Zwierzęta tak samo, jak ludzie chorują. Mają problemy z kończynami, zdarzają się też sytuacje, gdy ich łapy są całkowicie niesprawne. Jak pomóc takiemu psu, czy kotu? Jak powstają protezy i ortezy dla zwierząt? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Ewa Rutkowska, zoofizjoterapeutka, Łukasz Juszkiewicz, weterynarz, ortopeda oraz Sabina Złotorowicz, zoopsycholożka, Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom.
Gabriela Kamińska jako osoba wrażliwa na ludzkie cierpienie postanowiła wykorzystać swoje zdolności w pomocy potrzebującym. Daje pacjentom po wypadkach i nowotworach nie tylko nowe twarze i kończyny, a Amazonkom - piersi, ale przede wszystkim nadzieję. - Zajmuję się osobami cierpiącymi z widocznymi ubytkami - przyznaje w cyklu "Siła jest kobietą".
Allison Vest, gwiazda nowego programu "TLC", tworzy niezwykłe, realistyczne protezy. Przywraca kształt ciału, a ludziom nadzieję. W jedynym polskim wywiadzie "Ciałotwórczyni" zdradziła kulisy swojej pracy.
Dwa lata temu Forest stracił dwie łapy w kłusowniczych wnykach. Jego stan był bardzo zły i szanse na przeżycie miał znikome. A jednak jego wola walki zwyciężyła. Forest przeżył, a dwie brakujące łapki zastąpiły protezy. W operacjach ratujących życie pieska i jego rehabilitacji uczestniczył student weterynarii Jakub Kotowicz. Przyszły weterynarz zakochał się w swoim pacjencie i po miesiącach zajmowania się nim, wziął go do siebie na stałe. Czym Forest uwiódł swojego opiekuna? Jak Forest zareagował, kiedy pierwszy raz przymocowano mu protezy? Jak one działają? Jakuba Kotowicza i Foresta gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Szacuje się, że dzieci, które w wyniku konfliktu w Syrii straciły kończyny jest ponad 260 tys. Pieniądze na protezy dla wielu z nich organizuje Polska Misja Medyczna. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prezes PMM Ewę Piekarską i koordynatorkę pomocy dla Syrii Małgorzatę Olasińską-Chart, aby zapytać, ile kosztuje jedna proteza i jak można wspomóc misję. Czy Polacy chętnie angażują się w pomoc dla dzieci z Syrii?
Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii dr Krzysztof Grandys z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie tworzy protezy rąk za pomocą drukarek 3D. Zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby opowiedział o swojej niezwykłej pracy. Jak działają protezy? Ile kosztują?
Kilka miesięcy temu Forest został znaleziony w lesie. Pies był zaplątany w kłusownicze wnyki. Zwierzak nie był w stanie sam się z nich wyplątać. Tak spędził aż dwa tygodnie. Znalazł go miejscowy leśniczy. W lecznicy weterynaryjnej w ostatniej chwili udało się uratować życie Foresta. Niestety psiak stracił dwie łapki. Szansą na powrót do pełnej sprawności są protezy. Jak my możemy pomóc Forestowi? I jak uniknąć podobnych sytuacji? Na kanapie Dzień Dobry TVN zasiedli: opiekunowie Foresta: Jakub Kotowicz i Tomasz Żołnierz oraz Artur „Kornik” Sowiński, pięściarz.
Gość Zielonych Drzwi Ewa Kieryk w wieku szesnastu lat uległa wypadkowi, w wyniku którego straciła obie nogi. To był dla niej ogromny dramat, ale postanowiła zamknąć ten rozdział w swoim życiu i skoncentrować się na spełnianiu swoich marzeń. I właśnie o tym nowym etapie opowiedziała Annie Maruszeczko. Ewa do studia przyszła wraz ze swoją mamą Agatą.
Gościem Dzień Dobry TVN była Aimee Mullins, która ma na koncie złote medale olimpijskie, współpracę z najlepszymi projektantami mody i role filmowe. Magazym "People" zaliczył ją do grona 50 najpięknieszych ludzi świata. I nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że Aimee Mullins od drugiego roku życia porusza się za pomocą protez. Co sprowadza modelkę do Polski?
Dwa lata temu Bartek wpadł po pociąg. W wyniku wypadku stracił obie nogi. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy go razem z Grzegorzem Skrzeczkiem - fizjoterapeutą polskiej piłkarskiej drużyny ampfootbolowej. Jak w naszym kraju wygląda system dofinansowań do protez?