Ortezy, wózki, protezy. W jakich sytuacjach są niezbędne?
Łukasz Juszkiewicz, weterynarz, ortopeda powiedział w Dzień Dobry TVN, że do najczęściej diagnozowanych schorzeń u zwierząt należą problemy z więzadłami kolanowymi, dysplazja stawów biodrowych oraz dysplazja stawów łokciowych. - Najczęściej są to zwierzaki, które mają jakieś predyspozycje rasowe w typie labradorów, owczarków niemieckich, coraz częściej owczarków berneńskich, czy podhalańskich, czy niestety wszystkie te rasy, które ulegają tendencji przerasowienia. Przerasownie - to wynika z naszej chęci otrzymania określonego psa. Skupiamy się na tym, żeby pies miał ładną sierść albo określony kształt głowy, zapominamy o reszcie psa. Otrzymujemy psy, które 50 lat temu były odważne teraz są spanikowane. Psy, które miały proste nogi teraz mają krzywe nogi, kosztem tego, że wyglądają w taki sposób, jak my chcemy - tłumaczył nasz rozmówca.
Mogłoby się wydawać, że wózek otrzymuje ten psiak, którego łapy są zupełnie niesprawne, tymczasem nie jest to do końca prawda. - Wózki tak naprawdę mogą pełnić funkcję inwalidzką wtedy, kiedy pies ma zupełnie niesprawny tył, [...], istnieją też wózki czterokończynowe, kiedy pies jest niesprawny, istnieją też wózki na przód [...] mogą pełnić funkcję rehabilitacyjną, wtedy kiedy pies chodzi trochę i nawet np. może się ten stan poprawić, dzięki temu, że pies na wózku ćwiczy - dodała Ewa Rutkowska, zoofizjoterapeutka.
Jak oswoić psa z protezą?
Jeśli zwierzak wcześniej był bardzo aktywny, w momencie, kiedy musi zrezygnować z ruchu, warto zadbać o to, aby mógł się rozwijać umysłowo. - Jest na to mnóstwo różnych sposobów. Ważne jest także oswojenie z wózkiem i protezą, żeby już przy pierwszym kontakcie, [...], żeby pies się nie zraził, żeby się nie potknął, nie wywrócił, żeby te pierwsze kroki, żeby ten pierwszy ruch był w przestrzeni bezpiecznej, gdzie jest szeroko, najlepiej na smyczy, szczególnie kiedy pies poczuje swoje możliwości. Trzeba przy wszelkich kontuzjach, przy wszelkich chorobach również myśleć o tym, jak pies się czuje i pracować z jego psychiką, jego emocjami - podkreśliła Sabina Złotorowicz, zoopsycholożka, Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom.
Jak powstają protezy dla zwierząt? Jak są dobierane? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Najstarszy pies na świecie został pozbawiony tytułu. Dlaczego?
- To zwierzę wybrało się "na siłkę". Nic bardziej zaskakującego dziś nie zobaczysz
- Wieloryby mają największe jądra w świecie zwierząt. Ile ważą? "To są tacy hipisi"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN