Parenting

Dzieci na trampolinie mogą sobie zrobić krzywdę. Fizjoterapeuta radzi, jak temu zapobiec

Parenting

Autor:
Adam
Barabasz
Czy trampolina jest bezpieczna dla dziecka?
Czy trampolina jest bezpieczna dla dziecka?Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Lekarze alarmują, że niekontrolowane wygłupy na niestabilnym podłożu mogą skończyć się u chirurga, ortopedy lub stomatologa. Tymczasem latem na szpitalnych oddziałach ratunkowych gwałtownie wzrasta liczba hospitalizowanych z powodu z pozoru niewinnej aktywności fizycznej. W studiu Dzień Dobry TVN fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski wyjaśniał, jak bezpiecznie korzystać z trampolin.

Czy trampoliny są niebezpieczne?

Zdecydowana większość wypadków, do których dochodzi na trampolinie, wydarza się podczas skakania grupowego. Nie da się bowiem zapanować nad tym, gdzie upadną lub od kogo odbiją się uczestnicy zabawy. Rozpędzone ciało wprawione w ruch ma też dużo większą energię. To może wystarczyć, by spowodować nieszczęście.

- To jest dokładnie jak z nartami, basenem, czymkolwiek - wylicza fizjoterapeuta. - Rodzice nie wrzucają dziecka do wody i nie idą sobie grillować, chyba że coś ich pogięło. Tak samo jest z trampoliną, która jest absolutnie bezpieczna pod kilkoma warunkami. Po pierwsze dobra trampolina, dobry sprzęt, nie wyciągnięty z lamusa. Dwa: nadzór rodzicielski. Trzy: racjonalne myślenie o wszystkich aspektach, czyli, że np. nie wchodzimy w butach, nie wypuszczamy tam dwudziestu dzieci na raz - mówi.

Przy zachowaniu odpowiednich zasad skoczna zabawa może przynieść wiele korzyści.

- Trampolina jest cudownym narzędziem do wspierania rozwoju dziecka - podkreślił Paweł Zawitkowski. - Bardzo często używamy trampoliny jako wsparcia terapii.

Co grozi dzieciom, które zbyt często korzystają z trampolin?

Urazy, do których dochodzi na trampolinie, można zasadniczo podzielić na dwie grupy: ortopedyczne oraz niewydolność mięśni dna miednicy.

- Jeżeli przesadzimy z trampoliną, to może pojawić się ta niewydolność. (...) Jeżeli dziecko wie, że w każdej chwili będzie mogło skorzystać, to nie będzie na tej trampolinie siedziało do upadłego. Widziałem już takie dzieci, które jak się zmęczyły, to kładły się na trampolinie, byle z niej nie zejść, bo wiedziały, że nikt ich już na nią nie wpuści - zaznaczył.

Trampolina dla dzieci powinna być wyposażona w drążek. Warto również zadbać o materiał, z którego jest wykonany sprzęt. Tutaj najlepiej sprawdzą się trampoliny kauczukowe.

Zobacz rozmowę w studiu i dowiedz się więcej na temat ćwiczeń, które można wykonywać z dziećmi na trampolinie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości