Opaski uciskowe, stazy medyczne i taktyczne to rodzaj medycznego oprzyrządowania, które ma na celu uratowanie życia ludzkiego. Dzięki ich zakładaniu możliwe jest tamowanie krwotoków. Kiedy się je stosuje i jakie są ich rodzaje?
Opaski uciskowe i stazy medyczne - co to?
Opaski uciskowe dawniej nazywane były również manszetami. Obecnie dominuje nazwa opaski uciskowe oraz stazy medyczne. Stosowane są przy udzielaniu pierwszej pomocy w sytuacji silnego krwawienia, które może zagrażać życiu. Opaska umożliwia dociśnięcie tętnicy do kości przez co zamyka się jej światło i nie dochodzi do wykrwawienia. Stazy medyczne zakładane są również podczas pobierania krwi.
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Oryginalne opaski są długie na około metr i szerokie na 5 centymetrów. Ponadto, wykonywane są z miękkich materiałów. Jeżeli zostanie poprawnie nałożona, tętno powinno zaniknąć w jej okolicy, a skóra - zblednąć. Zdejmowana powinna być jedynie przez wykwalifikowanego lekarza.
Należy uważać, aby nie mylić opaski uciskowej z opatrunkiem uciskowym, który jest stosowany przy krwawieniach, a nie masywnym krwotoku.
Opaski uciskowe i stazy - jak ich używać?
Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji opaski uciskowe stosowane są tylko w sytuacji amputacji, zmiażdżenia bądź wypadku masowego. Powinna być założona około 5 do 7 cm powyżej uszkodzonego miejsca, a jeśli nie da się zlokalizować krwawienia, to stazę zakłada się na tzw. proksymalnej części kończyny. A zatem w miejscu, gdzie przebiegają pojedyncze kości.
Kiedy opaska zostanie założona, powinno się zapisać godzinę jej nałożenia tak, aby była łatwo dostępna, np. na kartce umieszczonej w pobliżu opatrunku.
Stazy taktyczne - kiedy się je stosuje?
Stazy taktyczne są tym samym, co opaski uciskowe, a zatem służą do tamowania masywnych krwotoków. Stosowana jest również nazwa krępulec. Stanowią jeden z podstawowych elementów podstawowego wyposażenia medycznego żołnierza na polu walki. Obecnie uznawane są również jako obowiązkowe wyposażenie służb policyjnych i straży pożarnej.
Stosowane są tak samo, jak opaski uciskowe - czyli w sytuacjach dużego krwotoku celem jego zahamowania.
Rodzaje staz i opasek uciskowych
Wśród wojskowych opasek uciskowych wyróżnia się trzy najważniejsze rodzaje:
- opaska typu CAT - Combat Application Tourniquet, to najpopularniejsza opaska używana przez różne armie na całym świecie. Jest ona złożona z paska obszytego rzepem z elementem krępującym w postaci polimerowego kołka z elementem blokujacym;
- opaska typu MAT - Mechanical Adventage Tourniquet - to opaska, która była stosowana jako indywidualne wyposażenie wojska polskiego, które wyjeżdżało na misje. W jej skład wchodziło półkole, jako stały element, oraz osadzone na nim pokrętło, gdzie było miejsce do zapisania daty założenia opaski. Dodatkowo przy opasce znajduje się pasek z zaczepem;
- opaska typu SOFTT - Special Operations Forces Tactical Tourniquet, to obecnie najpopularniejsza z używanych przez wojsko opasek uciskowych. Ma wysoką wytrzymałość na różne warunki atmosferyczne i terenowe, a do tego wykonana jest ze specjalnych materiałów. Budową zbliżona do CAT, z tymże zamiast rzepa blokującego ma klamrę ze śrubką zabezpieczającą, a element krępujący wykonany jest z aluminium.
Ponadto dostępne są medyczne opaski uciskowe, nazywane również komercyjnymi, ponieważ można je dostać w aptekach.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Katastrofizm – czym jest to zjawisko i jak się przejawia w obecnych czasach?
- "Straciłem wszystko przez alkohol". Był bezdomny, teraz jest przedsiębiorcą
- Przekaż 1% podatku na Fundację TVN. Dołóż cegiełkę do budowy Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Na Ratunek
Źródło zdjęcia głównego: RossHelen/Getty Images