"Mam uczulenie na lateks", "nie ufasz mi", czyli najczęstsze wymówki przed stosowaniem antykoncepcji

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pierwsza antykoncepcja
Pierwsza antykoncepcja
Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens?
Nie ma miłości bez zazdrości?
Kłótnie w związku
Kłótnie w związku
Coraz więcej młodych ludzi nie chce się zabezpieczać podczas seksu i tym samym naraża się nie tylko na niechcianą ciążę, ale także infekcje przenoszone drogą płciową. Jeden z głównych argumentów brzmi: "przecież wyjmę na czas". To jednak zawodne. Jakie jeszcze wymówki można usłyszeć z ust partnerów? Jak reagować, gdy o bezpieczniejszym współżyciu myśli tylko jedna strona? O tym rozmawiałam z Katarzyną Banasiak-Marszałek, koordynatorką Grupy Ponton oraz dr Agatą Loewe-Kurillą, założycielką Instytutu Pozytywnej Seksualności.

Wymówki przed stosowaniem antykoncepcji

- Nie wiem, co robić. Mam 17 lat, w maju tego roku poznałam fajnego chłopaka. Od tej pory spędzamy ze sobą każdy dzień i dogadujemy się bez słów. W wakacje zaczął naciskać na seks. Też tego chce, jednak jest mały problem. On nie chce się zabezpieczać. Gdy powiedziałam, że nie będę z nim współżyć bez prezerwatywy, zaczął krzyczeć, że mu nie ufam. A mi zależy tylko na komforcie psychicznym i bezpiecznym seksie. Jestem młoda, nie chce ryzykować ciążą. Co robić? – pisała na forum Karolina.

Jej historia nie była wyjątkiem. Pod postem dziewczyny pojawiło się dużo więcej komentarzy internautek, które borykają się z podobnymi problemami. "Mam uczulenie na lateks", "wyjmę w porę", "z gumką się nie liczy", "albo bez, albo wcale" – to najczęstsze wymówki, jakie padają tuż przed współżyciem. Jak reagować w takich sytuacjach? Co robić?

Kluczowe jest bezpieczeństwo i komfort wszystkich zainteresowanych. Jeśli komuś zależy na tym zabezpieczaniu, to nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby taka osoba miała ulec. Wtedy do takiego stosunku nie dochodzi. Priorytetem, żeby czerpać radość ze zbliżenia, jest poczucie bezpieczeństwa
- powiedziała Katarzyną Banasiak-Marszałek, koordynatorką Grupy Ponton.

Ekspertka dodała także, aby przed stosunkiem omówić nie tylko jego warunki, ale również kwestie przyszłości i ewentualnej wpadki. - Żadna forma antykoncepcji nie daje 100 procent pewności, warto rozmawiać z partnerem/partnerką, jak dana osoba zapatruje się na relacje, jakie ma plany i przekonania, gdyby zabezpieczenie zawiodło.

- Antykoncepcja jest niezwykle ważna, służy zabezpieczaniu przed niechcianymi ciążami. Infekcje przenoszone drogą płciową są demokratyczne i nie znają granic. Są powszechne – dodała dr Agata Loewe-Kurilla.

Jak przekonać partnera do użycia antykoncepcji?

Świadomość ryzyka i rozmowa z drugą połówką to kluczowa sprawa przed rozpoczęciem każdego współżycia. Jak się okazuje, wiele osób zdaje sobie sprawę z konsekwencji braku zabezpieczeń, a mimo wszystko wciąż nalega na rezygnację z prezerwatyw. Odpowiedzialność za zabezpieczanie jest natomiast zrzucana na kobiety.

- Piszą i dzwonią do nas dwie strony, zarówno osoby, które chcą zastosować prezerwatywę, jak i druga strona, która nie jest przychylnie nastawiona. Zdarzają się także osoby, które dzwonią i mówią, że nie chcą stosować prezerwatywy, bo jest to dla nich niewygodne, bo tracą wzwód i ostatecznie bardziej im zależy na tym, żeby podczas stosunku i penetracji "dobrze wypaść". Jeżeli ma się nieprzećwiczone zakładanie prezerwatywy, to może to być stresujące dla osób debiutujących i te problemy z erekcją mogą wystąpić – powiedziała Katarzyna Banasiak-Marszałek, koordynatorka Grupy Ponton.

Ekspertka dodała więc, że warto przed współżyciem poćwiczyć zakładanie prezerwatywy. Co więcej, wytłumaczenia pod tytułem "gumka jest za mała", "niewygodna" są mitem. – W internecie znaleźć można wiele filmików, na których eksperci pokazują, jak poprawnie założyć prezerwatywę oraz, że prezerwatywy mają różne rozmiary i można je dobrać odpowiednio do gabarytów danej osoby. Co więcej, uczulenia na lateks mogą występować, ale w sklepach dostępny jest wiele produktów wykonanych z różnych materiałów.

Doktor Agata Loewe-Kurilla podkreśliła natomiast, że w Polsce potrzebna jest przede wszystkim edukacja seksualna. Zarówno dziewczynki jak i chłopcy od najmłodszych lat powinni uczyć się, czym jest zapłodnienie, jak do niego dochodzi oraz wyznaczać granicę i być asertywnym, gdy nie mamy na coś ochoty.

- Tutaj jest bardzo dużo pracy mam córek, by nauczyć je wyznaczać granice oraz przekazać wiedzę o ciele, o tym jak wygląda zapłodnienie, jak ono przebiega. Chłopcy natomiast powinni być uczeni, że odmowa to nie jest coś, co powinno uderzać w fundamentalne poczucie własnej wartości. Niestety coraz częściej słyszy się, że po odmowach dochodzi do odrzucenia partnerki bądź do przekroczeń seksualnych. Zdarza się, że partnerzy zdejmują prezerwatywę w trakcie współżycia, a to już rodzaj gwałtu – dodała dr Agata Loewe-Kurilla.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Fabio Formaggio/EyeEm/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana