Czym myć pędzle do makijażu? Istnieje wiele środków, które mogą ci w tym pomóc. Niezależnie jednak od tego, który preparat zastosujesz, ważna jest również odpowiednia technika oraz właściwie dobrany sposób suszenia. Pamiętaj, że regularne dbanie o pędzel może znacznie przedłużyć jego żywotność.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Makijaż
Jak myć pędzle do makijażu? Kosmetyki do czyszczenia
Do czyszczenia pędzli najlepiej sprawdzą się środki pielęgnacyjne, np.:
- szare lub antybakteryjne mydło w kostce lub płynie,
- szampon dla niemowląt,
- płyn micelarny,
- olejek myjący,
- oliwka dla dzieci,
- specjalistyczny płyn lub spray dezynfekujący.
W przypadku mocno zabrudzonych pędzli warto zastosować olejek myjący lub oliwkę dla dzieci – oba rodzaje kosmetyków rozpuszczają tłuszcz. Jeśli zamierzasz myć pędzle syntetyczne, wypróbuj mydło lub szampon dla dzieci. W sytuacji, gdy zależy ci na błyskawicznym umyciu tego typu akcesoriów do makijażu, zastosuj specjalistyczny płyn dezynfekujący. Możesz jego niewielką ilość wlać np. na chusteczkę, a następnie wetrzeć ją w pędzel. Pamiętaj jednak, że jeżeli ma on delikatne włosie, możesz go w ten sposób odkształcić.
Interesującym rozwiązaniem jest również zasilana na baterie myjka do czyszczenia pędzli do makijażu. Aby z niej skorzystać, należy wlać do środka płyn, włączyć urządzenie, a następnie odpowiednio zamocować w nim włosie – myjka oczyści pędzle samodzielnie.
Jak umyć pędzel do makijażu? Instrukcja krok po kroku
Jeśli zastanawiasz się, jak umyć pędzel do pudru lub podkładu, sprawdź naszą instrukcję poniżej.
- Zwilż pędzel, wkładając go bezpośrednio pod bieżącą wodę lub do miseczki z wodą. Staraj się nie zamoczyć skuwki, ponieważ może to spowodować rozklejenie się pędzla.
- Zaaplikuj na wilgotne włosie wybrany kosmetyk do mycia – pocieraj nim na tyle mocno, aby zaczęła wypływać z niego zabarwiona piana. Najlepiej wykonywać przy tym ruchy w górę i w dół – zataczanie okręgów i „głaskanie” może doprowadzić do zniszczenia pędzla. Następnie dokładnie spłucz resztki kosmetyków ciepłą wodą – wykonuj tę czynność do momentu, aż woda będzie czysta.
- W następnej kolejności możesz wykorzystać np. środek dezynfekujący w sprayu. Po jego użyciu wystarczy wytrzeć pędzel ręcznikiem papierowym.
- Po wytarciu pędzla odłóż go w ciepłe i suche miejsce, np. na ręcznik. Pamiętaj jednak, aby nie kłaść go na grzejniku i nie osuszać go przy pomocy suszarki.
- Aby utrzymać odpowiedni kształt włosia, warto zastosować pewną sztuczkę. W tym celu przygotuj folię aluminiową i wykonaj w niej niewielkie dziurki. Następnie owiń folią włosie – dzięki temu wyschnie, jednocześnie nie odkształcając się.
W przypadku specjalistycznego płynu do mycia pędzli wystarczy zaaplikować go bezpośrednio na włosie, a następnie masować w głąb, aby dokładnie usunąć pozostałości po kosmetykach. Później należy wypłukać go pod bieżącą wodą. Niektóre płyny dezynfekujące można też najpierw wlać do pojemniczka, a następnie zanurzyć w nich włosie. W wielu przypadkach po kilkunastu sekundach pędzel może być już czysty.
Pamiętaj również o tym, aby wilgotnych pędzli nie wstawiać do pojemnika w pozycji pionowej – w ten sposób woda może przedostać się do skuwki, co z kolei może doprowadzić do odklejenia się rączki. Najlepiej więc pozostawić pędzel do wyschnięcia w pozycji leżącej. Jeżeli zauważysz, że po wymyciu pędzla włosie nie jest zbyt miękkie, możesz dodatkowo zastosować odżywkę do włosów – można jej używać zarówno w przypadku pędzli syntetycznych, jak i naturalnych.
Jak często myć pędzle do makijażu?
Częstotliwość czyszczenia pędzli do makijażu zależy w dużej mierze od ich zastosowania. Jeśli korzystasz z pędzli do nakładania płynnych kosmetyków, takich jak podkład, korektor czy krem BB, powinnaś je myć w zasadzie codziennie. Przy tego typu produktach najszybciej rozwijają się bakterie i – co istotne – już po jednym użyciu każdy z tych kosmetyków zasycha i skleja włosie. To z kolei sprawia, że ciężko jest później aplikować produkt na skórę.
Gąbeczki do fluidu oraz mniejsze pędzelki wykorzystywane do nakładania mokrych kosmetyków, np. eyelinera, również należy myć codziennie. Z kolei pędzle przeznaczone do kosmetyków sypkich, czyli pudrów, brązerów oraz cieni do powiek, najlepiej jest myć co 2 lub 3 dni, ale – jeśli nie masz na to czasu – możesz to robić 3 lub 4 razy w miesiącu.
Zobacz także:
- Pędzle do makijażu – rodzaje, zastosowanie
- Jaki pędzel do blendowania cieni wybrać?
- Czyszczenie pędzli do makijażu. Jak to zrobić tanio, szybko i skutecznie?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Reptile8488/Getty Images