Parenting

Jak przetrwać szkołę? Ekspert poleca metodę pomodoro

Parenting

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę? Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Wyzwania związane z kolejnymi etapami edukacji mogą przysparzać zmartwień zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Uczniowie nierzadko borykają się z trudnościami w przyswajaniu wiedzy i silnym stresem, a ich problemy przekładają się na niepokój wszystkich domowników. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, by uporać się ze szkolnymi troskami. W Dzień Dobry TVN przekonywał o tym autor książek o edukacji, dr Mikołaj Marcela. Wyjaśnił też, na czym polega metoda pomodoro.

"Jak przetrwać szkołę?" - poradnik dla uczniów

Rok szkolny to nie lada wyzwanie dla uczniów i ich rodziców. Zdarza się, że w obliczu obowiązków związanych z nauką najmłodsi czują się przytłoczeni, zmęczeni i zestresowani, a to z kolei przekłada się na kolejne zmartwienia ich opiekunów. Książka o wymownym tytule "Jak przetrwać szkołę?" autorstwa dr. Mikołaja Marceli to odpowiedź na troski towarzyszące dzieciom i młodzieży podczas kolejnych etapów edukacji.

- W szkole brakuje przyswojenia wiedzy z ostatnich kilku dekad, na przykład na temat tego, jak uczy się nasz mózg i jak uczymy się jako ludzie - zauważył doświadczony nauczyciel akademicki, zachęcając tym samym do lektury poradnika. - Rodzice, opiekunowie, nauczyciele to jedno, ale z drugiej strony to bardzo ważne, żeby same dzieciaki dostały takie narzędzie, przewodnik przetrwania - stwierdził dr Mikołaj Marcela w Dzień Dobry TVN.

Jak poradzić sobie ze szkolnymi wyzwaniami?

Poradnik "Jak przetrwać szkołę?" to zbiór cennych wskazówek, dotyczących między innymi skutecznych metod zapamiętywania i organizacji czasu poświęconego na naukę. Zdaniem eksperta praktykowanie określonych technik przekłada się na efektywne przyswajanie wiedzy, pozwala też uniknąć stresu wywołanego wymogami systemu edukacji.

- Mamy chociażby bardzo prostą metodę pomodoro, czyli uczenie się z minutnikiem kuchennym - wyjaśnił dr Mikołaj Marcela, wymieniając kolejne zalety opisanych w publikacji strategii. Podkreślił też, że dla uczniów w każdym wieku istotna jest nie tylko umiejętność radzenia sobie ze szkolnymi obowiązkami, ale także czas na odpoczynek czy aktywność fizyczną.

- Bardzo ważne jest to, żeby mieć świadomość tego, jak nauka na nas wpływa i jak możemy o siebie zadbać. Żyjemy w takim świecie, w którym wszyscy jesteśmy zestresowani i przemęczeni, a dzieciaki w szkole szczególnie, bo spędzają znacznie więcej czasu w szkole, niż my spędzaliśmy i znacznie więcej czasu nad zadaniami domowymi, tak pokazują badania - podsumował autor książek o edukacji.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości