Biegunka podczas karmienia piersią może doprowadzić do bardzo szybkiego odwodnienia organizmu, dlatego istotne jest regularne nawadnianie się – najlepiej sprawdzi się woda lub herbata. Warto również znać skuteczne, bezpieczne dla malucha metody, które można wykorzystać do zatrzymania biegunki u matki karmiącej.
Więcej:
- Ciąża i karmienie piersią nie chronią przed zachorowaniem na raka
- Joanna Krupa w bikini kilka tygodni przed porodem
- Przeziębienie a karmienie piersią
Przyczyny biegunki
Przyczyny biegunki u matki karmiącej piersią nie różnią się zazwyczaj od powodów wystąpienia tej dolegliwości u pozostałych osób. Do najczęstszych należą: nieżyt żołądkowo-jelitowy na skutek zakażenia rotawirusami, a także zakażenie bakteryjne np. salmonellą. Do biegunki doprowadzić może również zatrucie endotoksynami bakteryjnymi lub pokarmowe, zatrucie rtęcią albo środkami chemicznymi. Dolegliwości mogą być wywołane przez nadmierny stres lub stanowić jeden z objawów alergii (głównie pokarmowej). Biegunka bywa także objawem zapalenia trzustki, zespołu Leśniowskiego–Crohna, zapalenia jelit oraz problemów hormonalnych związanych z nieprawidłowym działaniem tarczycy.
Co na biegunkę przy karmieniu piersią stosować? Domowe sposoby
Mimo że biegunka trwająca krócej niż dwie doby nie jest uważana za stan zagrażający zdrowiu matki i nie stanowi powodu do przerwania karmienia piersią, należy poznać metody, które pozwolą na jak najszybsze jej zatrzymanie. W przypadku biegunki matki podczas karmienia piersią warto rozważyć domowe, sprawdzone sposoby, które można stosować bez obaw o zdrowie i samopoczucie maluszka. Jak wspomniano wcześniej, aby uniknąć odwodnienia, konieczne jest stałe nawadnianie się. Można przyjmować też dodatkowo dostępne w aptece elektrolity (należy wybrać te przeznaczone dla dzieci). Warto zadbać o właściwą dietę. Wskazane są: zupa marchewkowa, sucharki, ryż, budyń na wodzie, banany, duszone jabłka oraz jagody. Produkty te pomagają zmniejszyć potrzebę oddawania stolca. Podczas biegunki występującej przy karmieniu piersią wolno także pić herbaty ziołowe, które mogą być podawane również dziecku. Chodzi tu o herbatki zawierające: koper włoski, miętę, rumianek, tymianek. Dzięki swoim właściwościom pozwolą one na zniwelowanie bólu brzucha. Matka karmiąca cierpiąca na biegunkę powinna mieć możliwość odpoczęcia i zrelaksowania się, aby zregenerować wyczerpany walką z chorobą organizm.
Karmienie piersią a biegunka – dozwolone leki
Podczas biegunki matka może karmić swoje dziecko piersią. Niewskazane są jednak pewne leki przeciwbiegunkowe, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Do bezpiecznych środków dostępnych w aptece zalicza się węgiel leczniczy, który absorbuje toksyny lub bakterie odpowiedzialne z wypalanie biegunki oraz chroni przewód pokarmowy przed działaniem tych substancji. Podczas karmienia piersią biegunkę u mamy można także wyleczyć za pomocą środków z diosmektytem działającym podobnie jak węgiel aktywny. Jak wspomniano wcześniej, pomocne bywa przyjmowanie rozpuszczalnych w wodzie elektrolitów, które pozwolą na efektywne uzupełnienie płynów oraz składników mineralnych. Mimo że substancje te przenikają do mleka matki, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia lub życia maluszka. Inne, niewymienione w tekście leki mogą oddziaływać na dziecko – wciąż nie przeprowadzono rzetelnych badań pozwalający na określenie ich wpływu na organizm noworodka lub niemowlęcia. trzeba pamiętać, że chociaż większość środków jest dostępna bez recepty, przed ich zażyciem warto skonsultować się z lekarzem.
Biegunka podczas karmienia piersią – kiedy wymagana jest konsultacja z lekarzem?
W zależności od przyczyny biegunki dolegliwości mogą towarzyszyć różne, dodatkowe objawy. Aby je zatrzymać, należy działać niezwłocznie – zbagatelizowana biegunka może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli matka karmiąca oprócz biegunki ma gorączkę i dreszcze albo w jej stolcu pojawia się śluz, ropa lub krew. Konsultacja medyczna jest również wymagana w sytuacji, gdy dolegliwość po dwóch dobach nie ustępuje, na skutek czego może dojść do nadmiernego odwodnienia, o które w czasie karmienia piersią dużo łatwiej niż w pozostałych okresach życia.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN