Plamy na twarzy. Jak je zlikwidować i zapobiegać powstaniu? Dermatolog: "Robimy różne cuda"

Marcin Ambroziak
Źródło: Dzień Dobry TVN
Przebarwienia na twarzy, jak się ich pozbyć?
Przebarwienia na twarzy, jak się ich pozbyć?
Urodę poprawiamy już od starożytności
Urodę poprawiamy już od starożytności
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Julia Chatys o problemach z cerą
Julia Chatys o problemach z cerą
Przebarwienia na twarzy to częsty problem natury estetycznej. Do ich powstawania często dochodzi w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, jednak nie jest to jedyna przyczyna. Mogą pojawić się także w wyniku problemów hormonalnych. Jak nie dopuszczać do ich powstania, a gdy się pojawią, jak skutecznie je likwidować? O tym opowiedział nam dermatolog Marcin Ambroziak.

Przebarwienia na twarzy i ciele – skąd się biorą?

Coraz więcej osób boryka się z przebarwieniami na twarzy i ciele. Uciążliwy problem spędza sen z powiek szczególnie paniom. Te skrupulatnie próbują tuszować niedoskonałość make-upem. Jak się okazuje, w zależności od rodzaju przebarwienia, istnieje możliwość, by całkowicie się ich pozbyć. Jak? Przede wszystkim należy rozpoznać, z czym mamy do czynienia.

- Statystyki, które mówią, że o tym, że 90 procent osób korzystających ze słońca będzie miało lub ma przebarwienia, jest trochę zmanipulowane. Do wielkiego worka  z przebarwieniami wrzucamy przebarwienia hormonalne, które zdarzają się od 30 do 50 procent u kobiet powyżej 40. roku życia. Myślę, że 90 procent osób powyżej 80. roku życia miewa przebarwienia w formie plam soczewicowatych. Do tego samego worka możemy wrzucić przebarwienia pozapalne – powiedział ekspert.

Poznaj nowy program "Anatomia Piękna"
Poznaj nowy program "Anatomia Piękna"

Warto zatem rozróżnić poszczególne typy plam. Przebarwienia hormonalne to tak zwana melasma. Czynnikiem wyzwalającym jest najczęściej ciąża, antykoncepcja hormonalna, a także promieniowanie UV. Mają żółto-brunatne zabarwienie, dodatkowo może towarzyszyć im rumień. Zwykle występują u pań w młodszym wieku.

Plamy soczewicowate mogą występować na całym ciele i być wrodzone lub nabyte. U osób starszych pojawiają się z wiekiem jako skutek nadmiernej ekspozycji na słońce i degeneracji naskórka. Mają charakter okrągłych plam, ciemnych i występują tam, gdzie najczęściej jest ekspozycja, czyli na grzbietach rąk.

Przebarwienia – jak skutecznie się ich pozbyć?

Jak podkreślają lekarze, zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji jest używanie kremu z filtrem. To podstawa nie tylko latem, ale przez cały rok.

Jeśli przebarwienia już pojawiły się na naszej skórze, istnieją sposoby, by się ich pozbyć. W przypadku plam soczewicowatych wystarczy jedna lub dwie sesje laserem, podczas których lekarze niszczą zdegenerowany naskórek. Z przebarwieniami hormonalnych sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdyż mają one tendencję do nawrotów.  

- W zależności od rodzaju przebarwień możemy zastosować kremy z różnymi substancjami. Jeżeli są to nawracające przebarwienia, to jest za mało i musimy złuszczyć skórę. Mamy też laseroterapię. Jeśli chodzi o plamy na rękach, po jednorazowym zabiegu one znikają. Dużo gorzej jest z przebarwieniami hormonalnymi. One wracają przy każdej ekspozycji na słońce. Wtedy robimy różne cuda, łącznie z tabletkami, które hamują syntezę barwnika – powiedział dermatolog.

Program "Anatomia Piękna" oglądaj w Player
Program "Anatomia Piękna" oglądaj w Player

Plamy na twarzy - czat z Marcinem Ambroziakiem

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości