Ćwiczenia fizyczne, dzięki którym dzieci lepiej przyswoją matematykę. "Trzeba się jej uczyć przez działanie"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Jak rozwijać matematyczne zdolności dziecka?
Jak rozwijać matematyczne zdolności dziecka? Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

12 marca obchodzimy Dzień matematyki, czyli królowej nauk. Dlaczego uczniowie zazwyczaj jej nie lubią? Co można zrobić, aby nauka tego przedmiotu była przyjemniejsza? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z pedagożką, dr Zuzanną Jastrzębską-Krajewską.

Dzień matematyki. Jak rozwijać zdolności matematyczne najmłodszych?

Zuzanna Jastrzębska-Krajewska ma doktorat z nauk społecznych i wie, jak uczyć najmłodszych, choć jak sama mówi, nie jest to proste. - Dzieci nie umieją jeszcze wejść w świat symboli i my musimy pomóc im w tym przejściu - mówiła w Dzień Dobry TVN pedagożka.

To przejście i naukę można wspomagać muzyką, ruchem oraz tańcem. - I działaniem. Matematyka, żeby była dobrze przez dzieci zrozumiana musi być uczona przez działanie, czynnościowo - dodała. Warto dodać, że 3/4 przedszkolaków wychodzi z przedszkola uzdolnionych matematycznie. Później ten talent gdzieś po drodze jest zabijany. - Kto lubi się uczyć przez nudę, w ławce szkolnej? - zapytał nasz gość.

Jak ułatwić dzieciom naukę?

Pedagożka zaprezentowała ćwiczenia, które warto wykonywać w czasie nauki. Dzięki nim będzie ona nie tylko łatwiejsza, ale przyniesie też lepsze efekty. - Wydłużasz skupienie uwagi. Powodujesz, że nagle pracują obie półkule. Tutaj akurat ćwiczyliśmy orientację w przestrzeni, a więc wstęp do geometrii, kodowania, dekodowania, czyli pisania i czytania. Do tego, żeby później lepiej parkować samochód, bo matematyka ma być nauką użytkową - mówiła dr Zuzanna Jastrzębska-Krajewska.

- Chodzi o to, żeby nauka nie była nudna. Matematyka ma uczyć zaradności życiowej i pamiętajmy, że nauka matematyki zaczyna się od przedszkola i bardzo ważnym etapem jest etap klas 1-3. Ponieważ to są fundamenty - dodała.

Jakie ćwiczenia ułatwiają naukę matematyki? Co jest potrzebne do ich wykonania? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości