Parenting

Co robić, gdy w łóżku nie iskrzy?

Parenting

Co robić, gdy w łóżku nie iskrzy?

Ludzie w związku nie potrafią wyzbyć się poczucia, że seks jest czymś, co powinno być stałym elementem zbliżenia pary. Co w sytuacji, gdy coś zaczyna się psuć, a my nie czujemy pożądania? Czy oznacza to koniec związku? Na pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedziała Marta Niedźwiecka, sex coach.

Niedobór seksualny jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów w Polsce – zajmuje 7 pozycję na liście top 9. Co zrobić w sytuacji, gdy w łóżku nie iskrzy? Jak zakomunikować drugiej połówce, że potrzebne są zmiany?

Rozmowy o seksie

Wiele rozstań jest efektem frustracji, która pojawia się w wyniku braku seksu w związku. Aby temu, zapobiec należy rozmawiać z partnerem czy partnerką. Jak przeprowadzić taką rozmowę?

Polacy nie rozmawiają o seksie, nawet jak jest dobrze. Potem jak zaczyna być problem, my nie mamy historii, nie mamy języka, nie mamy jak nawiązać dialogu. 

– powiedział gość programu.

Kiedy i jak rozmawiać o seksie?

Rozmowę o własnych potrzebach należy rozpocząć na początku związku. Dla par z długim stażem, które borykają się z brakiem pożądania, poleca się spokojną i przemyślaną rozmowę z drugą połówką.

Na taką rozmowę można się umówić w takim momencie, gdy nie przeszkadzają nam dzieci, obowiązki, jak nie mamy ostatnich 15 minut dnia. Bo wtedy będziemy spięci i będzie afera.

Ważne jest, aby mówić o sobie, o tym, czego nam brakuje i czego potrzebujemy. Nie obwiniać drugiej strony i unikać komunikatów dających do zrozumienia, że partner lub partnerka robią coś źle. Ważny jest nie tylko komunikat, ale i sposób mówienia. Warto negatywne komentarze przeplatać dobrymi. W takim przypadku informacje są inaczej postrzegane przez partnera.

Nasz mózg działa tak, że, jak ktoś staje naprzeciw nas i nas konfrontuje z trudną prawdą, to łatwo jest nam się zamknąć.

- dodał gość programu. 

Zobacz też: 

Co sądzisz o tym artykule?
49
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0