To, że dzieci chętnie naśladują dorosłych, nie jest dla nikogo tajemnicą. Czy jednak oznacza to, że na wszystko powinniśmy im pozwalać? Czy makijaż w wieku 10-14 lat na pewno jest odpowiednim sposobem na wyrażenie siebie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Marta Gąska, makijażystka i Marta Bąkowska, psycholog kliniczny dzieci i młodzieży
Czy dzieci mogą się malować?
W internecie można znaleźć mnóstwo filmów, w których bardzo małe dziewczynki pokazują, jak się malują. Nasza reporterka przeprowadziła sondę uliczną, aby sprawdzić, co na ten temat myślą dorośli. - Uważam, że to jest zbyt wczesny wiek na malowanie. Nie chciałabym, żeby moja córka w wieku 10 lat się malowała - powiedziała pani Karolina.
- Nie powinny się dzieci malować. W Stanach jest kult takiego małego dziecka - księżniczka, królewna - i to samo w Polsce się dzieje - stwierdziła pani Renata. - Czy to jest dobre, czy nie? Trudno mi oceniać. Jak się czują z tym dobrze, to czemu nie - tłumaczył pan Piotr.
- To jest za prędko, zdecydowanie. Niekiedy taka osoba 10 lat ona już wygląda na 14 lat, to co będzie później? Ale nie zapominajmy, że też byłyśmy młode i argumenty nie trafiały do nas żadne, o tym trzeba pamiętać - wyznała pani Mieczysława.
Dziecko chce się malować - czy rodzic powinien tego zabronić?
Marta Gąska, makijażystka, mama 12-letniej Leny i 13-letniej Laury (i 18-letniego Aleksandra) wyznała, że od pewnego czasu jej dziewczyny same kupują sobie kosmetyki i mają ich bardzo dużo. - Zobaczą coś na TikToku, coś jest viralowe i one od razu chcą to mieć, tego pragną. One się nie malują do szkoły, bo nie mogą i tutaj ukłon w stronę szkoły, która absolutnie zabrania. Natomiast w sobotę czy w niedzielę, poza szkołą, ten makijaż wygląda tak, że to jest tusz do rzęs, żel do brwi, trochę korektora, ale one i tak to zbierają. To jest jakiś rodzaj zbieractwa, kolekcjonowania - powiedziała w Dzień Dobry TVN Marta Gąska.
Makijażystka dodała, że gdy próbuje rozmawiać z córkami i przekonywać je, żeby np. odkładały pieniądze na podróże, słyszy od nich, że powinna się cieszyć, że nie wydają pieniędzy na fast foody. - Próbuje z nimi rozmawiać, ale nie dociera - tłumaczyła.
W ocenie Marty Bąkowskiej, psycholog kliniczny dzieci i młodzieży, rodzic powinien postawić sprawę jasno i zabronić dziecku malowania się i korzystania z kosmetyków, które nie są przeznaczone dla dzieci. - Mamy takie tempo podawania tych wszystkich informacji, w tym viralowych. One się pojawiają szybciej niż odruch zamknięcia oczu. My dorośli jesteśmy w szoku, [...], nie nadążamy za naszymi dziećmi, a w tym czasie nasze dzieci bezrefleksyjnie kopiują różne trendy, bo oczywiście dziewczynki zawsze chciały naśladować, ale kiedyś one wyraźnie czuły, że one są dziećmi i że to jest zabawa, i gdzie ta zabawa się kończy. Obecnie dzieci czują się, jakby były dorosłe, kompletnie nie mają w tym rozeznania, kompletnie nie idzie za tym dojrzałość - wyjaśniła.
Należy zwrócić uwagę, że za małymi dziećmi, które na filmach w internecie pokazują, jak się malują, stoi dorosły. To on nagrywa, a później zamieszcza nagranie w sieci. - Dawniej nie tylko rodzicie ponosili odpowiedzialność za wychowywanie dzieci i za ich bezpieczeństwo. (Robiło to) całe społeczeństwo i tego mi brakuje - stwierdziła specjalistka.
W sytuacji, gdy dziecko bez rodzica przychodzi do drogerii i chce kupić kosmetyk, który nie jest przeznaczony da niego, sprzedawca powinien zareagować i nie sprzedać go dziecku. - Może warto jakoś pójść odgórnie i się zastanowić, czy nie uruchomić odpowiedzialności społecznej. Są rodzice niedojrzali, którzy sami potrzebują dorosłego, który im powie "stop, to nie tędy droga" - podsumowała specjalistka.
Co jeszcze można zrobić? Jakie rozwiązania zastosować? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- "Teddy bear bob" to cięcie, które pokochały Kardashianki. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jak nosić je na co dzień
- Amber blonde najmodniejszym kolorem włosów na wiosnę 2025. Podkreśli twoją urodę i sprawi, że będziesz błyszczeć
- Wrong jacket theory. Zobacz, jak modnie wystylizować kurtkę w 2025 roku
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Sylwia Witas
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN