Co zrobić, gdy dziecko płacze?
Maluchy mogą płakać z bardzo różnych powodów. Choć to zupełnie naturalna reakcja, to uspokojenie zalanego łzami malca nie jest już takie proste. Być może odpowiedź na to, co zrobić, aby dziecko przestało płakać dadzą badania przeprowadzone przez japońskich badaczy.
Dzieci
Naukowcy - pod kierunkiem Kumi Kuroda - postanowili przetestować cztery najpopularniejsze metody uspokajania dzieci:
- noszenie dziecka na rękach;
- wożenie lub bujanie dziecka (np. w wózku lub kołysce);
- siedzenie z dzieckiem;
- położenie dziecka w łóżeczku.
Jak skutecznie uspokoić płaczące dziecko?
W badaniach uczestniczyło 21 niemowląt w wieku poniżej 7 miesięcy oraz ich matki. Naukowcy, aby określić skuteczność danej metody, a także, aby kontrolować stan zdrowia i zachowanie dzieci posłużyli się aparatami do elektrokardiogramu (EKG) i kamerami wideo. Po zgromadzeniu i przeanalizowaniu potrzebnych danych specjaliści doszli do wniosku, że najlepszą metodą na uspokojenie paczącego dziecka jest noszenie malucha na rękach (w tym czasie nie powinno się wykonywać żadnych gwałtownych ruchów i trzeba zachować równe temp) przez około 5 minut. Następnie - przez 5 do 8 minut - należy trzymać malca w pozycji siedzącej. Naukowcy zaobserwowali, że maluchy uspokajane w ten sposób nie tylko przestawały płakać, ale także szybciej zasypiały.
Mimo że - jak poinformowali badacze - aż trzynaścioro płaczących dzieci, które brały udział w eksperymencie - dzięki zastosowaniu tej metody - uspokoiło się w zaledwie 10 minut, to trzeba sobie zdawać sprawę, że każdego dziecko jest inne. Tym samym naukowcy nie dają gwarancji, że opracowana przez nich metoda sprawdzi się u każdego malca.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy korzystanie ze smartfonu przez dzieci może w przyszłości wpływać na ich płodność?
- Trzyletni Antoni walczy ze złośliwym nowotworem wątroby. "Nie ma nikogo oprócz osób, które właśnie czytają ten post"
- Jak wybrać najlepsze kapcie do przedszkola? Fizjoterapeuta: "Jest zasada, że dziecko zawsze ma rację"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: radiozet.pl/neurosciencenews.com
Źródło zdjęcia głównego: damircudic/Getty Images