brexit co oznacza dla Polaków

    brexit co oznacza dla Polaków

    Wraz z początkiem 2021 roku Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Rozpoczęła się nowa karta w historii nie tylko państwa królowej Elżbiety II, ale także Europy i świata. Co zmieni się w regulacjach, obostrzeniach i zasadach, jakie dotychczas obowiązywały w kontaktach z Wielką Brytanią? Wyjaśniał to w naszym programie Maciej Woroch, wysłannik "Faktów" TVN.

    Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Jakie zatem zmiany czekają Polaków mieszkających na Wyspach? Czy po 1 stycznia możemy polecieć bez wizy? Z tymi pytaniami zmierzyła się Anna Senkara, która sprawdziła też, jakie panują nastroje wśród Polaków, którzy pracują w Londynie.

    Pod koniec sierpnia Polak pracujący na Wyspach został skatowany przez kilku nastolatków. W wyniku brutalnego pobicia 40-latek zmarł. Dlaczego doszło do tej sytuacji? Czy zmienił się stosunek Brytyjczyków do Polaków po Brexicie? Zapytaliśmy o to Mateusza Zarembę, politologa i socjologa oraz Damiana Wawrzyniaka, doradcę kulinarnego, który mieszka w Anglii.