Parenting

Rodzice, nauczyciele i dzieci stworzyli ekologiczno – sensoryczny plac zabaw. "Kiedyś nie było dużo zabawek i trzeba było samemu wymyślać"

Parenting

Autor:
Oskar
Netkowski
Reporter:
Arkadiusz Gdula
Plac zabaw rodziców i dzieci
Plac zabaw rodziców i dzieciDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Takiego placu zabaw nie ma nigdzie indziej. Choć przestrzenie stymulujące rozwój sensoryczny dzieci nie należą już do rzadkości, to zamojskie przedszkole postawiło na sprzęty wykonane przez rodziców, pracowników i samych podopiecznych. Reporter Dzień Dobry TVN na własne oczy przekonał się, jak niezwykłe jest to miejsce.

Wyjątkowe przedszkole

Przy przedszkolu nr 7 w Zamościu, powstało wyjątkowe miejsce. Plac zabaw, gdzie nie cichnie śmiech dzieci, został zbudowany na bazie autorskich pomysłów nie tylko pracowników placówki, ale także rodziców i podopiecznych. Wszystkie zabawki zrobione są ręcznie - nic nie zostało zamówione w żadnym sklepie.

- Osiedle jest zielone, znajdujemy się blisko rzeki, rosną tu drzewa. Postanowiliśmy, że będzie to ekologiczno-sensoryczny plac zabaw - mówiła Aleksandra Baranowicz, dyrektorka przedszkola.

Standardowe place zabaw rozwijają zdolności ruchowe dzieci, ale rzadko kiedy wspierają rozwój zmysłów takich jak słuch, dotyk czy wzrok.

Ekologiczno-sensoryczny plac zabaw

Nie tylko dzieci, ale także rodzice nie kryją radości. Ich pociechy od teraz mogą spędzać czas w wyjątkowym miejscu. Sensoryczne, interaktywne urządzenia rozwijają nie tylko zmysły, ale wpływają również na lepszą współpracę w grupie, rozwój wyobraźni oraz zachęcają do nauki przez zabawę. 

- Powstała pierwsza kuchnia i okazało się, że jest hitem, bo bardzo się spodobała. Pojawiły się także sztalugi malarskie. Panie nauczycielki zaprojektowały ścieżkę sensoryczną i z każdym dniem powstawał nowy pomysł, który został zrealizowany - relacjonowała Agnieszka Bielak, mama Zuzi i Miłosza.

Współtworzenie przestrzeni rekreacyjnej okazało się świetną zabawą dla rodziców.

- To był też powrót do dzieciństwa. Pokazaliśmy dzieciom, jak bawiliśmy się kiedyś, kiedy nie było tak dużo zabawek i trzeba było samemu wymyślać - podsumowała Aleksandra Baranowicz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości