Zaczęliśmy od Harlow, gdzie pod koniec sierpnia grupa nastoletnich Anglików pobiła na śmierć 40-letniego Polaka. Jak udało się ustalić policji, był to atak na tle rasowym. Co o obcokrajowcach pisze brytyjska prasa? Jak do obecnej sytuacji przyczynił się Brexit? I jak rząd brytyjski ma zamiar radzić sobie z falą agresji? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dziennikarze Mateuszem Hładkim, który przygotowywał dla Was relacje z Wielkiej Brytanii.
W fabrykach na przedmieściach Harlow duża część pracowników to nasi rodacy. To tu pracował zabity przed dwoma tygodniami 40-letni Polak. Co o polskich pracownikach sądzi właściciel fabryki? Ksiądz Bogusław Kot, proboszcz jednej z parafii w Harlow, prowadzi tu spotkania dla polskich rodzin również w języku angielskim. Jak mówi, bardzo wielu Polaków nie chce uczyć się języka. Dlaczego? Z Polakami mieszkającymi w Harlow spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.