Przebarwienia na twarzy to częsty problem natury estetycznej. Do ich powstawania często dochodzi w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, jednak nie jest to jedyna przyczyna. Mogą pojawić się także w wyniku problemów hormonalnych. Jak nie dopuszczać do ich powstania, a gdy się pojawią, jak skutecznie je likwidować? O tym opowiedział nam dermatolog Marcin Ambroziak.
Przebarwienia na twarzy i ciele – skąd się biorą?
Coraz więcej osób boryka się z przebarwieniami na twarzy i ciele. Uciążliwy problem spędza sen z powiek szczególnie paniom. Te skrupulatnie próbują tuszować niedoskonałość make-upem. Jak się okazuje, w zależności od rodzaju przebarwienia, istnieje możliwość, by całkowicie się ich pozbyć. Jak? Przede wszystkim należy rozpoznać, z czym mamy do czynienia.
- Statystyki, które mówią, że o tym, że 90 procent osób korzystających ze słońca będzie miało lub ma przebarwienia, jest trochę zmanipulowane. Do wielkiego worka z przebarwieniami wrzucamy przebarwienia hormonalne, które zdarzają się od 30 do 50 procent u kobiet powyżej 40. roku życia. Myślę, że 90 procent osób powyżej 80. roku życia miewa przebarwienia w formie plam soczewicowatych. Do tego samego worka możemy wrzucić przebarwienia pozapalne – powiedział ekspert.
Warto zatem rozróżnić poszczególne typy plam. Przebarwienia hormonalne to tak zwana melasma. Czynnikiem wyzwalającym jest najczęściej ciąża, antykoncepcja hormonalna, a także promieniowanie UV. Mają żółto-brunatne zabarwienie, dodatkowo może towarzyszyć im rumień. Zwykle występują u pań w młodszym wieku.
Plamy soczewicowate mogą występować na całym ciele i być wrodzone lub nabyte. U osób starszych pojawiają się z wiekiem jako skutek nadmiernej ekspozycji na słońce i degeneracji naskórka. Mają charakter okrągłych plam, ciemnych i występują tam, gdzie najczęściej jest ekspozycja, czyli na grzbietach rąk.
Przebarwienia – jak skutecznie się ich pozbyć?
Jak podkreślają lekarze, zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji jest używanie kremu z filtrem. To podstawa nie tylko latem, ale przez cały rok.
Jeśli przebarwienia już pojawiły się na naszej skórze, istnieją sposoby, by się ich pozbyć. W przypadku plam soczewicowatych wystarczy jedna lub dwie sesje laserem, podczas których lekarze niszczą zdegenerowany naskórek. Z przebarwieniami hormonalnych sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdyż mają one tendencję do nawrotów.
- W zależności od rodzaju przebarwień możemy zastosować kremy z różnymi substancjami. Jeżeli są to nawracające przebarwienia, to jest za mało i musimy złuszczyć skórę. Mamy też laseroterapię. Jeśli chodzi o plamy na rękach, po jednorazowym zabiegu one znikają. Dużo gorzej jest z przebarwieniami hormonalnymi. One wracają przy każdej ekspozycji na słońce. Wtedy robimy różne cuda, łącznie z tabletkami, które hamują syntezę barwnika – powiedział dermatolog.
Plamy na twarzy - czat z Marcinem Ambroziakiem
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak podkreślić opaleniznę? "To kluczowy kosmetyk letniego makijażu"
- Black Rose Nails to hit nadchodzącej jesieni. Tę stylizację pokochała już Bella Hadid
- Ten sposób dbania o skórę stosowała Kleopatra. Czy kąpiel w mleku jest zdrowa? Jak działa?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News