Liście czarnej porzeczki są naturalnym źródłem cennych składników odżywczych, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Przygotowany z nich napar może skutecznie wspomagać leczenie wielu chorób i dokuczliwych dolegliwości, a jego regularne spożywanie wpływa na poprawę odporności. Bez wątpienia warto włączyć go do codziennej diety i skorzystać tym samym z jego z dobroczynnych właściwości.
Kimchi to jedna z najlepiej rozpoznawalnych potraw kuchni koreańskiej. Podstawowym jej składnikiem jest sfermentowana kapusta pekińska, dzięki której kimchi posiada właściwości prozdrowotne. Do kimchi dodawana jest też specjalna papryczka gochugaru.
Sezon na truskawki to doskonała okazja do kulinarnych eksperymentów z wykorzystaniem tego pysznego owocu. Przykładem są pyszne knedle z truskawkami, do których warto wykorzystać również młode, sezonowe ziemniaki. Sprawdź prosty przepis krok po kroku.
Buraczki to warzywa, które można podawać na wiele sposobów. Doskonale sprawdzą się jako dodatek do zupy, kanapki czy surówka do obiadu. Można z nich także przygotować przetwory na zimę. Jak zrobić buraczki zasmażane do słoiczka?
Sezon na morele właśnie się rozpoczął. Są one doskonałymi owocami do różnego rodzaju dżemów, konfitur, nalewek czy przecierów. Natomiast miodowe morele w syropie pokochają zwłaszcza dzieci. Sprawdź prosty i sprawdzony przepis.
Frytki to jeden z najpopularniejszych przysmaków na całym świecie, uwielbiany zarówno przez dorosłych jak i dzieci. Ich sekret tkwi przede wszystkim w prostocie i smaku. Z okazji Światowego Dnia Frytek polecamy wam najlepsze przepisy na tradycyjny smakołyk, jak i jego nowocześniejsze i zdrowsze wersje.
Prosty przepis na truskawkowe ciasto został obejrzany w serwisie TikTok już ponad 70 tysięcy razy. Do jego przygotowania wystarczy tylko kilka składników. Pyszne ciasto na bazie jogurtu i truskawek to hit lata. Poza tym jest niskokaloryczne. Jak je zrobić?
Masło klarowane, inaczej określane jako masło ghee, to ważny dodatek do wielu domowych przepisów. Zapewnia ono potrawom wyjątkowy smak, jest także cennym dla zdrowia tłuszczem, który warto włączyć do codziennego jadłospisu. Gotowy produkt można co prawda znaleźć w sklepach, jednak przefiltrowane masło z łatwością przyrządzić możemy także we własnej kuchni.
Co zrobić ze świeżego kokosa? Wielu ma wątpliwości, tymczasem orzech kokosowy stanowi świetną bazę dla wielu potraw i deserów. Można z niego przygotować pyszne kokosanki, desery kokosowe, mleko, koktajle, a nawet drinki. Które przepisy są najlepsze, a przede wszystkim jak otworzyć świeży kokos?
Chłodnik to idealna propozycja na obiad w upalne, letnie dni. Istnieją bardzo różne wersje tej zupy, a najpopularniejsza jest ta, gdzie bazą jest sezonowa botwinka. Jeśli jednak szukasz niecodziennego, oryginalnego przepisu, to wypróbuj ten od Ani Starmach. Zobacz, jak przyrządzić chłodnik z awokado.
Kiedy latem wysokie temperatury powietrza sprawiają, że tracimy ochotę na jedzenie, nie mówiąc już o gotowaniu, doskonałym pomysłem na obiad jest chłodnik. Mateusz Gessler najbardziej lubi ten z botwinki lub ogórka. Poznaj jego sprawdzony przepis.
Wegetariańskie kotlety warzywne to zdrowe i szybkie danie. Można je przygotować na wiele sposobów: kotlety mielone, schabowe, pieczone lub na grilla. Wyśmienicie smakują przygotowane z soczewicy, ciecierzycy, kaszy jaglanej czy gryczanej, a nawet z płatków owsianych. Warto też włączyć do jadłospisu kotlety wegetariańskie z pieczarkami, fasolą, szpinakiem czy cukinią. Jak je zrobić?
W Dzień Dobry Wakacje Olivier Janiak opowiadał o "Projekcie plaża" i atrakcjach Świnoujścia. Pokazał również, jak Sebastian Olma przygotowuje pyszne mięso z grilla przy użyciu naprawdę niewielu składników. Poznajcie sposób kucharza na smaczne steki.
Czasem brakuje nam pomysłów, co przygotować na niedzielny obiad dla rodziny, a czasem również dla gości. Z pomocą przychodzi Janek Kuroń, który w Dzień Dobry TVN zdradził kilka przepisów na niezwykłe i zaskakujące dania. Brazylijska zupa krewetkowa, łosoś w caponacie oraz wybitna tarta tatin z morelami z pewnością zachwycą każde podniebienie.
W upalne dni nie ma jak lody. Tego smacznego deseru nie trzeba wcale kupować, bez trudu można przyrządzić go samemu, nawet bez użycia specjalnej maszynki. Lody jogurtowe są orzeźwiające, pyszne i co ważne, zdrowe, bo mają mniej kalorii niż te na bazie śmietany. Łatwo zmienimy ich smak, jeśli dorzucimy ulubione owoce. Poznaj prosty i szybki przepis na domowe lody z jogurtu.
Nalewki domowe to rodzaj alkoholu, który z powodzeniem można przygotować, nawet jeśli nie ma się w tym doświadczenia. Szczególnie nieskomplikowane są receptury na trunki z miękkich owoców, których nie trzeba drylować i kroić. Do takich należy czarna porzeczka, a sezon na nią wypada w lipcu. Nalewka z czarnej porzeczki świetnie smakuje jako aperitif i doskonale pasuje do dań mięsnych.
Lato to bez wątpienia ulubiona pora roku wszystkich wielbicieli owoców i warzyw. Sezonowe pyszności, dostępne jedynie podczas tych kilku ciepłych miesięcy, kuszą soczystością, świeżością i nad wyraz intensywnym smakiem. Wśród nich znaleźć możemy agrest, który wnosi do letnich potraw i przetworów dużą dawkę słodyczy, przełamaną jednak lekko kwaśnym posmakiem. Potencjał owocu możemy wykorzystać na wiele sposobów, na przykład przygotowując dżem z agrestu, który idealnie sprawdzi się jako dodatek do pieczywa bądź domowych wypieków.
Kompot z wiśni z powodzeniem zastąpi nam kolorowe napoje ze sklepu, które - choć dobrze smakują - mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Przygotowany ze świeżych owoców przysmak to sprawdzone źródło witamin, a jego picie podczas upałów pozwala doskonale się orzeźwić i zaspokoić pragnienie. Napój ten świetnie sprawdzi się w roli dodatku do letniego obiadu.
Jagody, które w wysokiej temperaturze puszczają soki, negatywnie wpływają na konsystencję niektórych wypieków. Przepis na muffinki z borówkami to gwarancja wyjątkowego smaku i brak wystąpienia problemu zbyt mokrego, rozpadającego się ciasta. Sprawdź, jak przygotować muffinki z borówkami amerykańskimi.
Margarita to popularny drink wywodzący się z Meksyku. Jego klasyczna wersja przygotowywana jest na bazie alkoholu, jednak przepis na koktajl można dowolnie modyfikować, dostosowując składniki do naszych preferencji. Margarita bezalkoholowa to doskonała propozycja na lato, ponieważ idealnie sprawdza się jako orzeźwiający napój podczas upałów, a w dodatku zwykle przyrządzana jest ze świeżych owoców sezonowych.
Grzyby cieszą się szczególnym powodzeniem jesienią, kiedy to najwięcej ich pojawia się w lasach. Jednak coraz częściej goszczą w kuchni również latem. Bardzo popularną odmianą grzybów są kurki, które pojawiają się wcześniej, bo w czerwcu. Doskonale sprawdzają się jako składnik sosu do mięsa czy też makaronu. Jak zrobić sos kurkowy i czy można przygotować sos z kurek mrożonych? Poznaj proste przepisy na przyrządzenie tego specjału.
Nalewki domowe przygotowujemy od wieków. Wyróżniamy nalewki słodkie, półwytrawne i wytrawne. Przepisy na tradycyjne nalewki domowe uwzględniają między innymi owoce, przyprawy, zioła, orzechy, korzenie, cukier, sok z cytryny.
Porzeczka. Jest jednym z owoców, które posiadają największe ilości witaminy C. Dodatkowo też, jej spożycie obniża cholesterol i jest zalecane dla osób chorych na miażdżycę. W Dzień Dobry TVN swoje przepisy na pyszne ciasta z porzeczkami zaprezentował Jakub Kasprzak.
Kruche ciasto z wiśniami to pyszny i oryginalny deser. Oczywiście kruche ciasto dość często gości na polskich stołach, ale chętniej wykorzystuje się do niego takie owoce, jak jabłka czy truskawki. Tymczasem równie smaczne jest z dodatkiem wiśni. Można przygotować ciasto w wersji klasycznej (z kruszonką) lub nieco słodsze - z pianką lub z budyniem. Każda z tych opcji gwarantuje, że otrzymamy bardzo smaczny wypiek!
Ciasto góra lodowa posmakuje wszystkim miłośnikom smaku mleka w proszku. Przekładane ciasto z kremem to warstwy biszkoptu nasączonego kawą i masą budyniowa. Bardzo efektownie wygląda, dlatego sprawdzi się na wielu uroczystościach. Jak je zrobić? Sprawdź przepis.
Nalewka z wiśni to jeden z najsmaczniejszych trunków. Do tego w rozsądnych ilościach może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie. Jej nieskomplikowany skład sprawia, że z powodzeniem można ją przygotować samemu w domu. Od czego zacząć?
Żywność, która została poddana kiszeniu, jest bardzo korzystna dla zdrowia i samopoczucia ludzi. Jest przede wszystkim lżej strawna i zawiera dużo witamin, minerałów i błonnika, które wspomagają pracę układu pokarmowego. Z kolei niska kaloryczność wspiera proces odchudzania. Warto więc jeść różnego rodzaju kiszonki, a także przygotowywać ich zapasy samodzielnie. Dobrym i prostym pomysłem jest kiszona rzepa. Jak ją zrobić? Sprawdź łatwy i szybki przepis.
Placki ziemniaczane to klasyka polskiej kuchni. Są łatwe w przygotowaniu i smakują niemal każdemu. Polacy jadają je najczęściej w dwóch podstawowych wersjach – na słono, z wytrawnymi dodatkami lub na słodko, posypane cukrem. Okazuje się, że alternatywą dla ich smażenia jest pieczenie! Jak zrobić pyszne placki ziemniaczane z piekarnika? Sprawdź nasz przepis.
Polska kuchnia to nie tylko schabowy i rosół. Turyści, którzy odwiedzają nasz kraj, zajadają się także zupą grzybową, żurkiem czy plackami ziemniaczanymi. Które z tych potraw smakują im najbardziej? Odpowiedzi na to pytanie dostarczył ranking przygotowany przez TasteAtlas.
Szukasz pomysłu na lekki i dietetyczny deser, który jednocześnie będzie bardzo smaczny? Nasze ciasto jogurtowe z truskawkami świetnie sprawdzi się o każdej porze roku, a szczególnie latem, gdy owoce najpyszniejsze – poznaj niezawodny przepis.