Urazy w trakcie seksu. Ekspert ostrzega: "W skrajnych przypadkach może zakończyć się amputacją penisa"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Przerwa od seksu z związku
Przerwa od seksu z związku
Życie i seks po usunięciu piersi
Życie i seks po usunięciu piersi
Seks kojarzy się głównie z przyjemnymi doznaniami, bliskością ukochanej osoby i możliwością wcielania w życie rozmaitych fantazji. Niestety zdarza się i tak, że miłosne uniesienia niosą za sobą fizyczny ból, a nawet kończą się wizytą w lekarskim gabinecie. Do jakich urazów może dojść w trakcie współżycia? Czy ryzyko odniesienia uszczerbku na zdrowiu powinno stanowić przestrogę dla entuzjastów erotycznych eksperymentów? W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl odpowiedzi na te pytania udzielił seksuolog i psychoterapeuta, Andrzej Gryżewski.

Wiele osób nie dopuszcza do siebie myśli, że chwile spędzone w sypialni mogą prowadzić do bolesnych kontuzji. Tymczasem urazy w trakcie seksu zdarzają się dość często. Zmagają się z nimi zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Co ciekawe, nie trzeba być zwolennikiem niestandardowych pozycji seksualnych, by nabawić się problemów zdrowotnych po upojnej nocy z partnerem.

Urazy w trakcie seksu - na co najczęściej narzekają mężczyźni?

Zdecydowana większość kobiet i mężczyzn pragnie czerpać z aktu seksualnego radość, wiążąc go z przyjemnością, spontanicznością oraz możliwością spełniania ukrytych fantazji. Trudno byłoby oddawać się miłosnym uniesieniom z poczuciem, że staną się one źródłem jakichkolwiek problemów. W trakcie stosunku może jednak dojść do rozmaitych urazów. W tym miejscu warto podkreślić, że wiele z nich wymaga interwencji lekarza.

- U mężczyzn najczęściej występują urazy żołędzi. Trzeba pamiętać, że skórka, która okrywa żołądź, jest bardzo delikatna. Na skutek intensywnej stymulacji może dochodzić do mikrourazów i otarć, a w konsekwencji także do stanów zapalnych i zwiększenia ryzyka zainfekowania chorobami przenoszonymi drogą płciową. Pacjenci często zgłaszają się z tym problemem do wenerologów - zauważa Andrzej Gryżewski, jednocześnie podkreślając, że wizyta u specjalisty pozwala uchronić się przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Niestety wiele osób wzbrania się przed takim rozwiązaniem, nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji.

- Intensywne doznania seksualne nierzadko traktowane są jako forma odstresowania, relaksu. W swoim gabinecie spotykam mężczyzn, którzy z uwagi na liczne obowiązki zawodowe na co dzień funkcjonują z nadwyżką adrenaliny, a tym samym nie stronią od mocnych wrażeń w weekendy. Zazwyczaj sięgają po używki, stosują tak zwany chemsex, przez co ich seksualność jest bardziej dynamiczna, ale też ryzykowna. Pękają im prezerwatywy, dochodzi do rozmaitych urazów, zakażeń. Ta grupa jest w dużym stopniu zaniedbana, bowiem większość tych osób boi się zgłosić do lekarza po zażyciu środków odurzających - wyjaśnia współautor bestsellerowej książki "Sztuka obsługi penisa" i dodaje, że aktywni seksualnie mężczyźni mogą zmagać się również z innymi problemami.

- Zdarza się, że podczas stosunku dochodzi do przerwania błony białawej, ochraniającej ciała jamiste członka. Może to skutkować chorobą Peyroniego, czyli skrzywieniem penisa, a co za tym idzie obniżoną zdolnością do zdrowej erekcji. Inną dolegliwością, o której warto wspomnieć, jest priapizm, rozpoznawany zwykle u panów uprawiających wspomniany wcześniej chemsex. W dużym uproszczeniu można określić to jako ciągłą sztywność członka, utrzymującą się nawet przez kilka godzin. W skrajnych przypadkach bolesny wzwód może zakończyć się amputacją penisa - tłumaczy doświadczony seksuolog.

Na jakie urazy w trakcie seksu narażone są kobiety?

Urazy w trakcie seksu w równym stopniu dotyczą mężczyzn i kobiet. Panie borykają się jednak ze zgoła innymi problemami. Zdaniem eksperta, dla płci pięknej szczególnie ryzykowne mogą okazać się regularne zbliżenia z różnymi partnerami.

- Nieustabilizowane życie seksualne wiąże się z ciągłą zmianą flory bakteryjnej w pochwie. Współżycie z kilkoma osobami w krótkim odstępie czasu może prowadzić do zakażeń bakteryjnych, upławów, jak również bolesnych otarć. Ryzyko infekcji czy urazów ciała wzrasta w przypadku kontaktu z wysokoreaktywnymi mężczyznami, którzy zażywają wiagrę bądź stosują chemsex - przestrzega Andrzej Gryżewski. Dodaje też, że kobiety pozostające w stałych związkach również nie pozostają wolne od rozmaitych komplikacji zdrowotnych po stosunku.

- Wielu mężczyzn nie dba o grę wstępną, co przekłada się na brak nawilżenia u partnerki, brak lubrykacji. Szerzej pisałem o tym w właśnie wydanej "Sztuce obsługi waginy". Inwazyjna penetracja kończy się zaburzeniami bólowymi podczas stosunku, czyli tak zwaną dyspareunią. Jeśli takie zbliżenia zdarzają się regularnie, u kobiety rozwija się trudna do leczenia dysfunkcja w postaci pochwicy. Ciało broni się przed penetracją - dochodzi do skurczu mięśni, który całkowicie uniemożliwia odbycie stosunku. Niestety pochwica nie włącza się w przypadku próby molestowania seksualnego czy gwałtu. Obserwuje się ją raczej u kobiet w stałych związkach, mających za sobą doświadczenia związane z niechcianym seksem. Dysfunkcja daje o sobie znać także w przypadku próby penetracji zbyt dużym dla kobiety penisem - wyjaśnia ekspert, jednocześnie zwracając uwagę na zmiany w psychice, które nierzadko idą w parze ze wspomnianymi wcześniej dolegliwościami.

- Nasz mózg generalnie jest tak stworzony, żeby uwypuklać zagrożenia, skanować otoczenie pod ich kątem. Jeśli wielokrotnie dochodzi do urazów w trakcie współżycia, to głowa programuje się w określony sposób. Wysyła komunikaty nakazujące zamknąć się na daną osobę, na płeć przeciwną, a później w ogóle na seksualność. Nad tym trzeba pracować. W swoim Instytucie spotykam osoby, które od kilku kilkunastu lat nie uprawiają seksu i nie mają pojęcia, z czego to wynika. Często okazuje się, że w przeszłości miały styczność z partnerem, który był na przykład bardzo choleryczny, upokarzający, agresywny i to wywołało traumę, zablokowało seksualność na dłuższy czas - tłumaczy doświadczony seksuolog.

Urazy w trakcie współżycia a pozycje seksualne

Ryzyko uszkodzenia ciała w trakcie stosunku zwykle kojarzone jest z wyszukanymi pozycjami seksualnymi. Zdaniem eksperta nie trzeba szukać ekstremalnych doznań w sypialni, by nabawić się różnorodnych obrażeń. Oznacza to, że na nieprzyjemne konsekwencje współżycia narażony jest w zasadzie każdy, nie tylko entuzjaści kamasutry.

- Każda pozycja, która wywołuje dyskomfort, może okazać się urazogenna. Najczęściej słyszę o pozycji od tyłu, niosącej za sobą dolegliwości bólowe u kobiet. Pozycje misjonarska czy na jeźdźca także mogą wiązać się z nieprzyjemnymi doznaniami. To jest bardzo indywidualna sprawa. Nie trzeba wisieć pod żyrandolem. Nawet prozaiczne pozycje mogą okazać się niebezpieczne. Trzeba uważać na wszystko, co stwarza poczucie dyskomfortu i omawiać to z partnerem - ocenia Andrzej Gryżewski. Zauważa też, że wiele par decyduje się rozpalić namiętność za pomocą eksperymentów i nieszablonowych gadżetów, a to nierzadko kończy się wizytą w szpitalu.

- W dążeniu do osiągnięcia orgazmu kochankowie wpadają na rozmaite pomysły. Zdarza się, że na izby przyjęć trafiają kobiety, które wprowadziły do waginy ogórka, cukinię, marchewkę, a nawet dezodorant. Głęboko włożone przedmioty trudno jest wydostać i niezbędna jest lekarska interwencja. To jeden z wielu przykładów intymnych wpadek - podsumowuje współautor bestsellerowej książki "Sztuka obsługi penisa".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: South_agency/Getty Images/archiwum prywatne Andrzeja Gryżewskiego

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Zdradza sekrety córki jej ojcu. Psycholog: "To może mieć długofalowe konsekwencje"

Zdradza sekrety córki jej ojcu. Psycholog: "To może mieć długofalowe konsekwencje"

Blanka Lipińska pokazała nam wnętrza swego nowego domu

Blanka Lipińska pokazała nam wnętrza swego nowego domu

Co to jest socjoseksualność? "Pod spodem jest prawdopodobnie nieszczęśliwa i samotna osoba"

Co to jest socjoseksualność? "Pod spodem jest prawdopodobnie nieszczęśliwa i samotna osoba"

Łukasz Orbitowski zmierzył się z Małgorzatą Rozenek-Majdan. Co musieli zrobić? "Czujesz fizyczny ból"

Łukasz Orbitowski zmierzył się z Małgorzatą Rozenek-Majdan. Co musieli zrobić? "Czujesz fizyczny ból"

Chcesz wygładzić zmarszczki i ujędrnić skórę twarzy? Sprawdź, który kolagen zacząć suplementować
Materiał promocyjny

Chcesz wygładzić zmarszczki i ujędrnić skórę twarzy? Sprawdź, który kolagen zacząć suplementować

"Milionerzy". Kto żyje w Ćottogramie? Uczestniczka wahała się do ostatniej chwili

"Milionerzy". Kto żyje w Ćottogramie? Uczestniczka wahała się do ostatniej chwili

Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"

Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"

Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"
Materiał promocyjny

Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"

"Wymarzony Szkolny Obiad". Poznaj przepisy na dania, które pokocha każdy uczeń
Materiał promocyjny

"Wymarzony Szkolny Obiad". Poznaj przepisy na dania, które pokocha każdy uczeń

Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?
Materiał promocyjny

Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?

Jak zrobić pizzę idealną? Swój sekret zdradził uczestnikom "MasterChef Nastolatki" mistrz pizzy Valerio Valle

Jak zrobić pizzę idealną? Swój sekret zdradził uczestnikom "MasterChef Nastolatki" mistrz pizzy Valerio Valle

Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

13-osobowa rodzina Clarke jest już w Tajlandii. To nie koniec ich dalekich podróży

13-osobowa rodzina Clarke jest już w Tajlandii. To nie koniec ich dalekich podróży

Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy

"Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień
Materiał promocyjny

"Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień

Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

"Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

"Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego

Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego