Syntetyczne związki chemiczne (PFAS), nazywane też "wiecznymi chemikaliami" wykorzystywane m.in. do produkcji odzieży wodoodpornej czy opakowań na żywność mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie naukowym "Environmental Health Perspectives" sugerują, że substancje te mogą przyczynić się do rozwoju różnych chorób, w tym nowotworów. W jaki sposób?
Soczewica ma dużo wartości odżywczych. To warzywo bogate w białko. Dlatego soczewica tak chętnie jest wykorzystywana w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Zastanawiałeś się kiedyś, jak smakowałyby: cytryna bez nadmiernej kwaśności, grejpfrut bez goryczy i papryczka chilli bez ostrego smaku? Teraz możesz przekonać się o tym własnej skórze, a raczej języku.
Lekarz wskazuje, jak tego uniknąć.
O kilku dni otrzymujemy alerty dotyczące niebezpiecznych warunków atmosferycznych. Jak się okazuje, w wietrzne dni możemy odczuwać także negatywne skutki zdrowotne. Dlaczego? O tym opowiedział nam więcej dr Tomasz Karauda, lekarz Kliniki Pulmonologii USK w Łodzi.
Mamy dobrą wiadomość dla miłośników kawy z mlekiem. Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze udowodnili bowiem, że dodanie nabiału do ziaren ma działanie przeciwzapalne. Jak przygotować dobrą kawę w domu? Na to pytanie odpowiedział w studio Dzień Dobry TVN barista Kuba Kalusiński.
Szczepionka na gruźlicę, czyli tzw. BCG, podawana jest obecnie niemal wyłącznie dzieciom w pierwszym roku życia, a często nawet w pierwszych dniach. Jej nazwa to skrót od Bacillus Calmette-Guérin, czyli nazwy zastosowanego w niej szczepu bakterii.
Opryszczka nie wydaje się groźna, jednak w przypadku kontaktu z dziećmi, wirus może być bardzo niebezpieczny.
Interocepcja to zmysł, który coraz bardziej fascynuje naukowców. Odbiera on bowiem wszystkie sygnały z narządów wewnętrznych. Czym dokładnie jest, jak wpływa na nasze życie i czy ma go każdy? Na te pytania odpowiedział dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Jak w obliczu wszechobecnego hejtu wzmacniać dziecko, uczyć je dobroci, ale i asertywności? Na te pytania odpowiedział dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Natalia Nojman nie miała większości górnych zębów. Wstydziła się uśmiechać, bała się, że pęknie jej proteza.
Każdy z nas czasem czegoś się boi, ale zazwyczaj potrafimy sobie radzić z taki sytuacjami. Niestety niektóre osoby odczuwają strach i lęk znacznie silniej. Zdarza się, że całkowicie je paraliżuje i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jak sobie z tym poradzić? Gdzie i kiedy warto poszukać pomocy? Czy ten strach można zmienić w odwagę? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr Katarzyną Czyż, psychoterapeutką, autorką książek.
Uporczywy ból głowy, który nie daje o sobie zapomnieć, bywa na tyle trudny, że chorzy nie są w stanie normalnie funkcjonować.
Leki są bardzo czułe na działanie temperatury czy światła. Czynniki te mogą wpłynąć na ich skład, a tym samym na działanie. Jak prawidłowo przechowywać farmaceutyki? Gdzie absolutnie nie można ich trzymać?
Statystyki pokazują, że każdego roku dochodzi w Polsce do 20 tysięcy zatruć pokarmowych i zakażeń jelit. Niektóre - mają tragiczny finał. Jakie bakterie mogą być dla nas niebezpieczne? Jakie objawy świadczą o zatruciu? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Justyną Milewską, lekarzem rodzinnym i Mileną Nosek, dietetykiem klinicznym.
Życie Izy Bieszke i Pauliny Gładysz na przestrzeni ostatnich kilku lat obróciło się o 180 stopni. Powodem nie był żaden czynnik zewnętrzny a ich własne decyzje i upór. Obie panie zrzuciły ponad 50 kg, a będąca mamą czwórki dzieci Iza została trenerką fitness.
Wysoki poziom cukru we krwi sprzyja cukrzycy. Wyrównać go pozwala odpowiednio zbilansowana dieta. Czy sama zmiana menu wystarczy? W tym celu naukowcy położyli całkowicie zdrowych mężczyzn na 60 dni do łóżka. Jakie wnioski wyciągnięto z tego nietypowego eksperymentu?
Jak podkreślił Marek Witkowski, ten zawód daje mu dużo satysfakcji.
2-latek uratuje 7-miesięczną siostrę.
"To od pary zależy, jak potoczą się ich dalsze losy".
Zamiast czekać w długich kolejkach w przychodni, a w nocy lub w weekend spędzać wiele godzin na szpitalnym oddziale ratunkowym (tzw. SOR-ze), można szybko połączyć się ze specjalistą we własnym domu.
Rekord świata w biegu 12-godzinnym, wielokrotna mistrzyni Polski w ultramaratonie górskim, druga najszybsza w historii kobieta w biegu na wieżę Eiffla – to dopiero początek listy osiągnięć 40-letniej Dominiki Stelmach.
Dodatkowo może mieć również wpływ na poziom efektywności treningu.
Wynalazek może być rewolucją w leczeniu osteoporozy. Umożliwi dostarczanie leków wyłącznie w zmienione miejsca i to w znacznie większej dawce.
Lekarze mówią o ratunkowym uścisku.
Wbrew obiegowej opinii, pylenie roślin wcale nie rozpoczyna się wraz z nadejściem wiosny. Alergicy mogą odczuwać nieprzyjemne objawy wcześniej - właśnie na przełomie lutego i marca.
W czym występują i dlaczego warto spożywać je z umiarem?
Na pytania odpowiedział Łukasz Durajski, dyrektor medyczny Med24.
Czy ich metoda ma szansę sprawdzić się u ludzi?
Agnieszka Szura i Valerjan Romanovski nie boją się niskich temperatur. Świeżo upieczeni rodzice wybierają się w podróż do skutej lodem Laponii, by oswajać z zimnem swojego syna.