Parenting

Jak korzystać z bonu turystycznego? Ekspert przestrzega rodziców: "Jego właścicielem jest dziecko"

Parenting

Autor:
Justyna
Piąsta
Bon turystyczny ważny do września
Dzień Dobry TVNBon turystyczny ważny do września

Rodzice, którzy nie wykorzystali jeszcze bonu turystycznego, nie muszą się martwić, że przepadnie. Rząd przedłużył możliwość płacenia nim do 30 września 2022 r. Ferie zimowe to doskonały czas, by go użyć. Gdzie możemy płacić bonem i dlaczego warto go wykorzystać? W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym ekspert.

Bon turystyczny - jak go zrealizować?

Jak poinformowała Polska Organizacja Turystyczna, na początku stycznia 2022 roku suma płatności bonami turystycznymi przekroczyła 2 mld zł. Jeszcze drugie tyle czeka na wykorzystanie. Wszystkim dzieciom, które narodzą się do końca września 2022 roku, należy się tego rodzaju zapomoga od państwa.

Bon turystyczny wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia, a na dziecko z niepełnosprawnością 1000 zł. Bon turystyczny można wykorzystać tylko na terenie Polski i wyłącznie na turystykę.

- Tylko ten rodzic, który jest wpisany do 500+, może pobrać bont turystyczny. Jeżeli mama bierze 500+, to tata nie może pobrać bonu - zauważył biegły sądowy ds. turystyki, Marek Kamieński.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Podmiotów turystycznych, które akceptują płatność bonem, jest coraz więcej. - Jest ich już około 25 tysięcy. Warto wejść na stronę Polskiej Organizacji Turystycznej, tam jest zakładka, wpisujemy nazwę lub miejscowość, gdzie chcemy pojechać i pokazuje nam wykaz miejsc. Jeśli jedziemy na ferie, możemy zapłacić bonem turystycznym - powiedział ekspert.

Co się stanie z pieniędzmi, jeśli nie skorzystamy bonu? - Bon turystyczny jest przedłużony do końca września 2022 roku. Trzeba się zarejestrować do tej daty, a wyjechać można później, tylko trzeba sfinalizować formalności - wybrać miejsce, do którego chcemy pojechać, wybrać usługę turystyczną, zarejestrować się, a pojechać możemy po tym terminie, w październiku czy w następne ferie - podkreślił biegły sądowy ds. turystyki.

Bon turystyczny - ważne informacje

Bon turystyczny to dodatkowe 500 zł, które możemy wykorzystać na turystykę. - Od tej kwoty nie ma żadnych odliczeń. To tylko i wyłącznie cała kwota i może być dzielona. Raz można wydać 100 zł, później 200 zł, aż do wykorzystania pełnej sumy - zauważył ekspert.

Czy ktoś weryfikuje, czy korzystamy z oferty turystycznej z dzieckiem, któremu należy się bon? - Bon jest przypisany do dziecka. Dziecko jest jego właścicielem, a realizatorem jest rodzic, który ten bon pobrał - wyjaśnił Marek Kamieński.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości