Dlaczego mleko kipi i przywiera?
Kto nie zna sytuacji, w której odwraca na chwilę wzrok od gotującego się mleka, a ono natychmiast wylewa się z garnka na płytę kuchenki. Nie ma tak właściwie z żadnym innym gotującym się płynem. Dlaczego zatem mleko kipi? Przyczyną jest kożuch, który powstaje najczęściej w momencie, kiedy przestaje się mieszać mleko. Pod wpływem wysokiej temperatury białko ścina się, tworząc właśnie kożuch, który zaczyna pokrywać wierzchnią warstwę płynu. Temperatura i ciśnienie pod nim gwałtownie rosną, co prowadzi do szybszego gotowania się i pienienia mleka, a kiedy kożuch się przerwie - płyn wylewa się poza garnek.
Zobacz wideo: Czym zastąpić mleko?
Kożuch powstaje w stosunkowo niskiej temperaturze, ponieważ 70 stopni Celsjusza. Aby uniknąć jego powstawania, wystarczy stale mieszać mleko, przez co ciągle rozbijane są ścinające się cząsteczki białka. Przyczyną przywierania do garnka jest wysoka temperatura spodu rondla. Trzeba dokładnie mieszać i wzbudzać płyn przy dnie, aby nie zastał się on i nie przypalił.
Co zrobić, żeby mleko nie kipiało i nie przywierało?
Czy to możliwe zatem, żeby mleko nie przywierało i nie wykipiało? Jak najbradziej. Pierwszą metodą jest mieszanie - podgrzewane mleko należy stale mieszać i nie doprowadzać do wrzenia, czyli utrzymywać temperaturę poniżej 70 stopni.
Drugą metodą jest położenie drewnianej łyżki na garnku z gotującym się mlekiem, drewno absorbuje gorącą parę wodną i zmniejsza ryzyko wykipienia. Można też zastosować babciną metodę smarowania brzegów i wewnętrznej strony rondla powyżej linii płynu - masłem.
A co zrobić, aby gotujące się mleko nie przywierało? Można wypełnić delikatnie dno rondla wodą, jeżeli nie będzie się intensywnie mieszać, pozostanie ona poniżej mleka (gdyż jest ono tłustsze od wody) i gotujący się płyn nie przywrze do dna. Jeśli jednak mleko będzie mieszane podczas gotowania, warto wybrać silikonową szpatułkę do tego. Można nią zbierać przywierające do dna mleko. Mącone mleko podczas podgrzewania nie będzie przystawało do ścianek i zmywanie będzie później znacznie prostsze!
Zobacz także:
- Mleko z miodem na wirusy i bakterie. Czy ta mikstura rzeczywiście działa?
- Mleko matki ma jeszcze jedną cenną właściwość. Chroni dziecko przed bakteriami opornymi na działanie antybiotyków
- Mleko krowie niezdrowe dla dzieci?
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Michael Haegele/Getty Images