Parenting

Ile trzeba zapłacić za opiekę nad dzieckiem? Pensja zaproponowana przez jedną z mam wywołała burzę

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Dobra opiekunka to skarb
Dobra opiekunka to skarbDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jedna ze szczecińskich mam szukała opiekunki dla swojego dziecka. Nie byłoby w tym nic dziwnego, jednak kobieta chciała, aby niania nie tylko opiekowała się maluchem, ale również sprzątała. Wynagrodzenie, które zaproponowała, rozpętało w internecie burzę. Ile kosztuje opieka nad dzieckiem? Czy niania może mieć dodatkowe obowiązki? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anetą Kuroń, mamą 6-letniego Ignacego, Renatą Studzińską, opiekunką z 9- letnim stażem oraz Justyną Bisek, współwłaścicielką agencji niań.

Czy niania powinna też sprzątać?

Mama ze Szczecina szukała niani, który poza opieką nad dzieckiem, zajęłaby się także sprzątaniem. Za takie usługi kobieta oferowała 3200 złotych miesięcznie. Czy to za mało? - Tak, bo nie oszukujmy się, niania ma za zadanie opiekować się głównie dzieckiem. Owszem po zabawie, jeżeli dziecko śpi, niania powinna posprzątać zabawki i ogarnąć miejsce, w którym się bawiło i - ewentualnie, jeśli było to w umowie - podać posiłek. To wtedy przygotowuje posiłek, ale dla dziecka - mówiła w Dzień Dobry TVN Renata Studzińska, opiekunka z 9- letnim stażem. Jej zdaniem, jeśli rodzic prosi o wykonanie jakieś dodatkowej czynności, to powinna być ona extra płatna.

- Weźmy pod uwagę, że niania ma też swoje życie prywatne. Opieka nad dzieckiem, później jeszcze, jak dziecko śpi, to niania w tym czasie ma chwilę dla siebie, żeby zjeść, wypić. A sprzątanie, gotowanie, to wiadomo, że organizm niani w pewnym momencie zrobi pas. (...) Niania (...) też ma swoje obowiązki domowe. Ma swoją rodzinę, swoje dzieci i też musi poświęcić czas dla swojej rodziny - dodała.

Ile trzeba zapłacić niani?

- W Warszawie mamy troszeczkę inne stawki niż (...) we wszystkich mniejszych miasteczkach. Mamy większe zarobki, rodziców jest stać na dobry serwis i chętnie płacą nianiom. Same nianie dyktują te trendy stawek, w tym momencie taka pełnoetatowa niania zarabia ok. 25-35 złotych za godzinę, co w skali miesiąca daje ok. 4 do nawet 5 tysięcy złotych. Więc to jest spora różnica (...) - mówiła Justyna Bisek, współwłaścicielka agencji niań.

Niani dla swojego 6-letniego syna Ignacego szukała Aneta Kuroń. Czy było trudno znaleźć dobrą opiekunkę? - Nie było tak całkiem trudno, bo znaleźliśmy ogłoszenie na portalu społecznościowym. (...) Zobaczyliśmy panią Agatę na zdjęciu i już wtedy wiedzieliśmy w 90 proc., że bardzo byśmy chcieli, żeby była (naszą nianią - przyp. red.) - mówiła w Dzień Dobry TVN Aneta Kuroń.

Czy mieli jakieś oczekiwania co do wieku, wykształcenia niani? Jak układa się ich współpraca? Dowiecie się tego z dalszej częściej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości