Parenting

Młode mamy i problemy, z którymi się zmagają. „Macierzyństwo to jest duża dawka samotności”

Parenting

Młode mamy codziennie stawiają czoła wielu problemom, o których zazwyczaj się nie mówi. A tymczasem okazuje się, że wsparcie i wymiana informacji między nimi jest bardzo ważna, dlatego powstała aplikacja „Akuku mamo”. Jak działa? Zapytaliśmy o to jej współtwórczynię Magdalenę Tereszczuk, a aktorka Olga Kalicka opowiedziała nam o urokach i trudach macierzyństwa.

Macierzyństwo – nie tylko sielanka

Wiele mówi się o urokach macierzyństwa, o spędzaniu wspaniałego czasu z ukochanym dzieckiem. I tak na pewno jest, ale jak w każdej dziedzinie życia, i w tej pojawiają się problemy.

Ten pierwszy moment, kiedy stajemy się mamami jest bardzo, bardzo trudny, i o tym się najrzadziej mówi

- tłumaczy Olga Kalicka.

Jak sama mówi, miała to szczęście, że jej siostra urodziła córeczkę pół roku przed tym, jak ona wydała na świat Aleksego. Dlatego aktorka pomagała siostrze jak tylko mogła, a co za tym idzie trochę się do macierzyństwa przygotowała.

Uroki macierzyństwa są różne. Czasami jest naprawdę kolorowo i wspaniale, i ta miłość nas przepełnia, a czasami jest tak, że po prostu brakuje nam kompletnie siły

- wyznaje.

Olga Kalicka dodaje, że o tych trudach mówi się rzadko. A w organizmie kobiety, po porodzie zachodzą duże zmiany, które nie zawsze są przyjemne.

Czasami nie byłam w stanie zwyczajnych czynności wykonać, bo po prostu nie miałam siły, nie dałam rady, a dziecko było, płakało i rzeczywiście potrzebowało mnie

- mówi.

„Akuku mamo” - aplikacja dla mam

Ten problem dostrzegły Magdalena Tereszczuk i jej przyjaciółka Marta. Kobiety stworzyły specjalną aplikację dla młodych mam. Stało się to wtedy, gdy wychodząc na spacery z dziećmi, zaobserwowały, że jest bardzo dużo mam, takich jak one - samotnie przechadzających się ze swoimi pociechami.

Pewnego dnia stwierdziłyśmy, że fajnie by było dać mamom takie narzędzie, które ułatwiłoby im poznawanie innych mam

- opowiada Magdalena Tereszczuk.

Dzięki stworzonej aplikacji mamy mogą wymieniać się spostrzeżeniami, dzielić radami, a także umawiać się na wspólne spacery.

Tworząc naszą aplikację, miałyśmy w głowie inne, popularne aplikacje randkowe, gdzie jest dokładnie podana informacja, gdzie znajduje się druga osoba

- dodaje nasza rozmówczyni.

Dlatego postanowiły, że także w ich aplikacji pojawi się informacja o przybliżonej lokalizacji innej mamy. Aplikacja ruszyła w październiku 2018 roku i obecnie liczy ok. 22 tysięcy użytkowniczek. Jak widać, mamy bardzo potrzebują wzajemnego kontaktu. Nie chodzi o wspólne narzekanie, ale o wymianę doświadczeń i dzielenie się codziennością.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości