Zwierzęta tak samo, jak ludzie chorują. Mają problemy z kończynami, zdarzają się też sytuacje, gdy ich łapy są całkowicie niesprawne. Jak pomóc takiemu psu, czy kotu? Jak powstają protezy i ortezy dla zwierząt? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Ewa Rutkowska, zoofizjoterapeutka, Łukasz Juszkiewicz, weterynarz, ortopeda oraz Sabina Złotorowicz, zoopsycholożka, Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom.
Seks kojarzy się głównie z przyjemnymi doznaniami, bliskością ukochanej osoby i możliwością wcielania w życie rozmaitych fantazji. Niestety zdarza się i tak, że miłosne uniesienia niosą za sobą fizyczny ból, a nawet kończą się wizytą w lekarskim gabinecie. Do jakich urazów może dojść w trakcie współżycia?
Lekarze alarmują, że niekontrolowane wygłupy na niestabilnym podłożu mogą skończyć się u chirurga, ortopedy lub stomatologa. Tymczasem latem na szpitalnych oddziałach ratunkowych gwałtownie wzrasta liczba hospitalizowanych z powodu z pozoru niewinnej aktywności fizycznej.
Opaski uciskowe, stazy medyczne i taktyczne to rodzaj medycznego oprzyrządowania, które ma na celu uratowanie życia ludzkiego. Dzięki ich zakładaniu możliwe jest tamowanie krwotoków. Kiedy się je stosuje i jakie są ich rodzaje?
Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Z ich pomocą leczy się urazy, zakrzepicę, a także powikłania po COVID-19. Kiedy jeszcze stosuje się taką terapię i jak robić to bezpiecznie? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Bartłomiejem Kasprzakiem, lekarzem.
Hodowla komórek regenerujących chore chrząstki to szansa dla osób cierpiących na zwyrodnieniowe zmiany stawów i tych, które doznały poważnych urazów stawów w wyniku wypadków. W Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Szymona Dragana i prof. Julię Bar z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pracujących nad wdrożeniem tej rewolucyjnej metody. Dowiedzieliśmy się od nich, na czym polega wytwarzanie chondrocytów, które mają regenerować zepsute chrząstki i na jakim etapie są prace.
Kolorowe plastry. Choć często widziane są na ciele sportowców, dla wielu osób stanowią cały czas zagadkę. Do czego służą plastry do kinezytapingu? Dlaczego mają różne kształty i kolory? Jak je naklejać? W przypadku jakich urazów można je stosować? Wyjaśniła nam to fizjoterapeutka Agnieszka Wierciak, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN.