Newsy

Czy wyjazd nad polskie morze się opłaca? "Ceny noclegów są wyższe niż w śródziemnomorskich kurortach"

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
RMF FM/TravelDATA
ludzie, którzy odpoczywają nad morzem
Gdzie warto spędzić wakacje? Źródło: Andrew Fox/Getty Images
ludzie, którzy odpoczywają nad morzem

Mogłoby się wydawać, że wakacje w kraju to najlepsza opcja przy tak wysokiej inflacji i galopujących cenach. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Z analizy przeprowadzonej przez specjalistów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że za wypoczynek nad polskim morzem trzeba zapłacić więcej niż za wakacje nad Adriatykiem. Dlaczego?

Wakacje nad polskim morzem. Ile za nie zapłacimy?

Wojna w Ukrainie, wysoka inflacja i galopujące ceny sprawiają, że część z nas zamiast na zagraniczne wakacje zdecyduje się pojechać nad polskie morze. Z nadzieją, że w ten sposób uda się zaoszczędzić trochę pieniędzy. Tymczasem, jak pokazuje analiza przygotowana przez Polski Instytut Ekonomiczny, wakacje w Polsce tańsze są tylko w teorii. - Ogólnie rzecz biorąc ceny noclegów nad polskim morzem są wyższe niż w wielu śródziemnomorskich kurortach. Z tym jednak zastrzeżeniem, że wiele jednak zależy od jakości miejsca noclegu. Można i w Polsce nad morzem w szczycie sezonu znaleźć tani nocleg - jednak dosyć daleko do plaży i w niezbyt wysokim standardzie - mówiła w rozmowie z PAP-em Paula Kukołowicz ekspertki z zespołu strategii PIE.

Jak spędzić wakacje?

Uwaga TVN. Wojciech Ż. organizował wakacje na Zanzibarze
Uwaga TVN. Wojciech Ż. organizował wakacje na Zanzibarze
wideo 2/5

W minionych latach Polacy bardzo chętnie - aby zaoszczędzić - wypożyczali kampery czy przyczepy kempingowe. Jednak w tym roku oferty najmu nie są już tak atrakcyjne. Za tygodniowy wynajmem przyczepy na Półwyspie Helskim trzeba zapłacić tyle, co za pobyt w wysokiej klasy hotelu.

Dlaczego wakacje nad polskim morzem są tak drogie?

Zdaniem specjalistki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wysokie ceny spowodowane są dwoma czynnikami - krótszym sezonem turystycznym i niewielkim obszarem, który odwiedzają turyści. - Pierwszy czynnik powoduje, że roczny przychód osób oferujących usługi zakwaterowania ograniczony jest do około trzech miesięcy w roku, kiedy to można liczyć na pełne obłożenie obiektu. Stąd tendencja do oferowania wysokich cen - tłumaczyła.

Fakt, że bardzo dużo osób gromadzi się na niewielkim obszarze sprawia, że mamy do czynienia z wysokim popytem, który nie jest równoważony wysoką podażą. - W konsekwencji wysokie ceny noclegów są akceptowane przez konsumentów, którzy płacąc więcej za nocleg, mogą równocześnie zapłacić mniej za dojazd czy wyżywienie - stwierdziła ekspertka.

Za ceną stroi wysoka jakość?

Mogłoby się wydawać, że za wysoką ceną idzie też jakość. Niestety nie jest to do końca prawda. - W opinii wielu Polaków wakacje spędzone nad polskim morzem mają być tą bardziej dostępną i tańszą formą wypoczynku. Zamiast jechać do dalekiej Chorwacji czy Hiszpanii, rezerwować noclegi z dużym wyprzedzeniem, często wybieramy wariant prostszy - polskie morze, krótszą i tańszą podróż samochodem lub pociągiem, mając przy tym świadomość, że nie będziemy sycić się widokami Costa Brava, rozkoszować smakiem dań śródziemnomorskich czy wylegiwać w słońcu przez cały dzień - mówiła ekspertka.

W ocenie specjalistki rezygnując z wielu atrakcjami, zakładamy, że pobyt będzie tańszy, tylko czy faktycznie lepszy? Otóż za tygodniowy pobyt w hotelu nad polskim morzem zapłacimy ok. 5000. Przy tym żadnej gwarancji, że pogoda będzie na tyle ładna, że pozwoli nam w pełni wykorzystać urlop. - Jednak jeżeli dołożymy jeszcze ok. 1000-2000 zł (w zależności od liczby osób w rodzinie) na dojazd, to prawdopodobnie całkowity koszt wypoczynku nad Adriatykiem wyniesie nas tyle, co nad Bałtykiem - dodała specjalistka.

O ile podrożały wakacje?

Jednak decydując się na zagraniczne wakacje też trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA przygotował zestawienie, z którego jasno wynika, że ceny wycieczek mogą rosnąć z dnia na dzień. Analiza pokazała, że cena za wyjazd z polskim biurem podróży za granicę w przeciągu tygodnia wzrosła o 68 złotych.

Jednak w porównaniu z ubiegłym rokiem różnica jest jeszcze większa. Średnia cena zagranicznej wycieczki jest wyższa o niemal 900 złotych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM/TravelDATA

Źródło zdjęcia głównego: Andrew Fox/Getty Images

Pozostałe wiadomości